Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Dobročinný Ples v opere si programom uctí storočnicu vzniku Československa

BRATISLAVA 20. novembra 2017 – Nadchádzajúci dobročinný Ples v opere, ktorý 13. januára 2018 otvorí plesovú sezónu na Slovensku, bude zároveň významným spoločenským podujatím oslavujúcim začiatok jubilejného roku storočnice vzniku Československa. Prostredníctvom svojho programu nabitého vystúpeniami legiend slovenskej a českej hudby vzdá hold tejto významnej dejinnej udalosti.

Rovnako ako počas uplynulých ročníkov, aj nastávajúci Ples v opere bude predovšetkým napĺňať svoj dobročinný charakter a podporí vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Zároveň si osemnásty dobročinný Ples v opere uctí sté výročie založenia spoločného československého štátu. „V roku 2018 si budeme pripomínať významný míľnik našej histórie a vážime si, že si ho budeme môcť uctiť spolu s našimi vzácnymi hosťami. Veríme, že pripravený program bude dôstojnou oslavou tohto jubilea,“ približuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

SLOVENSKÉ A ČESKÉ LEGENDYPri tejto príležitosti bude historická budova divadla patriť výhradne významným a úspešným predstaviteľom slovenskej a českej hudobnej scény, ktorí sú vďaka svojej tvorbe právom označovaní ako legendy populárnej hudby. Chýbať preto nebude vystúpenie Miroslava Žbirku alias Mekyho, ktorý začínal v československej popmusic ako člen skupiny Modus. Do povedomia fanúšikov sa zapísal v roku 1977, kedy získal zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou. V roku 1982 sa dokonca stal prvým slovenským interpretom, ktorý v Československu získal Zlatého slávika.

Program doplnia aj ďalší interpreti, rovnako úspešní u nás aj v susednej Českej republike – famózna Jana Kirschner, Katka Knechtová, Dan Bárta či známa skupina Lucie vo svojej pôvodnej formácii. Hostí Plesu v opere budú počas večera sprevádzať svojimi najznámejšími hitmi, ktoré si získali priazeň širokého slovenského aj českého publika. Viacerí z interpretov sa predstavia v netradičných spojeniach česko-slovenských dvojíc. „Mnohí sme sa narodili ešte v Československu a dodnes vnímame výročie jeho vzniku ako oslavu príkladného spolužitia dvoch príbuzných národov. Máme toľko spoločného, nielen v hudbe a kultúre, stále sme si blízki ľudsky a dokážeme naďalej spolupracovať. Veď čo môže byť krajším príkladom ako keď legendárny československý orchester dlhé roky vedie slovenský dirigent,“ hovorí Vladimír Valovič, riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe. Práve pod jeho taktovkou zaznejú počas večera známe slovenské a české hity v podaní Big Bandu Gustava Broma.

PODPOROVATEĽKA DOBROČINNOSTI JANA KIRSCHNERPre Ples v opere je veľká česť, že podporovateľkou jeho dobročinného charakteru a pomoci deťom sa tento rok stala výnimočná speváčka Jana Kirschner, ktorá je sama mamou dvoch dcér. Hostia Plesu v opere si budú môcť vypočuť jej najznámejšie skladby, ktoré sa stali hitmi aj v susednej Českej republike. „Som veľmi rada, že organizátori Plesu v opere si vybrali práve mňa, aby som tento rok pomohla s dôležitým projektom, ktorý sa týka vzdelávania detí, a ktorý je podľa mňa v dnešnej dobe veľmi zmysluplný a potrebný. Myslím si, že spolu s Plesom v opere vieme urobiť naozajstnú zmenu a pomôcť tým deťom, ktoré to naozaj potrebujú,“ hovorí Jana Kirschner, speváčka a podporovateľka dobročinného charakteru Plesu v opere.V ďalších priestoroch historickej budovy SND sa pod vedením primáša Martina Sleziaka predstaví Ľudová hudba Lúčnice, ktorej meno je veľmi dobre známe nielen u nás doma a v susedných Čechách, ale aj vo svete. Hostia Plesu v opere si tak budú môcť vďaka výnimočným muzikantom vychutnať a oceniť aj virtuozitu ľudovej hudby. Počas večera vystúpia tiež Svetlana Rymarenko a Martin Madej.

Československú storočnicu bude okrem programu symbolizovať aj občerstvenie pre hostí dobročinného Plesu v opere. Servírovať sa bude výber známych špecialít slovenskej a českej národnej kuchyne a v rámci tematického menu budú mať svoje zastúpenie aj slovenskí a českí vinári.

POMOC ZDRAVOTNE ZNEVÝHODNENÝM DEŤOMDobročinný Ples v opere plní už deviaty rok svoje poslanie pomáhať a prispievať k pozitívnym zmenám v spoločnosti. Na tento účel prispeli hostia plesu sumou už 1,5 milióna eur a organizátor s hostiteľom ju v plnej výške venovali na dobročinné účely. Svoj spoločenský význam v nadchádzajúcom ročníku zužitkuje Ples v opere v prospech zdravotne znevýhodnených detí a ich vzdelávania. „Jednou z naozaj akútnych tém na Slovensku je sťažený prístup detí so zdravotným znevýhodnením ku vzdelávaniu. Preto Ples v opere nadviazal spoluprácu s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko a spoločne veríme, že vďaka výťažku nadchádzajúceho plesu a upriamením pozornosti na systémové nedostatky sa nám podarí prispieť k zlepšeniu situácie týchto detí a ich rodín,“ vysvetľuje Pavol Lančarič, generálny riaditeľ hostiteľa Plesu v opere, spoločnosti Orange a člen Čestného plesového výboru.

O PLESE V OPEREPles v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie. Počas uplynulého 17. ročníka dobročinného Plesu v opere hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu – celkovo 239 932 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil na pomoc už úctyhodných 1,5 milióna eur.

Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.

K téme

Investície za takmer 700 miliónov eur a práca pre tisícky ľudí. BILLA hodnotí úspešný tridsiaty rok na Slovensku Kampaň Amazon Goes Gold rekordnou účasťou už po šiestykrát zvyšuje povedomie o detskej rakovine

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.