Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86631_thinkstockphotos 618455242 676x484.jpg
22. decembra 2017 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Dôsledky generálneho pardonu STK pocítia motoristi aj na jar 2018.

BRATISLAVA 22. decembra 2017 – Národná asociácia STK (NA STK) upozorňuje vodičov, že očakáva vo februári a v marci 2018 dlhšie rady na niektorých staniciach STK. V tomto období totiž uplynú dva roky od tzv. generálneho pardonu, ktorý vodičom umožňoval vyriešiť prepadnuté a neplatné STK kontroly.

„V mesiacoch február a marec 2016 sme oproti rovnakým mesiacom roku 2014 zaregistrovali navýšenie počtu STK kontrol o viac než 50%. Pozeráme na dvojročnú periodicitu vzhľadom na dvojročnú platnosť technickej a emisnej kontroly osobných vozidiel, ktorých je na Slovensku prevažná väčšina. Pretože medziročný nárast nových vozidiel je pravidelne len jednociferný, vieme identifikovať, že tieto obrovské nárasty medzi februárom 2014 a februárom 2016 sú priamym následkom generálneho pardonu z 2016,“ vraví Ing. Miroslav Kobrtek, predseda NA STK.

Jarné mesiace sú štandardne obdobím, keď sú stanice STK najviac vyťažené. Dôvodom je, že väčšina vodičov si chce kúpiť nové auto hneď po zime, a na tieto jarné mesiace potom vychádza najviac termínov pravidelných technických a emisných kontrol. Vodiči, ktorým vychádzajú termíny opakovaných kontrol na jarné mesiace, môžu nadobudnúť nesprávny dojem, že na STK sa vždy čaká, avšak čakanie je výrazne sezónna záležitosť a prevažne len jarná.

„V zime a v lete je na staniciach pokoj, na jeseň je práce tak akurát dosť, ale STK sú najviac vyťažené v jarných mesiacoch. Jar 2018 bude ešte zhoršená generálnym pardonom z februára 2016. Vodičom, ktorým vychádza termín STK na február a marec 2018, preto navrhujeme, aby zvážili prísť už v januári. Nejde o to pomôcť staniciam, ale pomôžu tým hlavne sebe. Vyhnú sa zbytočnej tlačenici, stresu z hľadania voľného miesta vo februári a v marci, a to nielen v roku 2018, ale aj vo všetkých ďalších rokoch počas vlastnenia vozidla, pretože ich všetky následné termíny sa posunú na január. Určite sa vodičovi oplatí prísť raz o mesiac skôr a následne sa vyhnúť stresu s termínmi po všetky ďalšie roky životnosti vozidla,“ vysvetľuje M. Kobrtek.

NA STK tiež navrhuje vodičom, aby si vyberali stanice s možnosťou objednať sa na konkrétny termín a konkrétny čas, čím sa úplne zbavia stresov z termínov. Objednávanie termínu je možné zvyčajne tri mesiace vopred, na niektorých staniciach aj šesť mesiacov vopred, takže na jar 2018 je možné sa objednať už teraz.

NA STK upozorňuje motoristickú verejnosť tiež na paradox, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré odôvodňuje svoju snahu o liberalizáciu siete STK čakacími lehotami, zrealizovalo generálny pardon 2016 práve na jarné mesiace. Výsledkom chýbajúcej koordinácie s praxou sa čakacie lehoty predĺžili práve v tom jedinom období, v ktorom sa vyskytovali. „Čakacie lehoty nie sú legitímnym dôvodom na liberalizáciu siete STK a dajú sa riešiť mnohými jednoduchšími spôsobmi,“ argumentuje M. Kobrtek.

K téme

Rebríčku zákaznícky najobľúbenejších značiek na Slovensku kraľuje opäť Martinus Vienna Insurance Group s výrazným nárastom poistného a zisku v roku 2022. Atraktívny návrh dividendy vo výške 1,30 EUR/akcia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.