Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

FINANCIE: Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

BRATISLAVA 6. novembra (SITA, AP) – Americký dolár v pondelok posilnil oproti euru aj voči jenu. Štatistický úrad Európskej únie Eurostat informoval, že ekonomika eurozóny sa počas júla až septembra zväčšila o 0,3 percenta a inflácia v Európskej menovej únii v októbri posilnila na 0,5 percenta zo septembrovej úrovne 0,4 percenta. Oba údaje sa však vnímali ako pomerne slabé a predpokladá sa, že Európsku centrálnu banku to bude viesť k tomu, že v neskoršej časti roka prijme ďalšie stimulačné opatrenia. Euro oproti doláru oslabilo o 0,3 percenta na 1,0949 USD/EUR. Dolár si rovnako o 0,3 percenta prilepšil aj voči jenu a stúpol na hodnotu 105 JPY/USD.
V utorok sa však spoločná európska mena zotavila na 1,1064 USD/EUR. Jej rast pokračoval aj v stredu, kedy prieskum agentúry Markit ukázal, že aktivita v priemyselnom sektore 19-člennej eurozóny v úvode štvrtého kvartálu výrazne posilnila, a to najrýchlejším tempom za takmer tri roky. Povzbudzujúcim zistením agentúry bolo to, že zamestnanosť sa zväčšila najvyšším tempom od polovice roka 2011. Euro oproti doláru posilnilo na 1,1108 USD/EUR.
Britská libra vo štvrtok výrazne vzrástla voči doláru po rozhodnutí súdu, podľa ktorého britská vláda nemôže aktivovať proces vystúpenia z Európskej únie bez súhlasu parlamentu. Libra si oproti doláru pripísala 1,5 percenta a posilnila na 1,24 USD/GBP. Medzi mnohými účastníkmi trhu zavládla nádej, že rozhodnutie súdu prinajmenšom oddiali proces vystúpenia Británie z EÚ, alebo zmenší schopnosť britskej vlády presadiť takzvaný „tvrdý brexit“, ktorý by znamenal odchod krajiny zo spoločného európskeho trhu. Trh ovplyvňovalo aj to, že americký Federálny rezervný systém (Fed) v súlade s očakávaniami úroky nezmenil, keďže v krajine budú 8. novembra prezidentské voľby. Fed však ponechal otvorené dvere pre zvýšenie úrokov na decembrovom zasadaní. Euro oproti doláru kleslo na 1,1069 USD/EUR.
V piatok prišli z americkej ekonomiky pozitívne správy. Zamestnávatelia v USA v októbri vytvorili 161 tis. nových pracovných miest a miera nezamestnanosti v krajine klesla na 4,9 percenta z úrovne 5 percent. Priemerná hodinová mzda v USA sa v októbri medziročne zvýšila o 2,8 percenta, čo bol najvýraznejší rast za sedem rokov. Dolár však oproti spoločnej európskej mene oslabil, a to na úroveň 1,1119 USD/EUR.

bn;dn

K téme

Amazon na Slovensku zvyšuje celkovú pracovnú silu na 3 000 stálych pracovných miest Niké podporila ďalšie talenty, z Fondu pre budúcnosť športu už rozdala 189 800 €!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.