Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2014 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

DPB: Aktuálne informácie k incidentu v linke č. 70

BRATISLAVA 10. júna – Popis udalosti: Vodič vykonával službu na linke č. 70, v čase o 21:40 hod. dodržal odchod z konečnej zastávky Most SNP, išiel v smere do ŽST Podunajské Biskupice. V zastávke Malá scéna do vozidla nastúpilo množstvo cestujúcich, väčšinou cez zadné – posledné dvere. V oblasti AS Mlynské nivy z priestoru vozidla vnímal hluk (smiech, bavenie sa nad rámec bežného stavu).
Podľa DPB, a.s. vodič nesprávne vyhodnotil situáciu a porušil prevádzkové predpisy. Okamžite mal kontaktovať dispečing, ktorý by vyslal na miesto dispečerov, zásahovú jednotku SBS a aj políciu. Celému incidentu sa tak mohlo predísť. Žiaľ, vodič porušil predpisy nekontaktovaním profesionálnych pracovníkov, ktorí by hlučných cestujúcich, zjavne pod vplyvom alkoholu, bezpečne vylúčili z premávky. DPB, a.s. už mal niekoľko obdobných prípadov, no vodiči reagovali v súlade s Prevádzkovými predpismi a kontaktovali dispečing, miesto toho, aby situáciu vzali do vlastných rúk. V tomto prípade sa incident dokonca udial v blízkosti sídla DPB na Olejkárskej ulici, takže výjazd zásahovej jednotky a dispečerov by trval maximálne minútu.
Vodič konal následne v zastávke Košická, kde zabezpečil vozidlo proti pohybu, zatvoril kabínku vodiča a vystúpil z vozidla, aby sa presvedčil čo sa v priestore – v zadnej časti deje. Otvoril si tretie dvere a následne vyzval cestujúcich v zadnej časti vozidla, aby sa utíšili a neboli hluční. Cestujúci sa po upozornení utíšili, vo vozidle nastal pokoj. S vozidlom pokračoval v jazde. Na Prievozskej ulici sa situácia opakovala, no vodič stále nekontaktoval dispečing, aj keď videl, že po upozorneniach sa cestujúci neprestali správať agresívne.
Pokračoval ďalej v jazde smerom do Biskupíc. Po Slovnaft bola situácia opäť pokojná a tam vystúpila prevažná časť cestujúcej verejnosti – v autobuse ostalo cca do 30 cestujúcich aj s útočníkmi. Vodič pokračoval po svojej trase, no situácia sa opäť zmenila po obslúžení zastávky Ul. Svornosti. Vo vozidle nastal hluk, partia cestujúcich v zadnej časti začala búchať v priestore interiéru vozidla po oknách, po označovačoch cestovných lístkov. Vodič znížil rýchlosť jazdy, aby v spätnom zrkadle mohol sledovať situáciu vo vozidle. V tomto momente už obťažovali iných cestujúcich. Vyhrotenú situáciu vodič napriek niekoľkým závažným udalostiam priamo v autobuse stále nekontaktoval dispečing, čo DPB, a.s. považuje za zásadné pochybenie.
V križovatke ulíc Svornosti – Slovnaftská vodič zaznamenal na semafore červenú, s vozidlom zastavil prevádzkovým brzdením a snažil sa situáciu, v tom čase už značne kritickú, vyriešiť. Otvoril mimo zastávky dvere, v poradí druhé a tretie a snažil sa neprispôsobivých cestujúcich vylúčiť z prepravy v zmysle prepravného poriadku. Po vystúpení popri vozidle však prišli k prednej časti a jeden z nich začal búchať nožom na predné dvere, na semafore svietila červená a vodič nemohol pokračovať v jazde, cestujúci sa rozbehli k zastávke Slovnaftská. Na semafore nastal režim zelenej, vodič sa pohol k uvedenej zastávke, na cestnú komunikáciu sa mu do jazdnej dráhy postavil útočník s nožom s cieľom zastaviť vozidlo, čo ignoroval a pokračoval v jazde. Následne ustúpil z komunikácie a bežal do zastávky za vozidlom. Po príjazde do zastávky vodič ostatným cestujúcim umožnil výstup a nástup do vozidla, v zastávke bolo veľa cestujúcich, obslúženie cestujúcej verejnosti trvalo dlhšie. V pravom spätnom zrkadle vodič videl, že útočníci v čele s tým, ktorý mal v ruke nôž dobiehajú do zastávky k vozidlu. Vodič mal pri sebe plynovú pištoľ, následne ju odistil a natiahol náboj do komory. V momente obtiahnutia zbrane vodič namieril do otvorených predných dverí smerom von z vozidla, útočník už stál v priestore predných dverí. Vodič ho vyzval, aby opustil vozidlo, čo útočník zobral na vedomie a urobil krok von z vozidla. Ostatní z útočníkov kopali do rozbiehajúceho sa vozidla – našťastie ku škodám nedošlo a vodič smeroval na konečnú zastávku ŽST Podunajské Biskupice.
Až z konečnej zastávky vodič informoval dopravný dispečing v čase 22:12 hod. Incident sa odohral v čase o 21:58 hod. v zastávke Slovnaftská. Dispečer okamžite zavolal vozidlo záchrannej služby RZP, políciu a bezpečnostnú službu DPB, a.s. Celá udalosť sa totiž začala o 21:40 a vodič hlásil dispečingu mimoriadnu situáciu až na konečnej o 22:12. Za tento čas riešil udalosť na vlastnú päsť, čo trvalo vyše pol hodiny, pričom zásahové jednotky s prednostným právom jazdy mohli nebezpečnú situáciu vyriešiť počas niekoľkých minút. Zároveň zmaril vyšetrovanie, nakoľko vyslaní dispečeri a SBS už nemohli spísať záznam so svedkami. Dopravný podnik Bratislava opätovne prízvukuje, že vodič pochybil nekontaktovaním dispečingu, ktorý situáciu mohol v centrálnej mestskej oblasti promptne bez akýchkoľvek konfliktov a zbraní vyriešiť profesionálne spoločne s SBS a políciou. Vodič svoju chybu počas výpovede priznal.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Urbansummit opäť priniesol návod na zlepšenie života v Bratislave. Diskutovalo sa o problematickej doprave aj o bezpečnosti v hlavnom meste Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.