Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra sa začína už o pár dní

BRATISLAVA 10. septembra – Legendy svetového divadla, hviezdy európskej scény aj nováčikovia predstavia svoje diela v hlavnom programe 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý potrvá od 21. do 26. septembra. Tvorcovia z desiatich krajín Európy nastolia prostredníctvom nevšedných divadelných inscenácií spoločensko-politické témy. Podtitulom festivalu je vina / nevina.

Diváci si budú môcť pozrieť 13 jedinečných diel z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska. Festival prinesie na dosky drámu, komédiu, tanec, hudbu, video i dokumentárne divadlo.

Hneď na úvod sa publikum dočká inscenácie svetovo uznávanej umelkyne. Festival slávnostne otvorí 21. septembra výnimočná inscenácia v Nemecku pôsobiacej argentínskej choreografky Constanzy Macras Otvorení všetkému. O dva dni, 23. septembra, ju bude mať možnosť vidieť aj publikum v metropole východu na predstavení v Štátnom divadle

Na divákov čaká temperamentný rómsky folklór, orientálne rytmy, hip-hop aj akrobatické kúsky. Macras, oceňovaná po celom svete za svoju originalitu, vytvorila fascinujúce dielo, ktoré balansuje na hrane dokumentárneho divadla a farebnej autenticky šťavnatej fresky. So svojím súborom DorkyPark a rómskymi umelcami podáva obraz o živote Rómov, ich kultúrnej identite a o spletitých vzťahoch medzi „väčšinou“ a „menšinou“ spoločnosti.

Počas minuloročnej zimy Macras cestovala po Maďarsku, Slovensku a Českej republike, kde do svojej inscenácie hľadala rómskych tanečníkov, hudobníkov, spevákov a hercov. Zo Slovenska vybrala hráča na violu, v Prahe žijúceho Mareka Bogdana.

Macras, ktorá má na konte aj nemeckú národnú divadelnú cenu a vystupuje po celom svete, sa na Divadelnú Nitru vracia po siedmich rokoch. V roku 2005 sem zavítala po prvý raz a divákom predstavila dynamickú tanečnú inscenáciu Slávnym v Bombaji.

Ďalšia legenda zavíta na Divadelnú Nitru z Veľkej Británie. Po minuloročnej slovenskej premiére sa do Nitry vracia Tim Etchells so svojím súborom Forced Entertainment zo Sheffieldu.

Etchells, ktorého súbor v Británii označujú za najbrilantnejšiu experimentálnu divadelnú spoločnosť, prinesie na 21. ročník Divadelnej Nitry inscenáciu Zajtrajšie večierky. Cenami ovenčený režisér a spisovateľ Etchells v nej rozoberá ľudské predstavy
o budúcnosti. Toto vtipné a hravé divadlo popisuje a komentuje viac či menej možné verzie budúcnosti, ktorú však považuje iba za akýsi dôsledok súčasného sveta.
Práca Etchellsa sa odjakživa vyznačuje provokatívnosťou a prekračovaním hraníc divadla
a očakávaní publika. Jeho tvorba urobila z Forced Entertainment priekopníka britského avantgardného divadla a zaistila mu medzinárodnú reputáciu.

Desiatky ich diel boli ovenčené pochvalnými hlasmi divadelných kritikov a uviedli ich najdôležitejšie divadelné festivaly a domy na svete. Forced Entertainment má obrovský vplyv na vývoj unikátneho britského štýlu nezávislého divadla a diela súboru sú už zahrnuté do učebných osnov študentov súčasného divadla.

Z Belgicka zavíta na Divadelnú Nitru hviezda európskej scény, choreograka a tanečníčka Lisbeth Gruwez s inscenáciou Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu, v ktorej vystupuje len ona sama. Jedno z najpôsobivejších tanečných sól posledných sezón obnažuje skrytú militantnosť spasiteľskej rétoriky náboženských a politických prejavov a poukazuje na nebezpečné zneužitie emócií.
Gruwez, ktorá začínala s klasickým baletom ako šesťročná, úspešne účinkovala aj vo filmoch. Na konte má aj nomináciu za najlepšiu herečku Flámskych filmových cien
a slovenskému publiku sa predstaví po prvý raz.

Slovinsko bude na Divadelnej Nitre reprezentovať po prvý raz trojica experimentátorov známa pod rovnakými menami – Janez Janša. Na festivalové dosky prinesie dokumentárnu inscenáciu Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ.

Výtvarníci Davide Grassi, Žiga Kariž a divadelný režisér a teoretik Emil Hrvatin si v roku 2007 zmenili vlastné mená a za svoje nové meno si zvolili meno vtedajšieho a zhodou okolností aj súčasného slovinského premiéra Janeza Janšu. V divadelnom projekte reflektujú rôzne pohľady na otázky identity, na úlohu mena v súčasnej spoločnosti a v bežnom živote človeka a skúmajú účinky zmeny mena v kontexte rôznych kultúr a sociálnych prostredí.

V slovinskom predstavení si zahrá aj slovenská herečka Zuzana Fialová. Vystúpi v postave Júlie s krátkym monológom zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia. Janša a divadlo Maska si totiž do požiadaviek dali, aby festival zabezpečil miestnu herečku, ktorá hrala Júliu. Mala vystupovať v pôvodnom kostýme, čo však nebolo možné, keďže inscenácia bola v repertoári Slovenského národného divadla pred 19 rokmi. V réžii Romana Poláka si vtedy Fialová zahrala jednu z najkrajších a zároveň najzložitejších divadelných úloh ako 18-ročná študentka

Až osem režisérov či režisérskych tímov sa predstaví na Divadelnej Nitre 2012 po prvýkrát. Z Ruska príde v premiére Talgat Batalov s inscenáciou Dvaja v tvojom dome, z Rumunska Gianina Carbunariu s X milimetrov z Y kilometrov, z Maďarska Viktor Bodó s Anamnézou, z Českej republiky tvorivý tím Handa Gote s inscenáciou Mraky, z Belgicka Lisbeth Gruwez s tanečným projektom Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu, zo Slovinska Janez Janša s dokumentárnou inscenáciou Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ, z Poľska Marcin Liber s punkovou šou III Fúrie a zo Slovenska Iva Ditte Jurčová s Psotou.

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať slovenské inscenácie. Do tohtoročného programu ich vyberal festivalom poverený kurátor, renomovaný divadelný režisér Marián Amsler, ktorý je nominovaný na divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2012. Z domácich divadiel sa v Nitre predstaví Slovenské komorné divadlo z Martina s poslednou premiérou minulej sezóny Sedem dní do pohrebu, ktorá je excelentnou sondou do života v období normalizácie. Divadlo Pôtoň z Bátoviec prinesie inscenáciu Psota, brutálny príbeh úpadku bežnej slovenskej rodiny. Obe inscenácie majú po dve nominácie na DOSKY. Divadlo Aréna z Bratislavy príde s inscenáciou Kukura, ktorá je ostrou kritikou vzťahu našej spoločnosti ku kultúre. V rámci sekcie Festival Plus sa v Nitre predstaví aj Amslerova inscenácia Pohania Činohry Slovenského národného divadla, ktorá získala najviac – šesť nominácií na DOSKY 2012. Víťazi divadelných ocenení budú známi hneď v prvý večer Divadelnej Nitry počas slávnostného ceremoniálu DOSKY 2012.

Texty všetkých predstavení sú tlmočené do slovenčiny a angličtiny, vstupenky sú v predaji v pokladni Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia Nové štipendium prináša na Slovensko príležitosť získať najlepšie vzdelanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.