Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
98054_ilustracna atlas 676x451.jpg
24. februára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Envirocena Atlas sa koná pod záštitou ministra životného prostredia

24.2.2022 – Význam najväčšej slovenskej iniciatívy, zameranej na verejné oceňovanie ľudí a projektov bojujúcich za udržateľnosť a záchranu planéty, potvrdzuje aj novozískaná záštita inštitúcií verejnej správy. Enviro ocenenie Atlas bude vo svojom druhom ročníku pod patronátom Ministerstva životného prostredia SR a tiež Združenia miest a obcí Slovenska. Envirocena, ktorú organizuje Nadácia VÚB, bude tentokrát udelená až v ôsmich kategóriách. Organizácie, samosprávy miest a obcí, startupy či firmy sa o ňu môžu uchádzať na základe svojich zelených projektov, zrealizovaných v roku 2021. Čas prihlásiť sa majú ešte do konca februára.   

„Cenou Atlas sme sa rozhodli každý rok oceňovať snahu tých, ktorí sa svojím dielom práce podujali na neľahkú úlohu. Chceme, aby verejnosť vedela o hrdinkách a hrdinoch, ktorí cítia zodpovednosť za záchranu našej planéty, a aby mohli ich nádejné environmentálne projekty na Slovensku ďalej napredovať. Motivovaní tým, čo sa nám podarilo rozbehnúť, sme pripravili aj niekoľko noviniek, ktorými naše ocenenie ďalej rozširujeme. Veríme, že tak dokážeme odovzdať ešte viac povzbudenia a hovoriť ešte hlasnejšie o témach, ktoré sa týkajú nás všetkých,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.

Pod myšlienku Atlasu sa podpisujú aj silné inštitúcie

Garanciu profesionálneho a objektívneho výberu ocenených subjektov ako aj celkovú celospoločenskú váhu dodávajú popri nezávislých expertoch v porote aj verejné inštitúcie, ktoré sa k druhému ročníku enviroceny partnersky pridávajú. Podporu pri šírení myšlienky oceňovania prejavili Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) a tiež Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Prispel k tomu aj úspech pilotného ročníka, do ktorého sa svojimi nomináciami zapojilo až 177 neziskových organizácií, iniciatív, firiem a obcí.

„S uspokojením sledujeme, že čoraz viac spoločností sa angažuje v environmentálnych aktivitách. Témy udržateľnosti a klimatických problémov už nie sú cudzie a všetci si postupne uvedomujú svoju zodpovednosť. Verím, že tento trend bude pokračovať,“ uvádza minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Myšlienku vyzdvihovania pozitívnych príkladov environmentálneho správania sa naprieč mimovládnou, verejnou aj súkromnou sférou na Slovensku vníma aj ZMOS. „Príklady dobrej praxe motivujú aj inšpirujú. Sú to osvedčené riešenia, ktoré dokážu pomôcť všade tam, kde je podobný problém, pretože prinášajú pridanú hodnotu vo forme toho, čo sa oplatí robiť. Spolupráca na tomto projekte je preto mimoriadne efektívny a konštruktívny prístup nazerania na to, čo je problém a kde je riešenie,“ hovorí ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Prihlasovanie v rámci 8 kategórií trvá do 28. februára

Oproti pilotnému ročníku narástol celkový počet kategórií ocenenia zo šesť až na osem. Autori inovatívnych a originálnych projektov, realizovaných na území Slovenska v roku 2021 s merateľnými výsledkami a dopadom, si môžu v prihláške vybrať niektorú z nasledovných oblastí: biodiverzita, životné prostredie, osveta, eko startupy, zelená ekonomika, samosprávy, kampaň a hrdinovia. Všetci ôsmi laureáti získajú verejné uznanie  a víťazi v prvých štyroch kategóriách si navyše odnesú aj finančnú odmenu vo forme grantu na ďalšie udržiavanie a napredovanie svojich dlhodobých aktivít vo výške 10-tisíc eur. Celkovo tak Nadácia VÚB prerozdelí 40-tisíc eur.

Prihlášky projektov uchádzajúcich sa o cenu Atlas 2022 môžu posielať zástupcovia samotných organizácií, ale urobiť tak môže aj ktokoľvek, kto pozná ich prácu a na nomináciu získa od daného subjektu či osoby súhlas. Predkladať projekty je možné do 28. februára cez elektronický formulár (po prihlásení je dostupný v sekcii Atlas 2022). V ďalšom kroku vyberie odborná porota spolu 24 finalistov, z ktorých vzídu 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme, ôsmi víťazi.

Informačný servis

K téme

Atlas oblohy, ktorý vás vezme do fascinujúceho sveta Odborníci vidia priestor na úsporu energií, plytvá sa aj v štátnych budovách

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.