Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103456_shutterstock_1641639136 676x451.jpg
30. januára 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Február: Čas prehodnotiť vplyv alkoholu a nezdravej stravy na vašu pečeň

30.1.2024 – V posviatočnom období, keď spomienky na intenzívne oslavy a popíjanie alkoholu ešte nevybledli, je dôležité zamyslieť sa nad jeho vplyvom na naše zdravie. Najmä pečeň, tichý hrdina metabolizmu, si zaslúži našu pozornosť. Ako centrálny orgán na metabolizovanie alkoholu je pečeň často prvá, ktorá pocíti negatívne účinky jeho nadmernej konzumácie.

Všetky tieto „hriechy“ sa odzrkadlia aj vo vašej krvi. Vedci identifikovali špecifické pečeňové enzýmy, ako sú GGT, AST a ALT, ktoré sú kľúčové pre diagnostiku poškodenia pečene spôsobeného alkoholom. Z výskumu H. Shahpesandyho vyplýva, že enzým GGT je obzvlášť citlivý na detekciu ťažkej konzumácie alkoholu. Hladina tohto enzýmu sa zvyšuje po jeho pravidelnej konzumácii, takže je dôležitým ukazovateľom pri sledovaní abstinencie.1

Tento mesiac je ideálnou príležitosťou, aby sme sa zamerali na náš zdravotný stav a urobili potrebné kroky na jeho zlepšenie. Jednou z možností je podstúpiť pečeňové krvné testy na samoplatcovskej báze, ktoré poskytujú cenné informácie o stave tohto orgánu. Spoločnosť Unilabs na svojej webovej stránke sk.unilabs.online ponúka možnosť objednať sa na odber krvi a urobiť si komplexné vyšetrenie pečene. Balík „Lipidový a pečeňový profil“ obsahuje širokú škálu laboratórne testovaných parametrov vrátane GGT, AST, ALT, ALP a ďalších, ktoré odhalia potenciálne problémy.

Odber si dohodnete na miesto a čas, ktoré vám vyhovujú. Ochotný personál vám bez čakania odoberie krv. Môžete si vybrať napríklad najmodernejšie odberové miesto Unilabs v komplexe NIDO v Bratislave. A ak sa nechcete objednávať, môžete prísť bez objednania, v čase otváracích hodín a vyšetrenie absolvovať priamo na mieste.

Samoplatcovské testovanie pečene je jednoduchý a efektívny spôsob, ako získať prehľad o stave vášho zdravia. Vyhýbanie sa alkoholu a uvedomenie si jeho vplyvu na naše telo nie je len o obmedzení, ale o starostlivosti a prevencii. Nechajte svoju pečeň odpočívať a začnite tento mesiac s novým rozhodnutím pre zdravší životný štýl.

Kľúčom k zdravej pečeni je nielen obmedzenie alkoholu, ale aj celková dobrá životospráva. Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny, spolu s primeranou fyzickou aktivitou, môže výrazne prispieť k regenerácii a udržaniu zdravej pečene. Tieto zmeny životného štýlu podporujú prirodzenú schopnosť pečene obnoviť sa, čím sa znižuje riziko dlhodobého poškodenia.

Na záver je dôležité pripomenúť, že prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové pre udržanie zdravia pečene. Samoplatcovské testovanie pečene, ktoré ponúka Unilabs na svojej webovej stránke sk.unilabs.online, je dostupným a efektívnym spôsobom, ako získať prehľad o stave vášho zdravia. Objednajte sa na odber krvi a začnite tento mesiac s novým rozhodnutím pre zdravší životný štýl.

1[Štúdia: H. Shahpesandy, Biologické markery alkoholizmu a ich význam v klinickej praxi, 2007]

Informačný servis

K téme

Jazdenkám sa darilo aj vo februári, AURES aj vďaka tomu za posledných 12 mesiacov predal už 100-tisíc áut Štát dlhodobo oceňuje podnikanie Lidlu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.