Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
92376_foto_ts_eib_11022020 676x507.jpg
11. februára 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Historická investícia Európskej investičnej banky do fondu v správe SIH

11.2.2020 – Európska investičná banka (EIB), Ministerstvo financií SR (MF SR) a Slovak Investment Holding (SIH) zainvestovali 40 miliónov eur do nového slovenského fondu na podporu inovatívnych malých a stredných podnikov. Venture to Future Fund bude od marca 2020 poskytovať slovenským podnikom kapitálové a kvázi-kapitálové financovanie.

Inovatívne a technologické slovenské podniky sa môžu tešiť na nové kapitálové investície. Ich poskytovateľom bude Venture to Future Fund (VFF) pod licencovanou správcovskou spoločnosťou Slovak Asset Management patriacej do investičnej skupiny Slovak Investment Holding. Financie fondu pochádzajú zo štátnych finančných aktív, z recyklovaných fondov z predchádzajúceho eurofondového obdobia, z vlastných zdrojov správcu a z investície EIB.

Minister financií SR Ladislav Kamenický: „Investícia zo štátnych finančných aktív bude príspevkom k podpore pre inovatívne a technologické podniky, ktoré sú budúcnosťou slovenskej ekonomiky. Účasť MF SR preto vnímam nielen ako stimul kapitálovému trhu na Slovensku, ale zároveň aj ako nástroj proti odlivu slovenských mozgov, vývojárov a úspešných spoločností do zahraničia. Som naozaj rád, že sa zdroje MF SR, EIB a SIH spojili v takejto výnimočnej iniciatíve.“

Európska investičná banka do VFF prispela kapitálovým vkladom v hodnote 10 miliónov eur. Okrem toho EIB aktívne participovala aj na zakladaní a štruktúrovaní tohto fondu, vďaka čomu VFF odráža najlepšie európske trhové štandardy. „VFF je prvým fondom svojho druhu. V strednej a východnej Európe doposiaľ žiadny iný fond v správe verejného investora nezískal od EIB kapitálovú investíciu. Naša podpora bola možná práve vďaka trhovému nastaveniu tohto fondu, ale aj na základe úspešnej investičnej spolupráce medzi EIB a SIH pri viacerých predošlých projektoch,“ uviedla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova.

VFF bude pomáhať malým a stredným podnikom so silným rastovým potenciálom a perspektívou expandovať na európske alebo globálne trhy. „Tento typ podnikov z Európy a obzvlášť zo Slovenska často uteká na americké a iné zahraničné trhy práve kvôli nedostatku domácich investorov. Slovenský investičný trh sa vyvíja, ale zatiaľ stále nedokáže uspokojiť finančné potreby domácich firiem. VFF by mal tento stav aspoň čiastočne riešiť,“ myslí si generálny riaditeľ spoločnosti SIH Ivan Lesay.

Investičný manažér VFF Matej Říha: „Zdroje VFF sú verejné, ale náš fond je aj vďaka EIB nastavený tak, aby fungoval na trhovom, komerčnom princípe. Budeme podporovať naozaj silné, perspektívne spoločnosti s cieľom zabezpečiť našim investorom adekvátny trhový výnos.“

O skupine Slovak Investment Holding

SIH je akciová spoločnosť v 100 % vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov, rozpočtu SR ako aj súkromných investícií. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom. Najnovším členom v skupine SIH je správcovská spoločnosť Slovak Asset Management. Na základe licencie od Národnej banky Slovenska na zakladanie a správu alternatívnych investičných fondov sa táto spoločnosť zameriava na komerčné zhodnocovanie zdrojov svojich investorov.

O Európskej investičnej banke

Európska investičná banka je bankou Európskej únie, ktorá poskytuje financovanie, záruky a poradenstvo pre  investičné projekty v EÚ ale aj mimo nej. Jej hlavnými prioritami sú inovácie, malé a stredné podniky, klíma a infraštruktúra. EIB je najväčšou multilaterálnou bankou na svete. Jej akcionármi sú členské štáty EÚ. EIB je väčšinovým akcionárom Európskeho investičného fondu (EIF) a spolu s ním tvorí skupinu EIB.

Inzercia

K téme

Agatha Christie a zločin pred 4000 rokmi v starom Egypte Košická katedrála v nádhernej exkluzívnej knižnej podobe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.