Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
93716_new project 6 676x444.jpg
22. septembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Eduard Heger osobne otvoril konferenciu Finweek. “Silnejšími sa stávame vďaka správnym rozhodnutiam jednotlivcov. Preto si posun vpred vyžaduje vedomosti.”

22.9.2020 – Prvý deň finančnej konferencie Finweek priniesol okrem diskusie o Financiách v kríze aj viacerých významných hostí. Jedným z nich bol práve Eduard Heger, Minister financií SR, ktorý prišiel Finweek aj osobne otvoriť. V rámci svojho príhovoru poukázal na dôležitosť konferencie a na jej vysoký informačný a edukatívny prínos. Finweek označil za silný zdroj inšpirácie a informácií pre možnosti zmeny a výrazný posun vpred.

Finweek – najaktuálnejšia finančná konferencia v strednej Európe odštartovala len včera, už teraz má však na svojom konte množstvo pozitívnych reakcií. Okrem verejnosti a odborníkov zo sveta financií sa o jej témy zaujíma aj samotný minister financií SR, Eduard Heger. Ten organizátorov z Techsummit Events® poctil tým, že štvordňový finančný festival prišiel aj osobne otvoriť. „Som veľkým fanúšikom tejto konferencie, preto ďakujem za možnosť prihovoriť sa verejnosti hneď v jej úvode. Veľmi si to vážim,” povedal na úvod prvého konferenčného dňa Eduard Heger, Minister financií Slovenskej republiky, pričom dodal, že konferencia Finweek ako jedna z mála konferencií prináša nielen zaujímavé otázky a odpovede, ale najmä pohľady, ktoré nám pomáhajú správne pochopiť výzvy súčasnosti. „V súčasnej situácii je veľmi ťažké nájsť podnety pre zmenu, no Finweek je jednou z možností, ktoré tieto podnety prinášajú. Táto kríza nám ukázala, že sme sa ocitli na križovatke vedúcej do novej budúcnosti. Množstvo spoločností musí premýšľať o prepracovaní svojej budúcej stratégie. Nie je to však len o výzve, ale najmä o nových možnostiach. A práve tie sa dajú čerpať na konferenciách ako táto, kde sú ľudia, ktorí poznajú fungovanie noviniek, inovácií a riešení, po ktorých všetci túžime, a najmä, ktoré všetci potrebujeme,” uviedol Heger a počas celého otvorenia sa pritom snažil poukázať na fakt, že kríza, ktorá nás v súčasnosti zasiahla, nemusí byť vnímaná len v negatívnom zmysle. „Počas tejto krízy ekonomika na pár týždňov úplne zastala. Ešte donedávna sme ani nevedeli, že je niečo také v 21. storočí vôbec reálne. Bol to však dôležitý moment, vďaka ktorému sme si uvedomili, čo všetko môžeme robiť lepšie, a čo, naopak, vôbec nepotrebujeme. Ak chceme dosiahnuť viditeľné výsledky, musíme veci robiť inak, ako sme ich robili doteraz. Čelíme síce výzve, ale práve vďaka nej dokážeme Slovensko a aj Európsku úniu posunúť vpred,” doplnil Eduard Heger.

Minister financií okrem množstva pozitívnych myšlienok v krátkosti predstavil aj aktivity, ktorým sa s cieľom zvládnuť aktuálnu situáciu venuje samotné Ministerstvo financií SR. „V rámci nášho centra pre finančné inovácie spolupracujeme aj s NBS na regulácii rozvoja fintech spoločností. Okrem toho spolupracujeme aj na dizajne regulačného sandboxu a testujeme nové produkty a služby tak, aby boli lepšie pripravené pre svojich užívateľov. V neposlednom rade spolupracujeme aj na udržateľnosti financovania a investovania, pretože klimatická zmena je jednou z najväčších výziev budúcnosti, ktorým čelíme,” dodal Heger.

Diskusiami o Financiách v kríze, ktoré boli témou prvého konferenčného dňa, však štvordňový finančný festival nekončí, práve naopak. Finweek pokračuje až do 24. septembra a počas nasledujúcich 3 dní sa budú renomovaní odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia venovať ďalším progresívnym témam.

Nosnou témou 2 dňa bude Finančná gramotnosť, v rámci ktorej odborníci na financie a vzdelávanie predstavia víziu správneho nastavenia Finančného vzdelávania na školách. Diskutovať sa bude aj o Úrovni finančnej gramotnosti na Slovensku, ktorá má napriek 21. storočiu klesajúcu tendenciu. Témou poslednej diskusie budú Následky zlej finančnej gramotnosti, ktoré sú vážnym problémom pre celú ekonomiku.

Konferenčný deň bude venovaný Investíciám a sporiacim systémom, ktoré aj kvôli nedostatku informácií Slováci využívajú len v nedostatočnej miere. Tento deň bude zároveň nultým ročníkom Investsummit konferencie, ktorou chcú organizátori prispieť k finančnému vzdelávaniu verejnosti. „Našou ambíciou je vytvoriť „Investičný klub“ v štýle aktívneho portálu, kde by sa pravidelne publikovali relevantné investičné príležitosti od neštandardných až po tie štandardné,” hovorí o vízii konferencie Investsummit Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Finweek organizuje. Okrem poskytnutia základných informácií o produkte bude Investičný klub poskytovať aj možnosť osobných konzultácií, vďaka ktorým sa záujemci o tvorbu finančnej rezervy naučia lepšie rozumieť tomu, ako investície fungujú.

Posledným dňom konferencie bude Fintechsummit, ktorý bude nabitý technologickými témami, umelou inteligenciou a obrazmi financií vo svete budúcnosti. Jeho dôležitou časťou bude diskusia Fintech ekosystém – efektívne partnerstvá pre prosperitu, o ktorých víziu sa usiluje aj Slovensko. „Naším cieľom je stať sa súčasťou kľúčového ekosystému finančných centier Európy. Momentálne sa snažíme pomenovať konkrétne kroky k tomu, aby sa tento cieľ stal realitou,” vysvetlil Pavol Čverha, Prosman & Pavlovič advokátska kancelária, ktorý stojí aj pri zrode Asociácie FINAS. Medzi jej vízie patrí prepájanie svetov tradičných a technologických spoločností, podpora inovácií, zvyšovanie všeobecného povedomia o Fintech a Insurtech sektoroch, zastupovanie záujmov sektorov, aktívne budovanie komunity či zakotvenie Slovenska ako inovačného hubu. K dosiahnutiu vízie je však potrebné urobiť viaceré kroky. Jedným z nich je aj zavedenie Regulačného sandboxu, ku ktorému NBS v posledných mesiacoch navrhla verejnú konzultáciu. Výsledky budú prezentované v ramci Finweek sub konferencie FIntechsummit, ktorý bude 24.9.2020. O ďalších navrhovaných krokoch bude Asociácia FINAS verejnosť včas informovať.

Konferencia Finweek je pre Techsummit Events® vrcholom sezóny. Realizuje sa pod záštitou hlavných partnerov, ktorými sú Ministerstvo financií Slovenskej republiky a Národná banka Slovenska. Vďaka patrí aj ďalším partnerom a podporovateľom:

Hlavní partneri: Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska
Partneri: British Embassy Bratislava
Podporovatelia: Burza cenných papierov v Bratislave, a.s., ČSOB, Oracle Corporation, Raiffeisen Bank

Ďalšie informácie o pripravovanej konferencii nájdete aj na Finweek.sk a na sociálnych sieťach.

Informačný servis

K téme

Musíme si určiť cieľ a potom ho aj napĺňať. Na ITAPA bude vládna špička a uznávaní experti riešiť, ako vybudovať zo Slovenska inovatívnu krajinu Po dvoch rokoch čakania odlieta na svetovú súťaž do Japonska I. Vicemiss Slovensko 2020 Viktória Podmanická

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.