Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

DPB: Reakcia DPB, a.s. na vyjadrenia poslanca Hlinu

BRATISLAVA 13. septembra – DPB, a. s. nadobudlo podozrenie, že verejné výstupy a výroky pána poslanca Hlinu v uplynulom období, môžu napĺňať znaky skutkových podstát viacerých trestných činov – trestného činu šírenia poplašnej správy a zároveň jeho ataky voči vedeniu DPB, a. s. môžu byť posudzované ako trestný čin ohovárania.
Dňa 30. augusta 2013 bol zverejnený na internete videozáznam poslanca Hlinu, ktorý v autobuse bratislavskej MHD cestujúcej verejnosti adresoval nasledovné vyjadrenia: „…veziete sa v autobuse SOR, ktorý vykazuje vážne konštrukčné chyby a vady, napriek tomu sa bežne používa v cestnej premávke…. sú potenciálne schopné ohroziť účastníkov…“
Okrem skutočnosti, že poslanec Hlina porušil Prepravný poriadok, ktorý jasne v bode 8 hovorí: „Cestujúci je povinný sa vo vozidle správať tak, aby svojím správaním neohrozoval bezpečnú a plynulú prepravu ostatných cestujúcich… neobťažoval a nespôsoboval škodu ostatným cestujúcim a oprávneným osobám dopravcu. Cestujúcemu nie je dovolené najmä: a) pôsobiť rušivo na vodiča pri výkone jeho služby, o) … hlučne sa správať, hrať na hudobnom nástroji alebo verejne počúvať reprodukovanú hudbu a reč a zakazuje v prostriedkoch MHD obťažovať cestujúcich reprodukovanou hudbou alebo slovom. “ Zároveň menovaný poslanec NR SR nastúpil do vozidla MHD bez vedomia dopravného dispečingu DPB, ktorý v zmysle interných predpisov po dohode s vedením udelí povolenie na nakrúcanie vo vozidle MHD, ak zváži, že tým nebude cestujúcu verejnosť a vodiča obťažovať.
Za najzávažnejšie a vrcholne nezodpovedné konanie poslanca NR SR však DPB, a. s. považuje jeho výroky o konštrukčnej chybe autobusov, ktoré môžu ohroziť cestujúcu verejnosť. Tieto výroky sú absolútnym, preukázateľným klamstvom a môžu vážne znepokojiť obyvateľstvo hlavného mesta SR.
Konanie poslanca však týmto výstupom neskončilo a pokračoval s útokmi voči vedeniu Dopravného podniku Bratislava v rozhovore publikovanom v týždenníku Plus 7 dní 37/2013; 11/09/2013; s. 28,29,30; autora Lukáša Milana s titulkom Provokatér, kde poslanec NR SR Hlina uviedol nasledovné: „Bezprecedentne sa tu niektoré veci porušujú…Ježišmária… tých príkladov, prečo by sa mali ľudia postaviť, je veľa. Napríklad vedenie Dopravného podniku v Bratislave bez problémov nechalo jazdiť nové autobusy s výrobnou chybou – praská nosná konštrukcia a chudáci opravári ich po nociach zvárajú. Normálne v zahraničí by poslali pokazené autobusy späť výrobcovi, nech to opraví, žiadali o náhradu škody a nedovolil by si ich pustiť do prevádzky. Autobus predsa nie je bránka na maštali. Za všeobecné ohrozenie a hazard s ľuďmi by mal ísť niekto do basy. A tu? Nič sa nedeje, všetko je v poriadku…“
Dopravný podnik Bratislava vyhlasuje, že všetky výroky poslanca Hlinu týkajúce sa konštrukcií autobusov SOR sú nepravdivé s cieľom znepokojiť cestujúcu verejnosť. Zároveň vyjadrujeme názor, že poslanec Hlina si takýmto konaním zabezpečuje účelovú politickú kampaň na zviditeľnenie svojej osoby. Nestalo sa tak prvýkrát, čo sa snažil diskreditovať vedenie DPB a takéto konanie z jeho strany považujeme za nekorektné a obzvlášť nebezpečné.
Autobusy, ktorým podľa jeho vyjadrení praská nosná konštrukcia sú bezpečné a v DPB sa nepotvrdil ani jediný prípad prasknutej konštrukcie. Rovnako nepravdivé je jeho tvrdenie, že by sa autobusy mali vrátiť späť výrobcovi, aby ich opravil na vlastné náklady. Výrobca preventívne zabezpečil zvolávaciu akciu a na vlastné náklady realizujú výstuž konštrukcie, ktoré však na Slovensku nevykazovala žiadne chyby. Výrobca tak koná na základe skúseností v Prahe a DPB to považuje za znak zodpovedného konania, aby sa podobným situáciám predišlo aj v iných mestách. Zvolávacia akcia je štandardným procesom u ktoréhokoľvek výrobcu a je vizitkou zodpovedného výrobcu.
Potvrdzuje to aj vyjadrenie zástupcu výrobcu Ing. Jindřicha Chudého spoločnosti SOR Libchavy: „Dopravní podnik Bratislava a.s. k dnešnímu dni provozuje celkem 100 autobusů NB 18 a více jak 95 autobusů typu BN 10,5, BN 9,5, B 9,5 a C 10,5. První dodávky autobusů se uskutečnily již v roce 2000 a za tuto dobu nebyly řešeny žádné závažné reklamace. Provoz autobusů v podmínkách DP Bratislava a.s. patří k nejnáročnějším a vyžaduje neustálou pozornost jak ze strany DPB, tak i ze strany dodavatelů dopravní techniky.
SOR se vždy snaží zkušenosti z provozu v takto těžkých podmínkách promítat nejen do konstrukce nových vozů, ale také na vozy již v provozu s cílem bezproblémové a dlouhodobé životnosti. Současně je třeba podotknout, že autobusy NB 18 dodané 5/2010 mají každý najetý cca 200 tis. km, autobusy dodané 11/2010 cca 170 tis. km a autobusy dodané 4/2012 mají najeto přes 80 tis. km. V městském provozu se jedná o nadstandardní výkon, což nám potvrzuje správnost výše zmiňovaných přijatých opatření.
Prováděné úpravy se týkají především doplňováním výztuh v oblasti dveří a spojovacího kloubu, kde by vlivem dlouhodobého těžkého provozu mohlo dojít k únavě materiálu některých částí. V žádném případě nemůže dojít k ohrožení bezpečnosti provozu ani cestujících. Technický stav autobusů SOR je trvale monitorován našim technikem, který provádí pravidelné kontroly. V případě jakéhokoli zjištění je vše ihned odstraňováno pracovníky společnosti SOR. Všechny náklady s tímto spojené jsou hrazeny naší firmou a to i u vozů mimo záruku.“
DPB v súvislosti s konaním poslanca NR SR Alojza Hlinu podniká právne kroky vo veci podania, či nebol spáchaný trestný čin ohovárania a šírenia poplašnej správy. Zároveň poslanca vyzýva, aby nespôsoboval paniku medzi obyvateľstvom hlavného mesta SR a takýmto nedôstojným a zavádzajúcim spôsobom nezviditeľňoval svoju osobu.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Urbansummit opäť priniesol návod na zlepšenie života v Bratislave. Diskutovalo sa o problematickej doprave aj o bezpečnosti v hlavnom meste Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.