Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

DOSTIHY: Arrogate víťazom Breeders´ Cupu Classic

SANTA ANITA 6. novembra (SITA, AP) – Americký 3-ročný beluš Arrogate s džokejom Mikom Smithom sa v sobotu na kalifornskom hipodróme Santa Anita Park pri Arcadii v čase 2:00,11 min o 0,5 dĺžky stal víťazom Breeders´ Cupu Classic (rovina, Group 1, 2000 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 6 miliónov USD, sypký povrch), ktorým vyvrcholil 33. ročník putovného zámorského dvojdňového festivalu Chovateľský pohár, najspektakulárnejšej dostihovej akcie na svete. Zverenec Boba Bafferta Arrogate získal pre Juddmonte Farms Chálida Abdullaha prémiu 3,3 milióna USD. Medzi deviatimi bez výnimky domácimi účastníkmi mal stávkovú kvótu 2,7.

S druhým miestom sa musel uspokojiť favorizovaný California Chrome (dž. Victor Espinoza, 1,9), ktorý diktoval tempo a už pred cieľovou rovinkou postrácal všetkých súperov okrem toho najpredpokladanejšieho. Ešte približne 200 m pred cieľom sa zdalo, že 5-ročný ryšiak odrazí mladíkov nápor, ale opak bol pravdou: Arrogate v záverečných cvalových skokoch dokázal vystupňovať svoj finiš. Priepastných 10,75 dĺžky od striebra bral bronz Keen Ice (dž. Javier Castellano, 33,6).

„Prekvapilo ma, že nám to vyšlo. Nemyslel som si, že dnes dokážeme California Chroma zdolať,“ priznal kouč Baffert. Arrogate ako junior neštartoval a teraz na sklonku svojej klasickej sezóny absolvoval len šieste vystúpenie, ťahá sériu piatich prvenstiev. California Chrome prvý raz tento rok našiel premožiteľa, bol to jeho siedmy štart v sezóne. Arrogate definitívne upútal, keď 27. augusta na Travers Stakes v Saratoge vynikol o 13,5 dĺžky v najlepšom čase v 147-ročnej miestnej histórii – 1:59,36 min. Odchovanec Clearsky Farm stál 10. septembra 2014 na dražbe v Keenelande 560 000 USD. Už vybehal 4 084 600 amerických dolárov.

„Hlboko vo mne som fakt nebol presvedčený, že California Chroma dnes môžeme zdolať, pretože pred týmto koňom pociťujem totálny rešpekt. Je to skvelé zviera. Aj na začiatku cieľovej rovinky som si hovoril, že skončíme druhí, čo by nebolo nič zlé vzhľadom na renomé súpera. Nemyslel som si, že Arrogate ho dokáže prekonať,“ citoval Bafferta web Bloodhorse. Kouč tretí raz v rade získal BC Classic s mladým koňom, predtým to boli Bayern a American Pharoah.

„Dnes to bolo neskutočné. Od 3-ročných koní neprichádzajú veci ako táto. Arrogate je nesmierne talentovaný a má obrovskú výdrž, nepoddáva sa,“ glosoval Smith.

„Videli sme dvoch šampiónov v akcii. Čo k tomu viac povedať? Férovo nás niekto prekonal, žiadne ospravedlnenia,“ uznal 79-ročný California Chromov tréner Art Sherman.

Päťdesatjedenročný člen Siene slávy v spomenutej Saratoge Smith dosiahol počas dvoch dní tri víťazstvá a celkovo ich má na BC na konte 25, čo je jasný rekord (druhý a už nejazdiaci Jerry Bailey ich nazbieral 15). Dostihy sledovalo 72 811 divákov, tretí najvyšší počet v histórii tejto akcie.

V piatok a sobotu sa konalo 13 „jednotkových“ súperení (4+9) a vlastníci úspešných koní inkasovali na prémiách dovedna 26,5 milióna USD. Navyše, majiteľom zo zahraničia vyplatili „cestovné“ 40 000 USD a majiteľom štartujúcich zo Severnej Ameriky mimo Kalifornie uhradili podporných 10 000 USD, dovedna bol pripravený finančný balík 28 miliónov USD.

Predchádzajúca edícia Breeders´ Cupu sa konala v Keenelande pri kentuckom Lexingtone, ročníky 2012 – 2014 boli práve v Santa Anite. Budúci rok príde na rad Del Mar tiež na pacifickom pobreží USA. Chovateľský pohár označujú aj za neoficiálne MS plnokrvníkov rôznych kategórií podľa pohlavia, veku, dištančného optima a preferovaného typu povrchu. Projekt a organizácia Breeders´ Cup vznikli začiatkom 80. rokov minulého storočia v ideovej dielni turfového vizionára Johna Gainesa. Prvý ročník šampionátu sa konal v sezóne 1984 v kalifornskom Hollywood Parku. Mimo územia Spojených štátov amerických sa Chovateľský pohár zatiaľ dostal len v roku 1996 – do Woodbine v kanadskom Toronte. Program expandoval z jedného dňa na dva od sezóny 2007.

Najlukratívnejším konkrétnym súbojom plnokrvníkov je marcový Dubajský svetový pohár o 10 miliónov USD (tento rok na ňom triumfoval práve California Chrome), predmetné celé popoludnie v SAE na hipodróme Meydan ponúka aj so sprievodnými položkami 30 miliónov USD. Breeders´ Cup však aj vzhľadom na dlhšiu tradíciu a vhodnejší termín stále má väčší cveng.

Výsledok Breeders´ Cupu Classic (bez výnimky americké kone):
1. Arrogate (maj. Juddmonte Farms, tr. Bob Baffert, dž. Mike Smith, stávková kvóta 2,7), 2. California Chrome (dž. Victor Espinoza, 1,9), 3. Keen Ice (dž. Javier Castellano, 33,6), 4. Hoppertunity, 5, Melatonin, 6. Frosted, 7. Effinex, 8. War Story, nedokončil: Winter Space, neštartoval: Shaman Ghost
Čas: 2:00,11 min
Výrok rozhodcov: 0,5 dĺžky – 10,75 – krk – 4,25 – 3,5 – 4,75 – 1,25

ko;ru

K téme

Tuláci v Paríži. Silný príbeh od držiteľky Pulitzerovej ceny MPRV: Závodisko: Lukratívne obsadená Veľká aprílová cena na Veľkonočnu nedeľu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.