Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86509_denisa_augustinova_magna_print 676x451.jpg
12. decembra 2017 SprávyFilantropia od PRservis.skSITA Diskusia()

Humanitárna organizácia MAGNA spustila na Slovensku a v Čechách experiment

BRATISLAVA 12. decembra 2017 – Čo by ste robili, keby sa vám na bankovom účte neplánovane objavila čiastka v hodnote niekoľko Eur? Práve to sa v novembri stalo stovkám slovenských a českých firiem a jednotlivcom. Čiastku im zaslala humanitárna organizácia MAGNA, ktorú zaujímalo, či si ju príjemcovia peňazí vôbec všimnú.

„Jednalo sa o 10 Eur, vďaka ktorým dokážeme poskytnúť terapeutickú stravu na mesiac pre dieťa vystavené podvýžive v rizikových oblastiach, ako je Kambodža, Kongo, Sýria alebo Južný Sudán,“ vysvetľuje Martin Bandžák, zakladateľ a riaditeľ humanitárnej organizácie MAGNA.

Z 200 oslovených subjektov si peniaze na účte všimla štvrtina. Čiastku vrátila a po zistení, že sa jedná o kampaň humanitárnej organizácie, ju v mnohých prípadoch aj navýšila.

„Zvolili ste veľmi originálny spôsob, suma 10 Eur je v dnešnej dobe zanedbateľná asi aj pre jednotlivcov, pre veľké spoločnosti je to samozrejme veľmi málo, držíme vám palce,“ znie jedna z reakcií.

Z reakcií ľudí a zástupcov spoločností, ktorí finančný dar dostali, MAGNA spúšťa kampaň. „Je to suma, ktorá je pre strednú vyššiu vrstvu pravdepodobne zanedbateľná,“ komentuje Richard Müller, jeden z účastníkov experimentu. Okrem Richarda Müllera kampaň podporili lekári, cestovatelia, IT špecialisti či podnikatelia, ktorých kampaň Zanedbateľná čiastka zaujala a rozhodli sa ju aj verejne podporiť.

MAGNA v decembri spustila web 10eur.sk. Kampaň Zanedbateľná čiastka má podporiť dlhodobé misie v Kambodži, Sýrii, Iraku, Libanone, Kongu či v Južnom Sudáne, kde MAGNA zdravotníci liečia podvýživu, infekčné ochorenia, zaisťujú očkovania, primárnu a sekundárnu zdravotnú pomoc deťom a ich rodinám v núdzi. Práve v týchto oblastiach 10 Eur často znamená rozdiel medzi životom a smrťou dieťaťa. Zdravotníci humanitárnej organizácie MAGNA už 16 rokov denne liečia deti a ich rodiny tam, kde je to najviac potrebné.

VÝZVA

Liečime tu a teraz. Pomôžte nám čiastkou, ktorá je pre vás zanedbateľná. MAGNA pôsobí priamo v teréne a financie využíva priamo vo svojich projektoch. Liečbu detskej podvýživy a prístup k zdravotnej starostlivosti pre deti v núdzi môžete zabezpečiť online darom na webovej stránke www.magna.sk a zároveň budete vedieť komu, kde a ako pomáhate. Finančným príspevkom môžete prispieť aj na zbierkovom účte IBAN SK5811000000002943004292.

Pravidelným darcom (3 eurá mesačne) sa môžete stať aj aktiváciou mesačného príspevku cez SMS a to zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806.

PRÍBEHY: AKO MAGNA POMÁHA A ZACHRAŇUJE

11mesačné dievčatko z Kambodže vážilo iba päť kilogramov

Jedenásťmesačná Sreymom vážila iba 5,4 kilogramov. Mala ťažký zápal pľúc, vysoké horúčky, silné hnačky, nemohla sedieť či udržať hlavu. Počas pravidelnej návštevy komunity v oblasti Kampong Tralak v Kambodži ju v septembri našiel MAGNA tím zdravotníkov a okamžite ju previezol do nemocnice, kde jej bola podaná terapeutická strava, prípravky na rehydratáciu a antibiotická liečba. Po 24 hodinách sa podarilo jej stav stabilizovať.

Sreymom 10 dní užívala terapeutické vysoko výživné mlieko, lekári ju sledovali vo dne aj v noci. Hospitalizácia malého dievčatka bola natoľko úspešná, že ju lekári prepustili do: domácej starostlivosti. Pribrala až dva kilogramy, konečne sa mohla postaviť na vlastné nohy. Rodičia videli svoju dcéru na jej prvé narodeniny sa konečne usmiať.

Link: http://www.magna.sk/o-nas/nasa-praca/hladapodvyziva/pribeh-pomoci-sreymom-z-kambodze

Dievča, ktoré prežilo AIDS

Už ako malé dievčatko okolo seba počula výrazy HIV alebo AIDS. „Otca si nepamätám. Matka zomrela, keď som bola ešte malá, ale pamätám si, aká bola krásna. Som veľmi rada, že mám jej fotografiu. Bola to statočná žena so zlým osudom,“ hovorí 16-ročná Pheap z Kambodže a v ruke drží fotku svojej maminky.

Pheap žije v centre MAGNA pre siroty s HIV/AIDS spolu s ďalšími 44 mladými ľuďmi a deťmi. Dostala sa tam ešte v roku 2005, keď jej mama zomrela v hospici. V tom čase 5-ročná Pheap mala pokročilé štádium HIV/AIDS a keby nedostala pomoc, zomrela by.

Pheap je nažive vďaka antiretrovirálnej liečbe (ARV), ktorá potláča vírus a zastaviť jeho šírenie v tele. Pheap si navyše musela zvyknúť na pravidelné užívanie liekov a striktný režim – musí ich brať v presne stanovený čas, dobre spať aj jesť. Ak bude tieto pravidlá dlhodobo dodržiavať, môže žiť viac-menej bez obmedzení. Dokonca môže porodiť zdravé deti. Ale to je ešte ďaleko. Pheap najskôr musí usilovne študovať. Jedného dňa sa chce stať prekladateľkou alebo sestričkou, možno terapeutkou, ktorá by pomáhala ľuďom a deťom s podobným príbehom ako je ten jej.

MAGNA poskytla za posledných 15 rokov liečbu a prevenciu tisícom HIV/AIDS ľudí v krajinách ako Kambodža, Vietnam, Keňa, Kongo, Haiti a Nikaragua.

Link: http://www.magna.sk/spravy/spravy-z-terenu/dievca-ktore-prezilo

Prvorodička Mária zvládla komplikovaný pôrod

Mária má 19 rokov a býva v hlavnom meste Demokratickej republiky Kongo, Kinshase. Žije ako slobodná matka a predáva zeleninu, aby si zarobila na živobytie. Dnes má zdravého chlapčeka a pravidelne navštevuje novootvorené MAGNA zdravotné centrum v Camp Luka.

Mária sa prvýkrát zoznámila s MAGNA zdravotníkmi, keď bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Dovtedy nebola na žiadnej prehliadke u lekára. Nemala na to peniaze a nikto z jej okolia ju nepoučil o dôležitosti zdravotných prehliadok a príprave na pôrod.

Našťastie na odporučenie MAGNA komunitnej zdravotníčky prišla do zdravotného centra na svoju prvú prehliadku ešte pred pôrodom a  zdravotnému personálu sa následne podarilo úspešne zvládnuť komplikovaný pôrod aj vďaka MAGNA podpore. Prvorodička Mária naďalej ostáva v kontakte s MAGNA zdravotníkmi a pokračuje v sedeniach o starostlivosti o dieťa, výžive a rodičovstve.

Demokratická republika Kongo má jeden z najhorších zdravotných indikátorov vo svete. Kvôli extrémnej chudobe, limitovanému prístupu k základným službám a zdravotnej starostlivosti, úmrtnosť matiek a novorodencov stále ostáva veľmi vysoká.

Link: http://www.magna.sk/spravy/spravy-z-terenu/prvorodicka-maria-zvladla-komplikovany-porod-vdaka-magna-komunitnym-zdravotnikom-v-kongu-dr

O humanitárnej organizácii MAGNA

Humanitárna organizácia MAGNA sa zameriava na poskytovanie zdravotnej a nutričnej pomoci v miestach humanitárnych kríz, konfliktov a v ohrozených komunitách. Viac než 800 jej pracovníkov každý deň lieči deti a ich rodiny tam, kde je to najviac potrebné. Za 16 rokov svojej existencie MAGNA poskytla zdravotnú pomoc na štyroch kontinentoch – v krajinách ako sú Nepál, Južný Sudán, Keňa, Konžská demokratická republika, Kambodža, Barma, Vietnam, Filipíny, Haiti, Nikaragua alebo India. V súvislosti s vojnou v Sýrii a utečeneckou krízou jej zdravotníci zasahovali na maďarsko-srbskej hranici a v Chorvátsku. MAGNA pôsobí aktuálne aj priamo v Sýrii, susednom Libanone a v Iraku. Za posledných 10 rokov MAGNA liečila a poskytla priamu zdravotná pomoc viac ako dvom miliónom ľudí v núdzi.

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Karta na tankovanie a nabíjanie, ktorá podporuje dobrovoľnícke a sociálne angažované organizácie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Filantropia

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.