Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Finalisti súťaže Henkel Art.Award sú už známi

BRATISLAVA 23. augusta – Medzinárodná porota pod vedením Rainera Fuchsa, hlavného kurátora viedenského Múzea moderného umenia (MUMOK), do finále súťaže Henkel Art.Award. 2012 vybrala spomedzi 931 prihlásených prác päť finalistov z Estónska, Lotyšska, Rumunska, Ruska a Srbska. Víťaz hlavnej ceny v hodnote 35 tisíc EUR, získa finančnú odmenu 7 tisíc EUR a možnosť usporiadať výstavy vo svojej domovskej krajine ako aj vo viedenskom múzeu MUMOK. Víťaz bude vyhlásený počas slávnostného udeľovania cien, ktoré sa bude konať v priestoroch Múzea moderného umenia dňa 30. októbra 2012.

Okrem predsedu poroty Rainera Fuchsa, hlavného kurátora Múzea moderného umenia, boli ďalšími členmi medzinárodnej poroty Nada Beros, hlavná kurátorka Múzea súčasného umenia v Záhrebe v Chorvátsku a Mladen Miljanovic, výnimočný umelec z Bosny a Hercegoviny, víťaz umeleckej ceny Henkel Art.Award. 2009. Porota, ktorá zasadala vo Viedni, nominovala piatich finalistov, ktorí majú šancu získať hlavnú cenu Henkel Art.Award. 2012.

„Výberom poroty v jednotlivých krajinách vzniklo v tomto roku vysoko kvalitné zoskupenie mladých ambicióznych umelcov a umelkýň. Napriek všetkým ich rozdielom, päť nominovaných finalistov si citlivo uvedomuje sociálne a kultúrne zmeny v ich krajinách po páde komunizmu. Na jednej strane sa v ich prácach prejavuje konfrontácia vlastnej histórie s rozpormi predchádzajúceho obdobia utópie a súčasnej reality. Na strane druhej reflektujú na podmienky našej vzájomnej komunikácie a utópie súčasnej médiami ovládanej doby”, uviedol Rainer Fuchs, hlavný kurátor Múzea moderného umenia MUMOK a predseda poroty súťaže Henkel Art.Award.

Jeden z piatich mladých finalistov má šancu získať finančnú odmenu 7000 EUR, možnosť usporiadať výstavu svojich diel vo svojej krajine ako aj vlastnú výstavu vo viedenskom múzeu MUMOK. Tu sú ich mená: Marge Monko z Estónska, Miks Mitrevics z Lotyšska, Anca Benera a Arnold Estefan z Rumunska, Olga Jitlina z Ruska a Katarina Zdjelar zo Srbska.

Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) sponzoruje súťaž Henkel Art.Award. v spolupráci s KulturKontakt Austria už od roku 2002. Do súťaže sa môžu zaslaním svojich diel prihlásiť umelci z krajín strednej a východnej Európy. Od roku 2009 spoločnosť Henkel na tomto projekte spolupracuje s viedenským Múzeom moderného umenia (MUMOK). Vďaka tomu teraz víťaz hlavnej ceny získava aj možnosť predstaviť svoje diela práve v tomto renomovanom viedenskom múzeu.

Ďalšie materiály sú dostupné na internetovej stránke http://news.henkel.at alebo na www.facebook.com/HenkelArtAward.

Spoločnosť Henkel so svojimi vedúcimi značkami a technológiami celosvetovo pôsobí v troch oblastiach podnikania: Starostlivosť o domácnosť, Starostlivosť o telo a Adhesive Technologies (Lepidlá Technológie). Spoločnosť, založená v roku 1876, so svojimi známymi značkami Persil, Schwarzkopf a Loctite globálne zastáva vedúce postavenie na trhu tak v spotrebiteľských ako aj priemyselných odvetviach. Henkel zamestnáva okolo 48 000 pracovníkov a v roku 2011 dosiahol tržby vo výške 15,605 mld. EUR a upravený prevádzkový zisk vo výške 2,029 mld. EUR. Prioritné akcie Henkel sú evidované v indexe DAX a Henkel sa radí medzi 500 obratovo najsilnejších spoločností sveta (Fortune Global 500). Spoločnosť Henkel Slovensko, ako súčasť Henkel Central Eastern Europe, dosiahla v roku 2011 na domácom trhu obrat vo výške 79,2 milióna EUR. Ku koncu roka 2011 spoločnosť zamestnávala 661 pracovníkov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Cena Dionýza Ilkoviča 2024: Nominujte výnimočných učiteľov a učiteľky, ktorí stoja za úspechmi mladých vedeckých talentov Súťaž kamenných predajní Visa Slovak Top Shop 2023 vyhrala čokoládovňa LYRA z Ivanky pri Nitre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.