Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Infúziami vitamínu C proti rakovine

BRATISLAVA 18. októbra – Nedávno prebehla v Prahe tlačová konferencia pri príležitosti uvedenia nového lieku – infúzneho vitamínu C aj na český trh. Uvedený liek je už rok dostupný aj pre pacientov na Slovensku. Na tejto konferencii bol prezentovaný účinok vitamínu C proti nádorom, skúsenosti lekárov a aj pacientov.

Na najčastejšie otázky pacientov ohľadom infúznej terapie vitamínom C sme sa snažili zodpovedať v nasledujúcom článku.

Ako sa vysvetľuje účinok vitamínu C v protinádorovej terapii?
Infúzna dávka vitamínu C pôsobí na dvoch úrovniach, má duálny účinok. Kým zdravé bunky chráni antioxidačným účinkom a podporuje protinádorovú imunitu, na niektoré typy nádorových buniek pôsobí prooxidačne, blokuje ich množenie a vedie k ich deštrukcii, lebo výhradne v okolí nádorovej bunky sa nachádza prostredie (vďaka prítomnosti iontov medi, železa a zvýšenej acidite), s ktorým vitamín C tvorí peroxid vodíka, schopný nádorovú bunku zničiť. To je aj dôvodom, prečo autori amerických klinických štúdií pomenovali infúznu terapiu vitamínom C netoxickou chemoterapiou. Mechanizmov pôsobenia vysokých koncentrácií vitamínu C na nádorové bunky je popísaných viacero, avšak tento sa považuje za hlavný.

Možno tento účinok dosiahnuť podávaním ústami, alebo len vnútrožilovým podaním?
Pri podávaní vitamínu C ústami – vďaka obmedzeným transportným možnostiam v čreve – možno dosiahnuť v krvi len nízku koncentráciu vitamínu C, ktorá postačuje len na zabezpečenie fyziologických (bežných), a nie preventívnych a liečivých účinkov (protiinfekčných, protizápalových, protinádorových). Na dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C treba vytvoriť v krvi niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu, čo je možné dokázať len vnútrožilovým podaním infúzie, ktorá obsahuje koncentrát vitamínu C vyrobený špeciálnou technológiou, ktorá zaručuje, že infúzia je pH neutrálna a neobsahuje konzervanty. Toto nespĺňajú injekcie vitamínu C, a preto sa nemá zamieňať infúzna a injekčná forma.

Čo na to hovoria lekári?
Lekári podávajú pacientom infúziu vitamínu C v rôznej dávke, ktorá zodpovedá danému účinku. Dávka 0,1 g/kg telesnej hmotnosti, čo reprezentuje zhruba jednu infúziu 7,5 g, sa podáva pre svoje antioxidačné účinky, keď vitamín C funguje ako zametač reaktívnych zlúčenín kyslíka, ktoré oslabujú imunitný systém, vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik zápalového procesu, chronických infekcií a nádorového bujnenia. Preto sa táto dávka využíva nielen na liečbu, ale tiež na prevenciu. Napríklad teraz na jeseň je ideálne nechať si aplikovať jednu infúziu týždenne počas 1 mesiaca. Zlepší sa tak nielen naša antioxidačná kapacita, ale tiež kondícia našej imunity a psychická kondícia, lebo vitamín C v prvom rade absorbuje bunky imunitného a nervového systému. To znamená, že infúzne podávanie gramových dávok je dôležité pri všetkých ochoreniach, ktoré spotrebúvajú vitamín C. Ide najmä o recidivujúce infekcie, alergie, artritídu (zápal kĺbov), aterosklerózu (kôrnatenie tepien) a nádorové bujnenie.

Vitamín C a onkologický pacient ?
Uvedenú dávku možno považovať za štartovaciu u onkologických pacientov, ktorí trpia značným nedostatkom vitamínu C, pretože jeho kapacitu vyčerpáva vysoká spotreba vitamínu C na poli protinádorovej imunity. Táto štartovacia dávka 0,1 g/kg sa môže postupne zvyšovať až na zhruba 1,0 g/kg telesnej hmotnosti. Takáto dávka už podporuje nielen protinádorovú imunitu, ale aj základnú protinádorovú liečbu, lebo ako chemoterapeutikum pôsobí na nádorovú bunku prooxidačným efektom. Avšak, ako sme už uviedli, zároveň svojím antioxidačným efektom chráni okolité zdravé bunky. Týmito duálnymi vlastnosťami sa stáva „nadčasovou a bezpečnou“ cestou liečby, ktorú možno využiť v kombinácii s rádio/chemoterapiou a tiež samostatne u pacientov, ktorí sa nemôžu liečiť konvenčnými chemoterapeutikami. Tento prístup je vhodné zvoliť preventívne aj v čase remisie, keď pacient po rádio/chemoterapii nemá žiadne príznaky, nie sú zjavné známky nádoru, ale po určitom čase dôjde k opätovnému vzplanutiu oc
horenia.

Infúzna terapia vitamínom C a klinické štúdie?
Objav a vývoj nového lieku je proces mnohých krokov, ktoré delíme na 4 fázy. Od týchto krokov si sľubujeme, že budú opísané vlastnosti lieku, t.j. farmakokinetika (vstrebávanie, distribúcia, vylúčenie), farmakodynamika (mechanizmus pôsobenia), bezpečnosť a účinnosť. Ako uvádzajú odborníci na túto oblasť, dnes je delenie klinického hodnotenia do 4. fázy zastarané, pretože sa jednotlivé fázy často prelínajú. Toto sa deje predovšetkým pri tradične používaných látkach, ktorých výskum sa vykonáva niekoľko desaťročí. A to je tiež prípad vysokodávkovaného vitamínu C, kde výskum dospel do fázy, keď svetová zdravotnícka, prípadne onkologická autorita, t.j. National Institute of Health – National Cancer Institute (NIH/NCI) deklaroval toto stanovisko: „Vitamín C vo fyziologických dávkach pôsobí antioxidačne; vo vysokých dávkach vitamín C pôsobí na niektoré typy nádorových buniek prooxidačne, a tým potláča ich množenie (proliferáciu); u onkologických pacientov zvyšuje kvalitu života a znižuje t
oxicitu protinádorovej liečby; „tieto vysoké dávky sa veľmi dobre znášajú“. Volanie po štúdiách III. fázy je síce oprávnené, ale reprezentuje získavanie výsledkov pri jednotlivých typoch nádorov. Avšak podľa NIH/NCI už na základe výsledkov existujúcich štúdií možno všeobecne považovať vysokodávkovaný vitamín C za bezpečný a využiteľný v rámci protinádorovej liečby, a preto má v USA táto terapia schválenú indikáciu neoplastic diseases (nádorové ochorenia). Inak povedané, sme vo fáze, keď nemôžeme ublížiť, môžeme onkologickému pacientovi len pomôcť.

Skúsenosti s veľkým súborom onkologických pacientov, ktorí boli liečení vysokými dávkami vitamínu C?
V tomto roku v júni publikovala svoje skúsenosti s protinádorovými dávkami vitamínu C americká Riordan Clinic. Išlo o 1 000 pacientov s karcinómom prsníka, prostaty, pľúc, obličiek, pankreasu, kože, krvi, močového mechúra a kostí. U týchto pacientov sa dosiahli výsledky zodpovedajúce schopnosti vitamínu C viesť nádorové bunky k zániku. Potlačiť ich množenie, pôsobiť proti metastázam a redukovať zápalové parametre. Podľa terapeutického protokolu tejto kliniky sa vysokodávkovaný vitamín C podával v dávke 0,1 až 1,0 g/kg telesnej hmotnosti, čo vďaka priemernej hmotnosti danej skupiny onkologických pacientov reprezentovalo v priemere štartovaciu dávku 15 g 2–3-krá týždenne, ktorá sa postupne zvyšovala až na dávky 50 g, aplikované 2–3-krát týždenne v rámci infúzie, ktorá trvala 1

Kde je infúzna terapia dostupná?
Infúzna terapia vitamínom C je registrovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a viaže sa na lekársky predpis. Ľudia, ktorí sa domnievajú, že by pre nich bola vhodná infúzna liečba alebo preventívna kúra, môžu kontaktovať svojho onkológa alebo praktického lekára, pretože túto terapiu môže predpísať každý lekár. Príslušného lekára, ktorý sa touto terapiou zaoberá v danom mieste, možno nájsť na internetovej adrese www.vitamin-c-infuzia.sk

Spracovala odborná redakcia Edukafarm.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Vysokodávkovaný vitamín C a alergické ochorenia Skúsenosti s infúznou terapiu vysoko dávkovaného vitamínu C

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.