Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88374_thinkstockphotos 817016294 676x451.jpg
23. júla 2018 EkonomikaKomodity od PRservis.skSITA Diskusia()

Hospodárenie CDCP už šiesty rok v zisku

BRATISLAVA 23. júla 2018 – Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP) pokračoval v trende kladných hospodárskych výsledkov, keď šiesty rok za sebou dosiahol zisk, ktorý v roku 2017 presiahol pol mil. EUR. CDCP dosiahol pozitívny výsledok hospodárenia aj napriek poklesu výnosov približne o 2% v porovnaní s predchádzajúcim rokom. 

K výsledkom za rok 2017 sa vyjadril Martin Wiedermann, generálny riaditeľ CDCP. „Hospodársky výsledok CDCP nepriamo súvisí aj s uvoľnenou politikou Európskej centrálnej banky (ECB) a pretrvávajúcim nízkym nákladom/výnosom štátnych dlhopisov. Aj vďaka aktivite Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity pri umiestňovaní dlhopisov, môžem rok 2017 hodnotiť ako veľmi úspešný. Napriek pretrvávajúcemu útlmu pri majetkových cenných papieroch totiž zaznamenávame renesanciu dlhopisov“.

Celkové náklady CDCP v roku 2017 ovplyvnil najmä nárast odpisov o 146 % spojený s plánovaným zaradením nového produkčného softvéru, ktorý súvisel s účasťou CDCP na projekte ECB Target2-Securities. Migráciou na túto platformu začiatkom roku 2017 sa CDCP zaradil k európskym krajinám, ktoré harmonizujú svoje štandardy v rámci jednotného kapitálového trhu Európskej Únie a modernizujú infraštruktúru kapitálového trhu.

Rovnako ako v posledných rokoch, tržby za vlastné výkony tvorili najmä výnosy za vedenie účtu majiteľa cenných papierov, výnosy za evidenčné služby pre emitentov zaknihovaných cenných papierov ako aj za obchodné služby pre emitentov listinných cenných papierov.

Finančná situácia CDCP bola počas celého roka stabilná. Bežné, ako aj kapitálové výdavky boli financované z vlastných prostriedkov. Medziročné zvýšenie vlastného imania o 5 % ovplyvnil kladný výsledok hospodárenia v sume 0, 57 mil. EUR

Kapitálové výdavky CDCP v roku 2017 dosiahli 0,97 mil. EUR. Investičné aktivity smerovali hlavne do úprav hlavného produkčného softvéru a čiastočnej rekonštrukcie budovy.

K stratégii spoločnosti, ktorá má prispieť k pozitívnemu hospodárskemu výsledku aj v nasledovných rokoch, sa vyjadril Martin Wiedermann, generálny riaditeľ CDCP. „Aj naďalej sa chceme zameriavať na skvalitňovanie služieb, zvyšovanie efektivity pri zachovaní stability poskytovaných služieb a na dosahovanie kladného hospodárskeho výsledku. Cieľom stratégie CDCP je zjednodušiť a zatraktívniť poskytované služby. Chceme priniesť pridanú hodnotu našim zákazníkom a osloviť nových klientov. Zároveň chceme byť spoľahlivým partnerom pre účastníkov, klientov a dodávateľov.“ uviedol Wiedermann.

K téme

Lidl a WWF uzavreli strategické partnerstvo 10 najčastejších chýb, na ktoré by si mali firmy dať pri daňovom priznaní pozor

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.