Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

HISTÓRIA: Stalo sa 8. novembra

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) –

8. novembra

Narodenia

1656 – narodil sa anglický astronóm, fyzik, geofyzik, matematik a meteorológ Edmond Halley. V roku 1718 zistil, že polohy hviezd nie sú pevné a dokázal, že kométy sa pohybujú po uzatvorených dráhach. Objavil Halleyho kométu a na základe Newtonových gravitačných zákonov vypočítal, kedy sa znovu objaví na oblohe. Zomrel v roku 1742.

1847 – narodil sa írsky spisovateľ Bram Stoker, ktorý sa preslávil ako autor hororového románu Dracula. Zomrel v roku 1912.

1900 – narodila sa americká spisovateľka Margaret Mitchell. Svetovú slávu jej zabezpečil román Juh proti severu o občianskej vojne v Amerike, za ktorý získala Pulitzerovu cenu. Popularite sa tešila aj jej filmová verzia. Zomrela v roku 1949.

1922 – narodil sa juhoafrický lekár, kardiochirurg Christiaan Neethling Barnard, ktorý 3. decembra 1967 ako prvý na svete transplantoval ľudské srdce inému človeku. Zomrel v roku 2001.

1935 – narodil sa francúzsko-švajčiarsky herec Alain Delon. Predstaviteľ svetákov, gangsterov i náročných psychologických postáv vo filmoch popredných európskych režisérov. Zlom v jeho kariére nastal v roku 1960 po nakrútení filmu V žiari slnka, adaptácie knihy Talent pána Ripleyho Patricie Highsmith. Významné úlohy stvárnil i vo filmoch Gepard Luchina Viscontiho a Samuraj Jean-Pierrea Melvillea. Ďalšie filmy: Rocco a jeho bratia, Zatmenie, Čierny Tulipán, Sicílsky klan, Bazén, Borsalino, Spálené stodoly, Dvaja muži v meste, Borsalino a spol., Zorro, Smrť darebáka, Traja muži na zabitie, Swannova láska a i.

1952 – narodila sa americká herečka Alfre Woodard. Na konte má nomináciu na Oscara, ktorú si v roku 1984 vyslúžila vedľajšou rolou v životopisnej dráme Cross Creek, Zlatý glóbus z roku 1998 za hlavnú rolu v televíznom filme Miss Evers‘ Boys, ďalšie dve nominácie na Zlaté glóby za snímky Skutočný život v Belle Reve a Holiday Heart, a získala tiež štyri Primetime Emmy, pričom na konto si pripísala aj ďalších 13 nominácií na tieto prestížne televízne ceny. Zahrala si aj vo filmoch Star Trek VIII: Prvý kontakt, Prvotný strach, Svet podľa Prota, Rádio, Jadro, Zlodeji pamäti, Salón krásy, American Violet, 12 rokov otrokom alebo Captain America: Občianska vojna. Od roku 2016 účinkuje v seriáli Luke Cage.

1954 – narodil sa britský spisovateľ japonského pôvodu Kazuo Ishiguro. Víťaz prestížnej Man Booker Prize z roku 1989 za román Súmrak dňa, má na konte aj ďalšie tri nominácie na túto cenu za knihy Umelec miznúceho sveta, When We Were Orphans (vyšlo česky ako Když jsme byli sirotci) a Never Let Me Go (vyšlo česky ako Neopouštěj mě). Denník The Times ho v roku 2008 zaradil na 32. priečku rebríčka 50 najvýznamnejších britských spisovateľov od roku 1945.

1956 – narodil sa anglický scenárista, režisér a producent Richard Curtis, jeden z najúspešnejších britských tvorcov komédií. Ako scenárista spolupracoval na sériách ako Čierna zmija, Mr. Bean či The Vicar of Dibley a známych romantických komédiách Štyri svadby a jeden pohreb, Notting Hill, Denník Bridget Jonesovej alebo Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch. Ako režisér a scenárista nakrútil úspešné snímky Láska nebeská, Piráti na vlnách a Lásky čas. Na konte má jednu nomináciu na Oscara a dve na Zlatý glóbus. Britská akadémia filmových a televíznych umení (BAFTA) mu v roku 2007 na udeľovaní televíznych cien odovzdala BAFTA Academy Fellowship za celoživotné dielo. Na 2008 Britannia Awards si ako spoluzakladateľ charitatívnej organizácie Comic Relief prevzal humanitárnu cenu BAFTA.

1960 – narodil sa ruský herec Oleg Menšikov. Začínal v moskovských divadlách a širokej diváckej verejnosti môže byť známy z filmov Unavení slnkom, Kaukazský zajatec, Barbier sibírsky, Východ-Západ, Unavení slnkom 2: Odpor, Unavení slnkom 3: Citadela a ďalších.

1960 – narodil sa švédsky herec Michael Nyqvist, celým menom Rolf Ake Mikael Nyqvist, známy najmä ako novinár Mikael Blomkvist zo série dánsko-švédskych adaptácií trilógie Millennium Stiega Larssona Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda. Zahral si aj vo filmoch Mission: Impossible – Ghost Protocol, Bez dychu alebo John Wick.

1961 – narodil sa spevák a hudobník Martin Ďurinda, líder slovenskej skupiny Tublatanka. Vyštudoval farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave. S Tublatankou, ktorá vznikla v roku 1982, vydal napríklad albumy Skúsime to cez vesmír, Žeravé znamenie osudu, Nebo – peklo – raj, Volanie divočiny, Znovuzrodenie, Patriot, Svet v ohrození.

1966 – narodil sa známy škótsky šéfkuchár a reštauratér Gordon Ramsay. Jeho reštaurácie si dosiaľ vyslúžili celkovo 16 Michelinských hviezdičiek. Známy je najmä z televíznych relácií Pekelná kuchyňa, Áno, šéfe, Faktický odborník, Pekelné hotely Gordona Ramsayho, známe aj ako Hotelové Áno, šéfe! alebo Gordon Behind Bars.

1968 – narodila sa americká herečka a hudobníčka Parker Posey. Zahrala si napríklad v mokumentoch Najlepšia šou, Víchrica či For Your Consideration a filmoch ako Párty po celý život, Dom súhlasu, Henry Fool, Láska cez internet, Vreskot 3, Blade: Trinity, Superman sa vracia, Iracionálny muž alebo Café Society.

1972 – narodila sa americká herečka Gretchen Mol. Známa je napríklad ako Gillian Darmody, ktorú v rokoch 2010 – 2014 stvárňovala v seriáli Impérium – Mafia v Atlantic City. Zahrala si napríklad aj vo filmoch Donnie Brasco, Hráči, Celebrity, The Thirteenth Floor, 3:10 vlak do Yumy alebo Tá známa Bettie Page, kde stvárnila titulnú rolu. Predstavila sa i v seriáloch Girls Club, Život na Marse, Mozart in the Jungle a od roku 2016 účinkuje v sérii Chance.

1975 – narodila sa americká herečka Tara Reid. Na filmovom plátne debutovala v roku 1987 v snímke A Return to Salem’s Lot, po ktorej nasledovali úlohy vo filmoch ako Big Lebowski, Veľmi nebezpečné známosti, Prci, prci, prcičky, Prci, prci, prcičky 2: Pikantné pokušenie, Sexy party, Šialené rande, Ostrov smrti, Vrana 4: Pekelný kňaz, Sám v temnote alebo Prci, prci, prcičky: Stretávka. Objavila sa aj v seriáloch Tak plynie čas alebo Scrubs.

Úmrtia

1921 – zomrel básnik, dramatik, právnik Pavol Országh Hviezdoslav. Študoval na gymnáziu v Miškovci a Kežmarku a na právnickej akadémii v Prešove. Bol advokátskym pomocníkom v Dolnom Kubíne, Martine, Senici a Námestove, kde pôsobil neskôr 20 rokov ako samostatný advokát. V roku 1899 sa vrátil do Dolného Kubína, kde žil až do smrti. Jeho básnickou prvotinou boli na gymnáziu v Kežmarku napísané Básnické prviesenky Jozefa Zbranského. Najvýznamnejšie lyrické diela: Letorosty, Žalmy a hymny, Prechádzky jarou, Prechádzky letom, Stezky, Dozvuky, Krvavé sonety, epické básne a skladby Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, dráma Herodes a Herodias. Venoval sa aj prekladom diel svetových autorov. Narodil sa v roku 1849.

1953 – zomrel ruský spisovateľ Ivan Alexejevič Bunin. Narodil sa v šľachtickej rodine a od roku 1920 žil v emigrácii. Svoju literárnu tvorbu začal ako básnik, zaujal však najmä krátkymi prózami, napríklad Taňka, Antonovské jablká. V diele zachytil filozofiu a psychológiu života v Rusku na prelome 19. a 20. storočia, napríklad v knihe Dedina a v poviedke Pán zo San Francisca a jeho vrcholným dielom je dvojdielny autobiografický román Arsenievov život. V roku 1933 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru. Narodil sa v roku 1870.

1998 – zomrel francúzsky herec, sochár, spisovateľ a maliar Jean Marais. Jeho život i umelecká kariéra boli späté s básnikom, dramatikom a režisérom Jeanom Cocteauom. Popularitu získal ako predstaviteľ romantických hrdinov v dobrodružných a historických filmoch Gróf Monte Christo, Hrbáč, Fantomas, Železná maska. Hral napríklad aj vo filmoch Večný návrat, Kráska a zviera, Orphée. Narodil sa v roku 1913.

2011 – zomrel americký rapper Heavy D, vl. m. Dwight Errington Myers. V roku 1986 založil hip-hopovú skupinu Heavy D & The Boyz, ktorej členmi boli aj G-Whiz, Trouble T. Roy a Eddie F. Táto formácia bola prvým interpretom, ktorý podpísal zmluvu s vydavateľstvom Uptown Records. Debutovali v roku 1987 albumom Living Large, po ktorom nasledovali nahrávky Big Tyme, Peaceful Journey, Blue Funk a Nuttin‘ But Love. Po rozpade skupiny sa vydal na sólovú dráhu a vydal štúdiovky Waterbed Hev, Heavy, Vibes a Love Opus. Počas kariéry spolupracoval aj s Michaelom Jacksonom a jeho sestrou Janet. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, účinkoval napríklad v seriáloch Roc, Boston Public a Kosti alebo v snímkach Doživotie, Pravidlá muštárne alebo Majstrovský plán. Narodil sa v roku 1967.

dm

K téme

Interaktívne výstavy, workshopy a gastronomické zážitky: Košická noc múzeí a galérií 2024 predstavuje návštevníkom unikátny program Majalésy, koncerty, dni remesiel i vína. Rezort Piešťany pozýva v máji aj na svetovú výstavu a otvorenie letnej kúpeľnej sezóny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.