Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

INTERIÉR 92XX12 interiérová tvorba dizajnéra Debnára

BRATISLAVA 12. júla – Výstava INTERIÉR 92XX12, ktorá sa uskutoční od 12. do 31. júla 2012 v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci, je bilanciou rozsiahlej a typologicky rôznorodej tvorby dizajnéra, architekta a vysokoškolského pedagóga Miroslava Debnára (1962). Výstava lučeneckého rodáka predstavuje na päťdesiatich paneloch, symbolizujúcich autorovo aktuálne životné jubileum, predovšetkým diela z oblasti interiérovej tvorby, ktoré vytvoril v rokoch 1992 až 2012. Retrospektívu, uzatvárajúcu dvadsaťročné tvorivé obdobie, dopĺňajú trojdimenzionálne exponáty, ktoré približujú autorove dizajnérske práce – návrhy nekonformných interiérových prvkov a solitérov.

Výstava INTERIÉR 92XX12 prezentuje interiérovú tvorbu Miroslava Debnára v chronologickom slede počnúc realizáciami zo začiatku 90. rokov a končiac pri najaktuálnejších prácach. Podáva svedectvo nielen o rozsahu autorovej tvorby počas dvadsaťročnej profesionálnej dráhy, ale aj o rozmanitosti úloh a zadaní, na ktorých pracoval. Interiéry, určené na bývanie, alebo na verejné funkcie a služby – wellness, predajňa, showroom či hotel, ranné alebo nedávne práce – všetky majú spoločného menovateľa: úsilie o výtvarnú jedinečnosť v spojení s premyslenou funkčnosťou a perfektným remeselným vyhotovením. „Najvyšším cieľom autorovho snaženia je vytvoriť pre užívateľa prostredie na život, prácu či oddych s mimoriadnou úžitkovou a estetickou hodnotou“ vysvetľuje kurátorka výstavy Ľubica Fábri a dodáva: „Interiéry, vytvorené Miroslavom Debnárom nesú pečať dizajnérskeho prístupu a snahy o modernú nadčasovosť. Profesionalita a poctivosť v práci s každou, aj so zdanlivo malichernou súčas
ťou priestoru sú esenciami, ktoré interiérovú tvorbu Miroslava Debnára radia medzi autorské výkony, potvrdzujúce platnosť pravdy o podstate umenia, ktorou je dokonalosť spočívajúca v detaile.“

Výstava umožňuje návštevníkovi vstúpiť do priestorov, v ktorých možno nájsť napriek racionálnej dispozícii a neveľkému množstvu zariadenia atmosféru, ktorá je jedinečná – poskytujú najvyšší užívateľský komfort a zároveň prekvapivé výtvarné momenty, harmóniu ušľachtilých materiálov, kreatívne rozohranú hru farieb a štruktúr, množstvo detailov vycibrených do dokonalosti.

Kým interiéry sú pre Miroslava Debnára miestom na konštruktívnu úvahu nad poslaním priestoru, pretavenú do reality s remeselným perfekcionizmom, vo voľných dizajnérskych prácach interiérových prvkov a solitérov ako sú nekonformné kreslá, stoly či svietidlá, dáva prednosť pred dokonalou úžitkovosťou filozofii, nálade a hre. Venuje sa experimentu, zamýšľa sa nad podstatou vecí, hľadá nekonformné tvary a spojenia, objavuje nové významy.

Tvorí objekty bez nároku na ich jednoznačnú platnosť či všeobecnú akceptovateľnosť – nezáväzne sa pohráva s témou, tvarom a materiálom. Miroslav debnár vytvára dizajny, ktorých zmysel a použitie sa zdajú byť prenechané fantázii okoloidúcich – akoby si užíval slobodu, voľnosť a ničím neobmedzené potešenie, aké tento druh tvorby môže dizajnérovi poskytnúť, ak nie je spútaný požiadavkou sériovosti a predajnosti.

Výstava INTERIÉR 92XX12 nie je len autorskou výpoveďou – je aj skvelou demonštráciou toho, akou náročnou multidisciplinárnou profesiou je tvorba interiérov zodpovedajúcich súčasným vysokým nárokom a akým osviežením môže byť autorský dizajn, ak nezapiera, že je predovšetkým nezáväznou hrou. Po úvodnej inštalácii v Lučenci bude výstava INTERIÉR 92XX12 predstavená aj publiku v Bratislave – uskutoční sa v termíne od 13. 8. do 20. 10. 2012 v priestoroch Centra súčasnej architektúry a dizajnu ARCHA na Továrenskej ul. 10.

O vystavujúcom autorovi: Doc. Mgr. Miroslav Debnár (13. 6. 1962, Lučenec) – dizajnér a architekt absolvoval štúdium dizajnu na SUPŠ v Kremnici (1981) a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1992). Od roku 1992 pôsobí ako pedagóg a od roku 2002 aj ako vedúci Katedry dizajnu VŠVU v Bratislave, docentom sa stal v roku 2005. Okrem pedagogickej činnosti sa venuje tvorbe interiérov, dizajnu a architektúry. Portfólio jeho projektov a realizácií zahŕňa bytové interiéry a rodinné domy, občianske stavby a komerčné interiéry, ako aj produktový a experimentálny dizajn. Miroslav Debnár predstavil svoju tvorbu na viacerých autorských a kolektívnych výstavách doma (Lučenec, Bratislava, Banská Bystrica, Košice) i v zahraničí (Osaka, Tokio, Ľubľana, Viedeň, Saint-Étienne, Praha). S nekonformnými autorskými dizajnmi sa pravidelne zúčastňuje etablovanej prehliadky Fórum dizajnu na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre. Viaceré autorove realizované interiéry boli vybrané v rámci celoštátnych dokumentač
ných projektov Centra architektúry a dizajnu ARCHA na výberovú výstavu INTERIOR.SK.05/07 s úspechom prezentovanú vo viacerých metropolách strednej Európy a tiež do výberovej kolekcie INTERIOR.SK.08/10, predstavujúcej najlepšie z interiérovej tvorby v SR v rokoch 2008 – 2010. Miroslav Debnár žije a pracuje v Bratislave.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení Nájomné A-čkových kancelárií bude kvôli indexácii drahšie. Riešením je kúpa vlastných priestorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.