Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Festival pripomenie, aká vzácna je sloboda

BRATISLAVA 6. novembra 2017 – Holokaust, deportácie obyvateľstva do sovietskych pracovných táborov či zaobchádzanie s politickými väzňami a ich rodinami za komunizmu – aj tieto témy budú rezonovať počas Festivalu slobody v Bratislave. Príbehy obetí a odporcov totalitných režimov sprítomnia divadelné predstavenia, hrané a dokumentárne filmy, diskusie, výstavy či koncert. Na festival, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra, pozýva Ústav pamäti národa. Na väčšinu podujatí je vstup voľný.

Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Program podujatia otvorí trojdňová medzinárodná filmová prehliadka v bratislavskom kine Lumi?re. Pripravené filmy ukážu napríklad násilie spáchané prechádzajúcou Červenou armádou (Agnus Dei), utrpenie ľudí odvlečených do sovietskych pracovných táborov na Sibíri (Sibírsky denník) či osudy prenasledovaných komunistickým režimom (Odrazy).

Súčasťou filmovej prehliadky budú po vybraných premietaniach aj diskusie. S divákmi sa tak stretne autor filmu Posledná z prvého transportu Daniel Friedmann a Robert Kirchhoff, režisér filmu o rómskom holokauste Diera v hlave.

Žiakom a študentom priblížia obdobie neslobody vybrané filmy a diskusie v troch dopoludňajších blokoch, ktoré sú určené pre školy. Totalitné režimy budú môcť lepšie spoznať napríklad cez príbehy mladých ľudí, ktorí boli prenasledovaní len preto, že boli skautmi (Junáci z prachu), alebo preto, že prenášali cez hranice duchovnú literatúru či náboženské predmety (Stopy v snehu).

Premiéru bude mať dokumentárny film Sound in the Silence 2017, ktorý zachytáva, ako študenti z viacerých európskych krajín spoločne s lektormi-umelcami spoznávajú históriu ženského koncentračného tábora Ravensbrück, ako sa historické fakty dotýkajú ich vnútra a ako ich premieňajú a reflektujú v spoločných umeleckých výstupoch.

Počas Dňa pre Poľsko (8. november) priblíži prokurátor poľského Ústavu národnej pamäti (IPN) aktuálne vyšetrovanie smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Poľskí štátni zástupcovia totiž vo februári tohto roku zahájili trestné konanie vo veci zabíjania poľských občanov na československej Železnej opone medzi rokmi 1961 a 1965. Železnú oponu pripomenie aj symbolické uzatvorenie hranice medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi počas Dňa zatvorených hraníc (18. november).

Detstvo bez slobody ukážu divadelné predstavenia Anna Franková a Zrezivělé dětství. Prvé z nich zobrazí osud židovského dievčaťa, ktoré sa ukrýva pred deportáciami do koncentračných táborov, druhé zasa vyrozpráva príbehy detí, ktorých rodičia sa stali obeťami politických procesov v 50. rokoch 20. storočia. Hra Nepolepšený svätec sprítomní vieru a silu katolíckeho disidenta Silvestra Krčméryho, ktorého nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšie metódy komunistickej Štátnej bezpečnosti.

Výstava Ivana Köhlera Jude osudy – Rezidencia smrti vzdá česť pamiatke Židom odvlečeným do koncentračných a vyhladzovacích táborov a výstava Maďari v sovietskych pracovných táboroch 1944 – 1956 spojená s premietaním filmu Prežili sme gulag zasa tým ľuďom, ktorí boli deportovaní do gulagov.

12. novembra sa bude konať svätá omša za obete totalitných režimov. Súčasťou Festivalu slobody bude aj spomienka (15. november) na pochod odvážnych študentov zo 16. novembra 1989.

Pesničkári, ktorí tvorili neodmysliteľnú súčasť odporu proti komunistickému režimu, vystúpia na koncerte Hlas slobody. 9. novembra sa na jednom pódiu stretnú dve generácie pesničkárov: Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Dagmar Andrtová-Voňková, Katarína Koščová a Daniel Špiner, skupina Longital a Kristína Prekopová.

Novinkou aktuálneho ročníka bude aj Festival slobody pod Pyramídou (21. november), teda program v priestoroch Slovenského rozhlasu. Záujemcovia si budú môcť počas verejného odposluchu v Štúdiu 5 vypočuť programy zaoberajúce sa témou neslobody a diskutovať s ich autormi a historikmi.

Festival slobody sa opäť tento rok rozšíri aj do regiónov a ponúkne premietania filmov, diskusie či výstavu. Dobrovoľníci v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili program v Bardejove (16.-17.11.), Brezne (16.-17.11.), Nemšovej (18.11.), Šintave (24.11.), Šuranoch (13.-15.11.) a v Trnave (13.-17.11.).

Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 6. novembra, kde je vstup len na pozvánky, a predstavenie Nepolepšený svätec v SND, na ktoré je možné získať vstupenky iba v súťaži na facebookovej stránke Festivalu slobody.

K téme

Najstarší folklórny festival oslávi 70 rokov Sergej Loznica si v Košiciach prevezme Zlatú kameru

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.