Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
102834_dievcatko ktore malo oci otvorene 676x676.jpg
24. októbra 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Európska komisia vydáva detskú knižku s cieľom zvýšiť povedomie o ukrajinských deťoch utekajúcich pred vojnou

24.10.2023 – Na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko už takmer 110 tisíc odídencov z Ukrajiny, medzi ktorými je aj množstvo detí. Tieto deti boli nútené nechať za sebou celý svoj život – rodinu, priateľov, školu, skrátka všetko, čo im bolo vzácne. Európska komisia k dnešnému dňu vydáva knižku pre deti s názvom Dievčatko, ktoré malo oči otvorené, s cieľom zvýšiť povedomie o výzvach, ktorým čelia deti aj dospelí utekajúci pred vojnou. Pri tomto projekte sa Komisia spojila s renomovanou ukrajinskou ilustrátorkou Annou Sarvirovou. Táto knižka povzbudzuje občanov EÚ k tomu, aby mali oči otvorené, všímali si útrapy týchto detí a zabezpečili, aby ich hlasy boli vypočuté.

Dievčatko, ktoré malo oči otvorené je príbehom ukrajinského dievčatka Sofiie, ktorá sa vo svojej novej škole na Slovensku stretne s mimoriadne vnímavou spolužiačkou Alicou. Prostredníctvom ich spoločnej cesty k priateľstvu kniha krásne ilustruje, aké dôležité je všímať si druhých a ponúkať im podporu, keď sa snažia nájsť si svoje miesto v novej komunite po tom, čo museli utiecť pred vojnou. Táto knižka, určená primárne deťom vo veku sedem až desať rokov, ako aj ich rodičom a učiteľom, nesie silné posolstvo súcitu, solidarity a podpory. Tie sú neoceniteľnými nástrojmi, ak chceme viesť otvorenú diskusiu o tom, aké komplexné dopady má ruská vojenská agresia na Ukrajine.

Didier Reynders, európsky komisár pre spravodlivosť v tejto súvislosti uviedol: „Porozumenie skúsenostiam ľudí utekajúcim pred vojnou a uznanie ich práv sú nevyhnutnými predpokladmi pre vytváranie inkluzívnejšej, súcitnejšej a spravodlivejšej spoločnosti. Dúfame, že zapojením detí do tejto témy už v skorom veku prostredníctvom príbehov môžeme u nich podporovať zmysel pre empatiu a solidaritu, ktoré budú v konečnom dôsledku formovať lepšiu budúcnosť pre nás všetkých.“

Vydanie knižky je súčasťou kampane „Majme oči otvorené“, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia o právach obetí v EÚ. Kampaň je súčasťou vôbec prvej stratégie EÚ o právach obetí, ktorej poslaním je zabezpečiť, aby všetky obete trestných činov vedeli o svojich základných právach, poznali spôsoby, akými si svoje práva môžu uplatniť a vedeli, na koho sa môžu obrátiť so žiadosťou o pomoc či podporu. „Knižka podporuje solidaritu a poukazuje na to, že ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú osobitnú podporu, súcit a našu pozornosť. Viacerí z nich môžu byť obeťami vojnových zločinov, ktorým môže EÚ pomôcť uplatniť si svoje práva,“ vyjadrila sa hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Dievčatko, ktoré malo oči otvorené je momentálne k dispozícii v 13 jazykoch (angličtina, francúzština, holandčina, bulharčina, chorvátčina, čeština, estónčina, maďarčina, lotyština, poľština, rumunčina, slovenčina a ukrajinčina). Knižka bude distribuovaná do škôl, knižníc a komunitných organizácií, aby sa jej posolstvo dostalo k čo najväčšiemu počtu čitateľov. Je dostupná aj v digitálnej podobe na webovej stránke kampane za práva obetí v EÚ „Majme oči otvorené”.

Pravidlá EÚ o právach obetí:

V EÚ máme súbor práv pre všetky obete všetkých trestných činov. Smernica o právach obetí z roku 2012 je hlavným všeobecným zákonom, ktorý poskytuje prehľad o právach obetí vrátane práva na prístup k informáciám, podporu a ochranu v súlade s individuálnymi potrebami a procesnými právami obetí. Ľudia zažívajúci násilie majú tiež právo na uznanie a na úctivé, citlivé, individuálne a profesionálne zaobchádzanie bez diskriminácie.

Európska komisia prijala 12. júla 2023 návrh na revíziu smernice o právach obetí s cieľom ďalej posilniť práva obetí trestných činov v EÚ. Podľa súčasných pravidiel môžu obete vojnových zločinov využiť svoje práva na základe pravidiel EÚ o právach obetí v prípade tých trestných činov, ku ktorým došlo v rámci EÚ.

Informačný servis

K téme

Slovensko hlasom menších krajín v európskom vesmírnom priemysle Správa o trvalej udržateľnosti 2023: Spoločnosť DKV Mobility znížila emisie CO2 o 50,4 percenta

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.