Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2012 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

IT odborníkov je na Slovensku stále nedostatok

BRATISLAVA 17. septembra – Slovensko už nie je len automobilová destinácia, ale silnie už aj v oblasti IT. Hlad po IT odborníkoch (programátoroch a developeroch) na Slovensku i v čase stupňujúcej sa krízy pretrváva. Len do septembra tohto roku sa na pracovnom portáli Profesia.sk objavilo takmer 14 000 pracovných pozícií v IT sektore, čo je 18 % z celkového počtu zverejnených ponúk (viac voľných pozícií je len v obchode). Globálne spoločnosti so servisnými centrami na Slovensku (Accenture, IBM, Dell, AT&T) stále expandujú a ponúkajú stovky nových pracovných príležitostí.

Najžiadanejšou skupinou programátorov sú JAVA developeri, ktoré z nich tvoria takmer tretinu (31 %). Taktiež platy v týchto odboroch sú vysoko nadpriemerné.

„Pozície v IT sektore patria dlhodobo medzi najžiadanejšie a najlepšie finančne ohodnotené. Kým priemerný plat na Slovensku (vrátane 13. platu a bonusov) dosahuje výšku 940 eur, bežná IT pozícia 1370 a JAVA developeri až 1560 eur. O kvalitných IT špecialistov a najmä „ javistov“ je na trhu bitka, potvrdzuje trhový trend Lucia Burianová z pracovného portálu Profesia.sk prevádzkujúceho najväčší online platový prieskum – Platy.sk

Slovenské vysoké školy ročne vyprodukujú stovky absolventov IT odborov, trh si však stále žiada viac, ale i vyššiu špecializáciu. Aj preto viacero významných IT firiem (napr. Cisco) spolupracuje s vysokými školami a pomáhajú vychovávať svojich budúcich zamestnancov. Druhou možnou cestou je kombinácia vysokoškolského vzdelania s medzinárodnými odbornými certifikátmi.

Prvou lastovičkou previazanosti vysokoškolského vzdelania a systému certifikátov je spoločný študijný program Aptech Europe (súčasť Aptech Limited, jedného zo svetových lídrov v IT vzdelávaní s 1000 education centrami v 40 krajinách) a Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy (www.itstudium.sk).

„Aby sa IT odborník mohol kvalitne uplatniť, je už v zahraničí a postupne aj na Slovensku štandardom okrem vysokoškolského vzdelania mať aj rôzne priemyselné certifikáty. Práve tie umožňujú IT firmám výrazne skrátiť adaptáciu pracovníka v novom zamestnaní. Bez nich trvá zapracovanie zamestnanca 6-9 mesiacov, čo spôsobuje vysoké náklady. Aj preto firmy často poskytujú absolvovanie kurzov ako firemný benefit, ktorý sa im vráti vo forme kvalitnejšieho pracovníka. Spoločný študijný program prináša do výučbového procesu najmodernejšie curriculum ,“ hovorí T. Božik, riaditeľ Aptech Europe.

Nevyhnutnosť kombinácie vysokoškolského štúdia a vzdelania navyšes praktickými pracovnými skúsenosťami potvrdzuje aj slovenská pobočka Accenture, ktorá v Bratislave prevádzkuje softwarehouse. „Z našich doterajších skúseností s náborom absolventov technických vysokých škôl vyplýva, že ich kvalita do veľkej miery závisí od toho, či sa študent z vlastnej iniciatívy vzdelával aj nad rámec svojich školských povinností, alebo už popri štúdiu pracoval, napríklad ako programátor a získaval tak relevantné praktické skúsenosti. Rozdiel sa neskôr prejaví pri nástupe do zamestnania, napríklad v rozdielnej dĺžke času potrebného na zaškolenie a samostatné fungovanie kandidáta ako plnohodnotného člena projektového tímu. Absolventom poskytujeme rôzne technické školenia, ktoré počas štúdia len ťažko získajú a navyše majú možnosti ich priamo prepojiť s praxou. V predchádzajúcom fiškálnom roku sme prijali do našej technologickej divízie približne stovku ľudí a v nastúpenom trende pokračujeme a
j v aktuálnom období. Jedná sa najmä o pozície na projektoch s vyššou pridanou hodnotou,“ vyjadril sa marketingový riaditeľ Accenture na Slovensku Marek Gešo.

Práve IT špecializácia by tak mohla vyviesť Slovensko z krízy a minimalizovať jeho závislosť na automobilovom priemysle a ďalších odvetviach strojárstva.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Daňová odborníčka Grant Thornton: Ak má štát efektívnejšie vyberať dane, musí viac pracovať s dátami a cieliť na problematické firmy Odborníci z magazínu Euromoney rozhodli, že najlepšie firemné bankovníctvo má VÚB

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.