Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Historický kalendár – 8. novembra

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) –

8. novembra

1620 – bitka na Bielej hore – neďaleko Prahy sa odohrala bitka tridsaťročnej vojny, v ktorej česká kráľovská armáda bojovala s vojskami cisára Ferdinanda II. Habsburského a Katolíckej ligy. České vojská boli porazené, čo prinieslo likvidáciu stavovského povstania a návrat Habsburgovcov na český trón na obdobie až do roku 1918. Nasledovala rekatolizácia a germanizácia českých zemí.

1656 – narodil sa anglický astronóm, fyzik, geofyzik, matematik a meteorológ Edmond Halley. V roku 1718 zistil, že polohy hviezd nie sú pevné a dokázal, že kométy sa pohybujú po uzatvorených dráhach. Objavil Halleyovu kométu a na základe Newtonových gravitačných zákonov vypočítal, kedy sa znovu objaví na oblohe. Zomrel 25. januára 1742.

1900 – narodila sa americká spisovateľka Margaret Mitchellová. Svetovú slávu jej zabezpečil román Juh proti severu o občianskej vojne v Amerike, za ktorú získala Pulitzerovu cenu. Popularite sa tešila aj jej filmová verzia. Zomrela 16. augusta 1949.

1921 – v Dolnom Kubíne zomrel básnik a dramatik Pavol Országh Hviezdoslav, významný predstaviteľ slovenskej literatúry na prelome 19. a 20. storočia. Vyštudoval právo a pôsobil ako advokát. Jeho básnickou prvotinou boli počas štúdií na gymnáziu v Kežmarku napísané Básnické prviesenky, ktoré vydal pod pseudonymom Jozef Zbranský. Najvýznamnejšie lyrické diela: Letorosty, Žalmy a hymny, Prechádzky jarou, Prechádzky letom, Stezky, Dozvuky, Krvavé sonety, epické básne a skladby: Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, dráma: Herodes a Herodias. Venoval sa tiež prekladom diel svetových autorov. Narodil sa 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne.

1922 – narodil sa juhoafrický lekár, kardiochirurg Christian Neethling Barnard, ktorý 3. decembra 1967 ako prvý na svete transplantoval ľudské srdce. Zomrel 2. septembra 2001 na Cypre.

1948 – zahynul hokejista, útočník Ladislav Troják. Začínal v rodnom meste, od roku 1934 hral v pražskom LTC, s ktorým vybojoval päťkrát titul majstra ČSR. Československo reprezentoval šesťkrát na MS a dva razy na olympiáde. V roku 1947 bol majstrom sveta, bol prvým Slovákom v spoločnom československom výbere a zároveň prvým slovenským hokejistom s titulom majstra sveta. Na ZOH 1948 vo švajčiarskom St. Moritzi bol vlajkonosičom česko-slovenskej výpravy, ktorá vtedy vybojovala striebro. Zomrel pri páde lietadla nad kanálom La Manche, cestou na zápas do anglického Wembley. Spolu s ním zomrelo ďalších päť hráčov výberu Československa. V roku 2002 ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja, je po ňom pomenovaná Steel Aréna – košický Zimný štadión Ladislava Trojáka. Narodil sa 15. júna 1914 v Košiciach.

1953 – zomrel ruský spisovateľ Ivan Alexejevič Bunin. Narodil sa v šľachtickej rodine a od roku 1920 žil v emigrácii. Svoju literárnu tvorbu začal ako básnik, zaujal však najmä krátkymi prózami, napr. Taňka, Antonovské jablká. V diele zachytil filozofiu a psychológiu života v Rusku na prelome 19. a 20. stor., napr. v knihe Dedina a v poviedke Pán zo San Francisca a jeho vrcholným dielom je dvojdielny autobiografický román Arsenievov život. V roku 1933 bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru. Narodil sa 22. októbra 1870.

2010 – v rodinnom dome v Limbachu zastrelili právnika Ernesta Valka. V rokoch 1990 až 1991 bol podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, v roku 1992 sa stal predsedom Ústavného súdu ČSFR. Od roku 1993 pôsobil ako advokát. Narodil sa 10. augusta 1953.

2015 – zomrel v Bratislave Roman Kaliský, slovenský prozaik, dramatik a publicista. Po vypuknutí Slovenského národného povstania odišiel do hôr. Po skončení vojny pôsobil ako redaktor v denníku Práca, neskôr Ľud. Stal sa poslancom Slovenskej národnej rady, neskôr Národného zhromaždenia. V rokoch 1970-1989 nesmel publikovať. Vyučil sa za murára a na stavbách pracoval až do novembra 1989. Po nežnej revolúcii sa stal riaditeľom Slovenskej televízie, neskôr pôsobil ako zástupca šéfredaktora v Slovenských národných novinách a v Literárnom týždenníku. V roku 1993 bol zástupcom šéfredaktora denníka Republika, v rokoch 1993 – 1994 pracoval v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky a od roku 1994 bol na dôchodku. Venoval sa najmä novinárskej a reportérskej činnosti. Narodil sa 23. septembra 1922 v Slovenskej Ľupči.

mt;es

K téme

Interaktívne výstavy, workshopy a gastronomické zážitky: Košická noc múzeí a galérií 2024 predstavuje návštevníkom unikátny program Štvordňový trh Májový kvet prinesie do Trnavy tisícky kvetov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.