Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99439_ts fuergy_foto 676x451.jpeg
27. júla 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

FUERGY prináša novú energetickú službu. Firmy si ňou vedia prilepšiť

27.7.2022 – Novým komerčne dostupným riešením od slovenskej spoločnosti FUERGY je služba flexibilita brAIn. Tá umožňuje firmám podieľať sa na stabilizácii prenosovej sústavy, za čo sú firmy finančne odmeňované a zároveň prispievajú k znižovaniu produkcie emisií CO2 na celonárodnej úrovni. Služba sa už osvedčila v Železiarňach Podbrezová aj pri riadení Národného futbalového štadióna.

flexibilita brAIn reguluje výkon zdrojov energie a energeticky náročných systémov s potenciálom pre reguláciu a akumuláciu, ako napríklad HVAC systémy, tepelné čerpadlá, zásobníky a nádrže alebo kompresory, ktoré firmy bežne využívajú pri svojej prevádzke. Zvyšovanie a znižovanie výkonu technológií prebieha iba v rámci preddefinovaných podmienok a limitov tak, aby nebol ohrozený chod odberného miesta alebo kvalita výsledných produktov.

Správne načasovanou výrobou a spotrebou elektrickej energie, ktorá sa prispôsobuje situácii v prenosovej sústave a potrebám zazmluvneného dodávateľa elektriny, poskytujú firmy takzvané necertifikované podporné služby. Za tie sú následne finančne odmeňované. Tento dodatočný príjem zúčtováva dodávateľ energie v rámci mesačnej fakturácie a znižuje tak ich celkové náklady na energie. Dodávatelia tiež majú možnosť kumulovať viaceré flexibility a vytvoriť si svojho integrovaného agregátora flexibility.

Samotná flexibilita pritom nie je na trhu žiadnou novinkou. Zväčša však išlo o relatívne drahú službu s komplikovaným softvérom a s potrebou dohliadajúceho personálu, ktorá sa firmám nie vždy finančne vyplatila. Služba flexibilita brAIn od FUERGY je čisto softvérové riešenie fungujúce v reálnom čase a plne automaticky. Jeho nasadenie je jednoduché a rýchle a firmy nestojí ani euro. „Naším cieľom je postupne odstraňovať nedostatky energetického trhu, zjednodušovať a automatizovať procesy a hlavne predchádzať zbytočnému plytvaniu elektrickou energiou. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je rozšíriť účel využitia už inštalovaných technológií tak, aby dokázali nízkoemisne nahrádzať fosílnych poskytovateľov podporných služieb, ktorých je v rámci slovenskej prenosovej sústavy prevažná väčšina,” hovorí Radoslav Štompf, výkonný riaditeľ spoločnosti FUERGY.

Po menších pilotných projektoch pre rezidenčné komplexy bola služba flexibilita brAIn nasadená aj u jedného z najväčších slovenských odberateľov elektrickej energie – v spoločnosti Železiarne Podbrezová, kde reguluje oblúkovú pec a malú vodnú elektráreň s celkovým maximálnym regulačným výkonom až 37,5 megawattov. V spolupráci s dodávateľom Slovenské elektrárne – energetické služby je flexibilita brAIn využívaná aj pre Národný futbalový štadión, kde riadi tepelné čerpadlá s výkonom viac ako tri megawatty.

„Sme veľmi radi, že sa nám toto riešenie podarilo doladiť na úroveň jeho komerčného využitia. Pri súčasných vysokých cenách elektrickej energie sa firmy snažia využiť všetky dostupné možnosti, ako platiť menej. Okrem inštalácie fotovoltiky, úložiska alebo pasívnych úsporných opatrení však veľa alternatív k dispozícii nebolo. Pri flexibilite brAIn úplne stačí, že disponujú technológiami vhodnými na reguláciu,” uzatvára Radoslav Štompf.

Informačný servis

K téme

Slovenský startup FUERGY získal 16-miliónovú investíciu do batériových úložísk Slovenské elektrárne investujú do skladovania energie. Batériové úložiská im dodá slovenská firma FUERGY

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.