Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júla 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra ponúkne špičkové európske diela

BRATISLAVA 24. júla – S akými traumami z totalitných režimov žijeme dnes? Akým militantným náboženským aj politickým prejavom sa prizeráme? A aká morálka vládne v spoločnosti 21. storočia?

Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. septembra 2012, ponúkne počas svojho 21. ročníka politické a spoločenské témy minulosti aj súčasnosti. Podtitulom festivalu je vina / nevina.

Festivalový hlavný program prinesie 13 inscenácií z 10 krajín. Diváci si budú môcť pozrieť jedinečné diela divadelných umelcov z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska.

„Hlavný program sa koncentruje na súčasnú hru a autorskú tvorbu. Neuvádzame jedinú klasiku. Prezentujeme tendencie dokumentárneho divadla a politické divadlo,“ povedala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.

„Obraciame sa do minulosti, ale upriamujeme pohľad predovšetkým na horúcu súčasnosť. Dve svetové vojny, komunistická totalita, globalizácia… Zdá sa, že v geopriestore bývalých socialistických štátov je o čosi viac problémov v tomto smere. Zámerné odsúvanie vlastných dejín, nevymožiteľnosť práva, plazivá korupcia, neúcta k človeku, chudoba. Spolu s tvorcami preto otvárame napríklad otázky morálky a svedomia, viny a neviny,“ zhrnula.

Festival Divadelná Nitra je koproducentom dvoch významných zahraničných diel a prináša ich ako jediný na Slovensko. Taktiež rozbieha svoj vlastný medzinárodný projekt.

Prvým je otváracie predstavenie festivalu, inscenácia v Nemecku pôsobiacej argentínskej choreografky Constanzy Macras a jej tanečného súboru DorkyPark z Berlína – Otvorení všetkému.

V jedinečnom dokumentárnom tanečnom projekte vystupuje tím poskladaný z profesionálnych umelcov a z medzinárodnej 18-člennej skupiny rómskych tanečníkov a hudobníkov, vybratých v rámci terénneho výskumu v Maďarsku, Českej republike a na Slovensku. Fascinujúce spojenie originálnej modernej choreografie a tradičného rómskeho tanca a živej hudby s autentickými príbehmi účinkujúcich prináša netradičný pohľad na súčasnú rómsku otázku. Režisérka konfrontuje klišé pohľadu na Rómov s otvorenosťou prístupu k ich osudom.

Po úspešnej minuloročnej spolupráci budú festivalovým satelitným mestom Košice. Z Nitry poputuje do Košíc práve inscenácia Otvorení všetkému, ktorá sa v Štátnom divadle Košice odohrá 23. septembra.

Malé i veľké tragédie, osobné aj spoločenské zlyhania a najmä reálne ľudské príbehy o dobe a moci prinesie na divadelné dosky viacročný medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Počas tohtoročnej Divadelnej Nitry v rámci sekcie Parallel Forum budú tvorcovia zo šiestich krajín prezentovať námety a príbehy, ktoré vzniknú z prieskumov v tajných archívoch ich krajín. Z nich vzídu inscenácie, ktorých premiéry uvedie Divadelná Nitra na jeseň 2013.

Jedna zo sekcií projektu – Parallel Plus uvedie počas festivalu dve divadelné inscenácie, ktoré sa zaoberajú pôsobením tajných polícií v štátoch bývalého sovietskeho bloku.

Divadelná Nitra sa podieľala ako koproducent na vzniku inscenácie jedného z najdôležitejších nezávislých divadiel v Rusku, Teatr.doc. Inscenácia Dvaja v tvojom dome ponúka príbeh súčasného bieloruského básnika a disidenta a najmä opozičného prezidentského kandidáta Vladimíra Nekľajeva. Je založená na skutočných udalostiach a pýta sa, čo to znamená byť väzňom vo vlastnom dome, keď sa vám do bytu nasťahujú dvaja tajní agenti, ktorí vás strážia a jedia vo vašej kuchyni. Tragikomická inscenácia mladého ruského režiséra Talgata Batalova odhaľuje súkromnú i verejnú stránku tohto príbehu.

Ústrednou postavou inscenácie X milimetrov z Y kilometrov súboru Colectiv A z rumunského mesta Kluž v réžii mladej, no v Európe už preslávenej rumunskej dramatičky a režisérky Gianiny Cărbunariu, je spisovateľ a novinár Dorin Tudoran, ktorý v roku 1985 opustil Rumunsko po štyridsiatich dňoch hladovky. Autorka kontaktovala samotného aktéra a na divadelných doskách ukazuje, ako rumunská tajná služba Securitate vytvárala fiktívne príbehy o sledovaných osobách aj aké metódy nátlaku používala.

Divadelná Nitra je počas svojej existencie expertom v prezentácii špičkového divadelného umenia z celej Európy a regiónu V4. Aj tentoraz prináša z Českej republiky, Maďarska a Poľska výnimočné diela.

Veronika Švábová je českou performerkou umeleckej skupiny Handa Gote, fenoménu českej divadelnej scény. V inscenácii Mraky rozpráva o dejinách jednej bežnej rodiny v bývalom Československu – svojej vlastnej. Príbeh sa začína v roku 1938 a prostredníctvom spomienok, dobovej hudby, premietania rodinných fotografií rozpráva o malých dejinách rodiny, ktorej život, tak ako životy iných, ovplyvnila najskôr nacistická okupácia a hneď nato komunistický totalitný režim.

Ústredné momenty poľskej histórie a osudy s nimi spojené zase ukáže poľská inscenácia III Fúrie divadla Teatr H. Modrzjewskej v Legnici. Režisér Marcin Liber vytvoril ironickú punkovú šou skomponovanú zo zmesi poľských dejín a antickej mytológie, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo za posledné obdobie v poľskom divadle vzniklo. Dve matky rozprávajú príbehy svojich trpkých životov. Tá prvá bojuje s kliatbou, ktorá sprevádza jej rodinu od druhej svetovej vojny. Jej babka vtedy vydala Nemcom dve ženy z Varšavy. Tá druhá je, naopak, z rodu hrdinov – vychovala svojho syna k patriotizmu. On potom v záujme ochrany vlasti vraždí prostitútky aj komunistov. Inscenácia poukazuje na tmavé aj svetlé stránky poľského národného charakteru a demýtizuje hrdinstvo mužov v 2. svetovej vojne.

Existenciálnu metaforu o živote, smrti a morálke v dnešnej spoločnosti prináša do Nitry inscenácia budapeštianskych súborov Katona J. Szinház a Szputnyik s názvom Anamnéza. Je príbehom divadelného režiséra, ktorý blúdi v klaustrofobickom priestore súčasnej maďarskej nemocnice a hľadá svoju matku od interného oddelenia až po patológiu. Režisér Viktor Bodó, ktorý patrí k najmladšej, ale už aj za hranicami uznávanej generácii režisérov, vytvoril takmer kafkovskú grotesku o stave súčasného zdravotného systému v Maďarsku, ktorá presahuje tému, takú aktuálnu aj na Slovensku a v iných východoeurópskych krajinách.

Všetky festivalové predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre.

Po 17. raz sa na úvod festivalu rozdajú prestížne ocenenia uplynulej slovenskej divadelnej sezóny DOSKY. Práve v tieto dni sa spočítavajú hlasy divadelných kritikov a publicistov.

Na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra nebude chýbať inšpiratívny pracovný a vzdelávací program. Približne 70 podujatí – divadelných, hudobných, výtvarných aj filmových prinesie do nitrianskych ulíc zase sprievodný program.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov MFF Art Film uvedie 36 titulov z rôznych kútov sveta Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.