Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Druhý prehliadkový deň Fashion LIVE! ohúril magickou prehliadkou Holubca i krásnym prekvapením na záver v podaní Borisa Hanečku

Bratislava, 20. október 2017 – Štvrtok priniesol milovníkom módy dychberúce prehliadky spojené s umením aj slovenskými tradíciami. Stará tržnica bola plná do posledného miesta a očakávania zo záverečných prehliadok sa naplnili. Dizajnéri Marcel Holubec a neskôr Boris Hanečka opäť predviedli excelentnú módnu show s prekvapením na záver.

Druhý prehliadkový deň módneho podujatia Fashion LIVE! patril zahraničným študentom z Metropolitan Budapest University, známej módnej značke Puojd, talentovaným dizajnérkam Barbore Kubi, ktorá spojila knihy s módou či Petre Kubíkovej s dámskou kolekciou na jeseň/zimu 2017. Pánske publikum si mohlo vychutnať čisto pánsku kolekciu značky Blažek a český dizajnér Martin Havel predstavil priam rozprávkovú kolekciu Princezny. Marcel Holubec W. s umelcom Ašotom Haasom spolupracovali tento rok na pôsobivej kolekcii Perception – Conceptual Couture. Neskorý večer veľkolepo uzatváral známy dizajnér Boris Hanečka s Danou Vodou.

16:00 – METROPOLITAN BUDAPEST UNIVERSITY

Fashion LIVE! tento rok prvýkrát privítal aj mladú generáciu dizajnérov z Maďarska. Talentovaní študenti z Metropolitan Budapest University otvorili druhý deň prehliadok a my sme si mohli vychutnať pestrú tvorbu Lúcie Mészáros, Renáty Horváth, Zsófie Martinovszky, Doriny Sallai, Lilly Szabó a Anity Virág. Kolekcie študentov sa niesli v neutrálnych farebných tónoch bielej, čiernej, šedej s minimalisticky zakomponovanými farebnými detailmi. Dokonalá súhra rôznych materiálov tak krásne vynikla na ženskej postave a zároveň boli modely nositeľné s kreatívnym vizuálnym podtónom.

17:00 – PUOJD

Dizajnérska značka Puojd sa predstavila na módnom podujatí takisto po prvýkrát. Nápadité kolekcie drobných doplnkov a odevov vznikajú pod autorským vedením textilnej dizajnérky Michaely Bednárovej. Vizuálnou inšpiráciou novej kolekcie Dedina sa stala práve tá tradičná slovenská s jej surovou autentickosťou a blízkosťou ľudí k prírode, keďže Puojd často reflektuje každodenný život na Slovensku s dôrazom na jeho históriu, tradície a súžitie s prírodou. Zároveň si kolekcia uctieva aj tradičné textilné technológie posunom k tým moderným. Nosným prvkom modelov sú žakárovo tkané textílie so vzormi inšpirovanými prírodou. Hlavná strihová línia je založená na myšlienke „one size“ odevov, ktoré sadnú viacerým typom postavy a sú dopĺňané o experimentálne kúsky so značným podielom ručnej práce a „zero waste“ ideológiou. Cieľom novej koncepcie je redukcia šatníka na univerzálne kúsky. Na kolekcii spolupracovali súčasní slovenskí dizajnéri, kde sa o textilný dizajn a konceptuálne riešenie postarala dizajnérka Puojdu Michaela Bednárová, na strihovej a technickej úprave spolupracovala odevná dizajnérka Petra Kovácsová, grafiku inšpirovanú svätými obrázkami vytvorila Miša Chmelíčková a minimalistické šperky vytvorilo dizajnérske štúdio Allt.

18:00 – BARBORA KUBI, PETRA KUBÍKOVÁ

BARBORA KUBI

Talentovaná dizajnérka predviedla na prehliadkovom móle tajomnú atmosféru a lásku ku knihám v novej kolekcii Knihomoľ. Zachytáva istý zaužívaný stereotyp knihomoľa, ktorý je príliš zaujatý čítaním kníh či štúdiom na úkor iných aktivít. Je to vášnivý čitateľ a samotársky typ človeka. To sa odrazilo aj v detailoch na prehliadke ako v make-upe, kde mali modely pehy, dioptrické okuliare a samotné knihy sa stali súčasťou odevu s nápaditým zakomponovaním. Oblečenie od dizajnérky je kombináciou jednoduchých dômyselných odevných detailov v neformálnom a dynamickom výsledku. Jej tvorba sa nesie v mene kreatívnej a estetickej slobody s dôrazom hlavne na kvalitu použitých materiálov, či ich spracovanie.

PETRA KUBÍKOVÁ

Typickými elementmi tvorby dizajnérky Petry Kubíkovej sú štylizácia tvarov, jednoduchosť, strohosť, silná geometria a ľahká kombinovateľnosť. Najnovšia dámska kolekcia aPART na obdobie jeseň/zima 2017 vychádza z dialógu medzi celkom a časťou, ktorá vznikla tvarovou štylizáciou vesty, bundy, tielka a iných druhov odevov. Tento zjednodušený geometrický fragment so svojím novým podkladom splýva alebo kontrastuje a nadobúda v rámci nového kontextu novú funkciu. Inšpiráciu nachádza v Japonsku, najmä v Tokiu a jeho špecifickej atmosfére. Dôležitým faktorom v Petrinej tvorbe je materiál a jeho vlastnosti, ktoré určujú výslednú podobu celého odevu.

19:00 – BLAŽEK

Pánske publikum si mohlo na tohtoročnom Fashion LIVE! užiť aj prehliadku čisto pánskej kolekcie na jar/leto 2018 od českej značky Blažek. Od svojho založenia v roku 1992 vyplňuje značka medzeru na trhu pánskej módy. Zameriava sa na vysokú kvalitu, precízne spracovanie a nadštandardné doplnkové služby ako sú individuálne úpravy odevov, šitie oblekov a košieľ na mieru, či odborné poradenstvo. Šéfdizajnérka Jana Kuťková sa pre tvorbu novej kolekcie značku Blažek na sezónu jar/leto 2018 inšpirovala ostrovom Tenerife, ktorý je prehliadkou krásnej a rozmanitej flóry, pôsobivej krajiny, farieb, vôní a úžasnej atmosféry.

20:00 – MARCEL HOLUBEC W. & AŠOT HAAS

Marcel Holubec opäť vyrazil dych svojou aktuálnou kolekciou Perception – Conceptual Couture, ktorá vznikla v spolupráci s vizuálnym umelcom Ašotom Haasom. Pôsobivé a vzrušujúce modely rôznych strihov v znamení magickej čiernej a trblietavej striebornej hypnotizovali všetkých divákov jeho včerajšej prehliadky. S výtvarnosťou vzorov, efektom farebnosti a kontrastnými materiálmi sa ich nositeľka stáva práve takou nesmrteľnou, ako samo umenie. Slová francúzskeho literáta „Ailleurs est une sph?re infinie dont le centre est ici“ – Tam niekde je nekonečný priestor, ktorého stred sa nachádza tu; v kontexte tejto kolekcie dokonale vystihujú pohľad dizajnéra na niektoré z výtvarníkových diel, ako i na samotnú krásu a sexappeal každej ženy.

21:00 – MARTIN HAVEL

Priam rozprávkovú kolekciu predstavil na Fashion LIVE! 2017 český dizajnér Martin Havel s názvom Princezny, ktorá zahŕňala nielen večerné šaty, ale aj kúsky na každodenné nosenie a rôzne udalosti. Dizajnér sa vyhol typickému „princeznovskému gýču“ a jeho kolekcia tak pôsobila čistým, priam nadčasovým dojmom. Svetlé farby ako biela, pastelová rúžová či žiarivá žltá sa striedali s kontrastnou čiernou a šedou v rôznych prevedeniach. Jednotlivé modely dopĺňali zero waste šperky, ktoré vznikli v spolupráci so šperkárkou Janou Rollo. Kolekciu reprezentujú kresby ilustrátorky z francúzska Renat Grossesouris.

22:00 – BORIS HANEČKA A DANA VODA

Úspešný slovenský dizajnér sa spolu s dizajnérkou Danou Vodou postaral o veľkolepé vyvrcholenie druhého prehliadkového dňa s kolekciou Boj o prežitie. Osvedčená spolupráca po minuloročnom úspechu opäť ukázala pestrosť, rôznorodosť a kreativitu po všetkých stránkach. Nadšení diváci však po tejto prehliadke zažili šok. Dizajnér si aj pre tento rok nenechal ujsť moment prekvapenia a po predstavení spoločnej kolekcie s Danou Vodou nasledovala ešte samostatná prehliadka Borisa Hanečku inšpirovaná tradíciami Slovenska. Modelky vyšli na mólo v krásnych večerných šatách s nadrozmernou kockou slamy na chrbtoch, ktorá bola zabalená do jemnej látky s aplikáciami perličiek. Pomalý krok modeliek sprevádzal tradičný ľudový spev pre dotvorenie dokonalej atmosféry, akoby priamo zo Slovenskej dediny na žatve obilia. Tento umelecký zážitok si vyžiadal nadšenie a veľké ohlasy všetkých divákov.

Lístky na posledný prehliadkový deň si môžete zakúpiť na mieste v Starej tržnici, alebo na www.fashionlive.sk/sk/listky

O projekte Fashion LIVE! – Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní, ktoré sa už tradične konajú v priestoroch Starej tržnice, si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne. Na mieste si môžu zároveň zakúpiť modely od svojich obľúbených dizajnérov v dizajnérskych showroomoch.

K téme

Zodpovedné spoločnosti rastú rýchlejšie. Na druhej strane nemusia byť dobre pripravené na vojnové konflikty Viete, ako správne triediť odpad z valentínskych darčekov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.