Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99138_ruqaya 1 low res 676x451.jpg
20. júna 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

IKEA Slovensko zamestnala už 11 utečencov, snaží sa búrať predsudky a podporovať empatiu v spoločnosti

20.6.2022 – Od začiatku vojny už z Ukrajiny utieklo viac než šesť miliónov ľudí, ktorí sa vo svete aj v okolitých krajinách stretávajú s obrovským množstvom podpory. Ich cesta však ešte ani zďaleka nie je na konci. Podľa UNHCR, agentúry OSN pre utečencov, počet ľudí nútených utiecť pred konfliktmi, násilím, porušovaním ľudských práv či prenasledovaním[1] prvýkrát v novodobých dejinách prekročil 100 miliónov, pričom tento problém sa týka aj Českej republiky, Maďarska a Slovenska. V reakcii na fakty IKEA naďalej pokračuje v poskytovaní humanitárnej pomoci a integrácii utečencov. Od roku 2021 IKEA Slovensko poskytuje utečencom program pre rozvoj kompetencií utečencov – Skills for Employment, s cieľom prijať do roku 2023 až 19 nových zamestnancov, z ktorých 11 už prijala. IKEA v rámci tohto programu v spolupráci s Ligou za ľudské práva poskytla viac než 30 účastníkom vyše 440 hodín školení zameraných na pracovné zručnosti a jazyk.

Tento rok Ingka Group v spolupráci s UNHCR a Ligou za ľudské práva organizuje kampaň „Spoločne za všetkých utečencov“, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o problematike. Kampaň začala 13. júna a vyvrcholila dnes, 20. júna, pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Okrem práce na búraní predsudkov a mylných predstáv o utečencoch, cieľom čoho je podporovať u ľudí empatiu, spoločnosť Ingka Group dúfa, že sa jej podarí vyzbierať 20 miliónov eur pre UNHCR, aby pomohla doplniť chýbajúce finančné zdroje a podporila riešenie humanitnej krízy, ktorá doľahla na utečencov. Ľudia budú môcť ľahko až do augusta 2022 prispievať on‑line  alebo prostredníctvom aplikácie IKEA.

„Utečenci a vysídlené osoby po celom svete hľadajú príležitosti, ktoré im umožnia lepšie sa integrovať do ich novej komunity. Spoločnosti a súkromný sektor pritom v tejto oblasti môžu zohrávať významnú úlohu. Uvedomujeme si, že utečenci so sebou prinášajú zručnosti, rozmanitosť a nové pohľady, ktoré sú prínosom pre podnikanie aj celú spoločnosť,“ hovorí Roman Bojko, manažér pre rovnosť, diverzitu a inklúziu v IKEA Česká republika, Maďarsko, Slovensko. Okrem toho dodáva, že každý z nás má právo na lepší život, nezávisle od toho, kto sme a odkiaľ pochádzame. Pomoc utečencom nie je iba humanitárnou otázkou. Je to dobré aj pre podnikanie.

V rámci iniciatívy Skills for Employment Ingka Group doteraz získala podporu pre viac než 1 400 utečencov a žiadateľov o azyl, ktorým iniciatíva pomohla vylepšiť si šance na zamestnanie, jazykové zručnosti a zároveň získať možnosť pracovať v Ingka Group alebo iných spoločnostiach. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast 900 ľudí, pričom toto číslo porastie ešte viac, keďže cieľom programu je do konca roka 2022 poskytnúť pomoc 2 500 ľuďom v 30 krajinách.

Brožúra k programu Skills for Employment s podtitulom „Návod, ako utečencom otvoriť cestu k dôstojnej práci“ obsahuje sedemkrokový postup, ponaučenia a tipy, ktoré Ingka Group za roky svojho fungovania zozbierala. Má slúžiť ako katalyzátor, ktorý bude spoločnosti inšpirovať a motivovať k tomu, aby sa venovali zmysluplnej integrácii utečencov na pracovnom trhu.

„Vojna na Ukrajine zmenila prístup Slovákov k utečencom. Ukázali sme, že vieme byť solidárni a podať pomocnú ruku, keď‘ treba. Je to aj z dôvodu, že Ukrajinci sú nám bližší či už kultúrne alebo výzorom. Netreba však zabúdať aj na ostatných zraniteľných ľudí, ktorí utekajú zo svojich domovov. V Lige za ľudské práva sme veľmi radi, že utečenci z rôznych kútov sveta majú možnosť sa zapojiť do programu Skills for Employment a zvýšiť tým svoje možnosti uplatniť sa na trhu práce na Slovensku. Práve práca vo veľkej miere pomáha utečencom začleniť sa do spoločnosti, zdokonaliť svoje jazykové a iné zručnosti a spoznať lepšie hostiteľskú kultúru,“ hovorí Tina Krajčovič, programová manažérka z Ligy za ľudské práva. Viac sa dozviete v novom diele IKEA Podcastu, ktorý sa problematike detailne venuje.

IKEA pokračuje v poskytovaní dlhodobej podpory pre utečencov, ktorých zasiahla vojna

IKEA Slovensko naďalej podporuje množstvo miestnych iniciatív, ktoré pomáhajú utečencom zasiahnutým vojnou, a to v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, komunitami, samosprávami a dlhodobými partnermi. Na začiatku vojny sa skupina Ingka Group zaviazala, že na pomoc Ukrajine daruje sumu 10 miliónov eur, z ktorej 1,6 milióna pridelila regiónu Česka, Maďarska a Slovenska. Za takmer 4 mesiace sa IKEA z tejto sumy podarilo zaobstarať takmer 49 000 výrobkov v hodnote viac než 140 000 eur. Reálne sme tak pomohli vyše 8300 utečencom.

„Pomoc sme naplánovali v niekoľkých vlnách. V prvej vlne pomoci sme riešili najnaliehavejšie potreby na hraničných priechodoch, v asistenčných centrách a dočasných ubytovacích zariadeniach. Po postupnom vybudovaní základnej infraštruktúry sme sa zamerali na poskytovanie vybavenia do strednodobého a dlhodobého ubytovania či do detských kútikov. Posledná fáza sa zatiaľ zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc vrátane zamestnávania Ukrajincov a podporovania veľkoformátových projektov,“ vysvetľuje Barbora Geršlová, hlavná koordinátorka humanitárnej pomoci IKEA a manažérka pre trvalú udržateľnosť v IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

[1] UNHCR – UNHCR: Ukraine, other conflicts push forcibly displaced total over 100 million for first time

Informačný servis

K téme

Firemná výzva za zlepšenie právneho postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku získala Cenu Inakosti Avion organizuje obľúbený swap vecí pre deti aj dospelých. Už tento víkend!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.