Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89740_helen doron_katalin deak 676x451.jpg
28. januára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Helen Doron: Slovensko je mi blízke aj z osobných dôvodov

BRATISLAVA 28. januára 2019 – Zakladateľka a hlavná metodička rovnomennej globálnej siete centier výučby angličtiny pre deti Helen Doron pobudla niekoľko dní na Slovensku. Súčasťou konzultačného a propagačného pobytu bola tlačová konferencia v priestoroch centra Helen Doron English Slovakia v bratislavskom Prievoze.

„Je mi to u vás naozaj nadštandardne blízke, lebo môj syn dlhé roky chodil s milou Slovenkou. Dokonca sa naučil trochu hovoriť po slovensky,“ prezradila šéfka jazykovej školy, ktorá vznikla v roku 1985, medzičasom pôsobí v 37 krajinách, opiera sa o 4 000 lektorov, má 1 000 centier a môže sa pochváliť dovedna už vyše 2 miliónmi spokojných študentov.

Slovensko medzi lídrami v odozvách na osvetové kampane

Helen Doron English funguje na Slovensku od roku 2005 zásluhou national franchisorky Katalin Deák. Kurzy v súčasnosti navštevuje viac ako 3 000 žiakov v 45 pobočkách, k dispozícii sú ukážkové hodiny zadarmo, ale aj letné denné či poldenné tábory.

„Chcem vyzdvihnúť, že patríte k lídrom v odozvách na naše osvetové kampane Young Heroes podľa počtu aj úrovne projektov – ohromuje ma to. Stačí spomenúť, že projekt Small Hands Can Clean World bol jedným z prvých troch víťazov v roku 2017,“ podotkla Helen Doron.

 „Zakaždým, keď vstúpim do nejakého nášho krásne upraveného učebného centra, uchváti ma, ako ľudia do toho vkladajú srdcia a duše. Záleží nám na tom, aby si rodičia uvedomovali, že aj so svojimi deťmi sú súčasťou rozsiahleho konceptu a celosvetovej značky. Vo vašej krajine sa nám darí a som hrdá na zanietenosť, oddanosť, stabilitu i napredovanie miestneho tímu. Našich slovenských franchisantov poznám už 12 rokov, a to ako príjemných, harmonických a profesionálnych ľudí. Pri zmienke o Slovensku si hneď predstavím aj vaše krásne jazerá a horúce pramene, nádhernú prírodu a zámky,“ povedala Helen Doron.

Neverila, že prichádza s niečím novým

Činorodá lingvistka a pedagogička vyvinula svoj komplexný systém výučby angličtiny zábavnou formou pre deti už od 3 mesiacov a až do 19 rokov na základe Suzukiho metódy hudobnej výchovy – týmto spôsobom sa kedysi učila hrať na husle jej dcéra, dnes populárna speváčka: „Keď Ella mala štyri roky, zistila som, že v našej blízkosti v Karmieli vyučujú hru na husle práve metódou Šiničiho Suzukiho. Zaujalo ma to a prečítala som si všetky knihy, ktoré boli k dispozícii,“ načrela do spomienok Helen Doron.

„Doktor Suzuki veril, že aj veľmi malé deti sa dokážu priúčať hudbe, ak im umožníme osvojovať si ju spôsobom, akým sa zoznamujú s materinským jazykom. Najskôr sa učia vyludzovať tóny. ´Čítaním´ hudby sa začínajú zaoberať až neskôr. Podľa zakladateľa tejto metódy spočíva chyba obvyklých prístupov k výučbe hudby práve v nútení detí do toho, aby hneď ovládali noty. Noty totiž nie sú samotnou hudbou, upozorňoval Suzuki,“ – a zápalisto duplikovala Helen Doron.

 „Pre mňa to bol úžasný objav. Vrhla som sa na aplikovanie týchto pravidiel na výučbu angličtiny. Hovorila som si, že ak existuje takýto ´materinský´ spôsob výučby hudby, musí jestvovať analogická metóda pre jazyky. Neverila som, že prichádzam s niečím novým. Prieskumom na danú tému som sa zaoberala šesť mesiacov. Dialo sa to pred érou internetu. To, čo mi vtedy zabralo pol roka, by dnes vďaka internetu trvalo možno iba niekoľko hodín,“ skonštatovala Helen Doron, ktorá sama plynulo hovorí po anglicky, francúzsky a hebrejsky a zvláda základnú konverzáciu v nemčine.

V priemere 14 hodín denne

Helen Doron English má jedinečnú metodológiu vystuženú veľkým množstvom rôznych exkluzívnych edukačných materiálov. Tie pozostávajú z audia, videa, tlačených pomôcok, digitálneho obsahu, aplikácií, online hier a ďalších prvkov.

 „Žiadna iná metóda neponúka takú kvalitu a rozsah pre natoľko široké vekové rozpätie. Ešte stále – aj po všetkých tých desaťročiach –  venujeme veľkú pozornosť rozvoju našich učebných osnov angličtiny a doplnkov. Sústavne ich aktualizujeme pre špecifické trhy a potreby. Náš systém výučby angličtiny je veľmi odlišný od iných metód. Je bohatý na obsah a extrémne výdatný. Nikto iný nedisponuje ani zlomkom materiálov, ktoré ponúkame my. Máme kanál na YouTube s našim Song Clubom pre malé deti. Pre dospievajúcich je zase určená rozhlasová stanica TeenBuzz a jej web. Okrem toho sú tu aplikácie a online hry, ale najmä priebežne upgradujeme náplň kurzov. Máme toľko práce…“ iba naoko si povzdychla Helen Doron.

Len v základnom tíme je 120 ľudí. „Osobne sa venujem angličtine Helen Doron v priemere 14 hodín denne,“ vyhlásila dirigentka tohto orchestra a predznamenala: „Existuje veľký priestor na rozšírenie o ďalšie jazyky. Keď príde ten správny čas, môžeme sa rozrásť o oddelenie na prípravu španielskych alebo mandarínskych jazykových materiálov. Myslím si, že v budúcnosti to bude veľmi žiadané.“

Bez kurzov je veľmi ťažké dobre sa naučiť sa cudzí jazyk

Učitelia Helen Doron English môžu pôsobiť kdekoľvek na svete. „Lektor zo Slovenska by mohol odcestovať trebárs do Číny, vojsť do učebne, zistiť, čo práve preberajú, a okamžite sa zapojiť. Náš program je totiž systematický a nezávisí od národnej kultúry alebo regiónu,“ vyzdvihla hlavná tvorkyňa jednu z množstva predností a dodala: „K nášmu projektu sa ako franchisant môže pridať aj záujemca bez predchádzajúcej pedagogickej praxe. Potrebuje angličtinu na vysokej úrovni, radosť z práce s deťmi, určité schopnosti a pozitívne nastavenie.“

Niektorí rodičia sa spoliehajú na to, že ich dieťa sa dostatočne naučí angličtinu v škole a nepotrebuje prídavné súkromné kurzy. Helen Doron nesúhlasne pokrútila hlavou: „Bez tých kurzov navyše je veľmi ťažké naučiť sa dobre komunikovať v nejakom cudzom jazyku. Väčšina lekcií angličtiny v tradičnej škole má 40-45 minút pre 20-30 detí súčasne. Aj v prípade, že by žiaci boli dokonale disciplinovaní, nedostali by viac ako jednu minútu na rozprávanie pre každého z nich. Je teda zrejmé, že deti si nemôžu skutočne precvičovať hovorenú angličtinu v klasickej škole.“

Helen Doron pri tvorbe konceptov dbá na to, aby súčasťou výučby aj sprievodných aktivít typu letných táborov bolo zdôrazňovanie a šírenie hodnôt ako ľudskosť, otvorenosť, empatia, štedrosť, rovnosť príležitostí: „Už od našich začiatkov vyznávame dôležitosť vzdelania ako platformy pre humanitu. Úplne samozrejme teda kladieme akcent práve na takéto hodnoty a vštepujeme ich deťom.“

K téme

Séria s Helen Graceovou pokračuje. Je tu novinka Vadí-nevadí Tipy ako dosiahnuť úspech v práci i vo vzťahoch

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.