Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. augusta 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra uvedie predstavenia s kurióznymi rekvizitami

BRATISLAVA 17. augusta – Kto si aké kuriózne veci privezie na divadelné predstavenie v kufri? A koľko kostýmov si prestriedajú divadelníci počas dvoch hodín? Či koľko váži najťažšia konštrukcia scény? Za oponou 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. septembra 2012, sa skrývajú rôzne kuriozity.

Festivalový hlavný program prinesie 13 inscenácií z 10 krajín, ktoré si diváci budú môcť pozrieť na 19 predstaveniach. Do Nitry zavítajú divadelné súbory z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska.

Najviac kostýmov si prestriedajú účinkujúci v otváracom predstavení argentínskej choreografky Constanzy Macras Otvorení všetkému. Tím zložený z profesionálnych tanečníkov nemeckého súboru DorkyPark a z medzinárodnej 18-člennej skupiny rómskych tanečníkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska si počas dvojhodinového vystúpenia prezlečie priamo na scéne desiatky kostýmov. Jedinečná tanečná inscenácia tak bude nielen prehliadkou fascinujúceho temperamentného tanca a autentických príbehov, ale aj lahôdkou pre oči.

Divadelné súbory do Nitry prichádzajú z najrozličnejších kútov Európy. Práve umelci z otváracieho predstavenia v tejto oblasti „vedú“. Tanečníci, herci a hudobníci pricestujú do festivalového dejiska zo siedmich miest – z Berlína, Hamburgu, Drážďan, Prahy, Mostu, Amsterdamu a Budapešti. Po nitrianskom hosťovaní precestujú celé Slovensko, a napokon zakotvia v Košiciach, kde 23. septembra v Štátnom divadle Košice odohrajú druhé festivalové predstavenie. Odtiaľ sa vracajú do jednotlivých destinácií v Nemecku, Čechách, Holandsku a Maďarsku cez Budapešť.

Nielen divadelné umenie, ale až tri „malé“ koncerty v podaní hudobných skupín si budú môcť festivaloví diváci užiť priamo počas divadelných predstavení. Českí rómski muzikanti zahrajú v inscenácii Otvorení všetkému, poľská punková kapela bude súčasťou inscenácie III Fúrie a svoj hudobný talent predstavia v podobe rockového koncertu aj herci v maďarskej inscenácii

A práve z Maďarska zavíta do Nitry najväčší tím profesionálov. Umeleckú, technickú a produkčnú zložku tvorí spolu 44 ľudí. Priamo počas predstavenia Anamnéza vystúpi na scéne 21 hercov, performerov a hudobníkov. Naopak, najmenej ľudí – a to len jedna umelkyňa, vystúpi v belgickej tanečnej inscenácii Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu. Len dvaja herci odohrajú predstavenie Zajtrajšie večierky a z anglického Sheffieldu prídu do Nitry iba s kufrom plným farebných žiaroviek. Celú scénu pre ich inscenáciu vyrába festival.

Na kurióznu dekoráciu sa môžu návštevníci tešiť aj počas predstavenia slovenského Divadla Pôtoň Psota. Je zložená z 33 chladničiek a 900 metrov rôznych káblov, pričom celá konštrukcia scény váži 1,5 tony. A o jednu zaujímavosť naviac – na pódiu bude účinkovať aj jedna sliepka.

Vidieť hercom zblízka do tvárí budú môcť diváci troch predstavení hlavného programu – rumunského X milimetrov z Y kilometrov, slovenského Sedem dní do pohrebu a poľského III Fúrie. Diváci budú totiž sedieť priamo na scéne.

A priamo na scéne bude počas predstavenia Mraky piecť česká herečka Veronika Švábová koláč s rovnomenným názvom, ktorý zvykla pripravovať jej babička. Pri miesení cesta vyrozpráva príbeh svojich starých rodičov.

Bohatý sprievodný program Divadelnej Nitry 2012 bude tvoriť až 68 podujatí a aktivít, ktoré sa odohrajú na 15 rôznych miestach po celej Nitre. Ich hlavným dejiskom však bude festivalové námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre, ktoré tento raz dostane úplne nový vzhľad. Na stavbu jednotlivých častí sa použije okolo 12 ton lešenárskej konštrukcie, 600 drevených paliet a 300 metrov textílií. Počet účinkujúcich v sprievodnom programe sa tento rok vyšplhal na 220 osôb.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia Nové štipendium prináša na Slovensko príležitosť získať najlepšie vzdelanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.