Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. septembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra je v polovici a teší sa veľkému záujmu

BRATISLAVA 24. septembra – Vypredané predstavenia a spokojní diváci. Taká je bilancia 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý je práve v polovici. Potrvá do stredy 26. septembra 2012.

V piatok ho slávnostne otvorila tanečná inscenácia svetoznámej režisérky Constanzy Macras Otvorení všetkému, ktorá zožala niekoľko minútový potlesk a standing ovations. Na úvod Divadelnej Nitry sa rozdali aj ocenenia DOSKY. A celý festivalový víkend sa niesol v znamení špičkového európskeho divadla z Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Ruska.

„Významný divadelný profesionál Christof Belka, ktorý je najnovšie manažérom jedného z najvýznamnejších súčasných svetových režisérov Američana Roberta Wilsona, navštívil náš festival a vyslovil veľké uznanie úrovni Divadelnej Nitry, ako programu, tak aj organizácii a tiež obdiv nad spoluprácou s dobrovoľníkmi,“ povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Tohtoročná Divadelná Nitra si za svoj leitmotív zvolila konštatovanie a zároveň otázku vina / nevina. V sobotu si publikum Divadelnej Nitry pozrelo inscenáciu Mraky, dojímavý príbeh o rodine českej performerky Veroniky Švábovej, ktorá so súborom Handa Gote netradičným spôsobom vyrozprávala aj zobrazila dejiny svojich prastarých aj starých rodičov, ktorí prešli peripetiami fašizmu aj komunizmu. Názov inscenácie bol inšpirovaný koláčom Mraky, ktorý zvykla piecť Veronikina babička a ktorý umelkyňa upiekla priamo na pódiu. Na záver predstavenia potom divadelníci rozdávali čerstvo upečený koláč a kávu publiku.

Z Maďarska zavítal do Nitry uznávaný režisér Viktor Bodó, ktorý na scénu priniesol diagnózu zdravotníckeho systému. Dynamická a trefná inscenácia poukázala na závažné choroby zdravotníctva aj čiernym či groteskným humorom.

V nedeľu si festivalové publikum pozrelo inscenáciu Slovenského komorného divadla Martin Sedem dní do pohrebu v réžii Ľubomíra Vajdička. V piatok večer získala dramatizácia románu Jána Roznera divadelné ocenenie sezóny DOSKY za najlepšiu inscenáciu roka a hlavný predstaviteľ Dano Heriban si odniesol DOSKY za najlepší herecký výkon za postavu literáta, ktorý trúchli nad dobou komunizmu a smrťou svojej manželky, zakázanej prekladateľky Zory Jesenskej. „Pri tejto postave som mal intenzívny pocit, že niečo visí vo vzduchu a téma oslovuje mňa i divákov. Zároveň aj všetci ostatní, ktorí na tejto inscenácii pracovali, to cítili veľmi podobne. Som samozrejme rád, že tento môj vnútorný pocit sa prejavil aj do ocenení,” povedal Heriban.

Počas dneška sa divákom predstaví britská inscenácia Zajtrajšie večierky od zakladateľa britského experimentálneho divadla Tima Etchellsa. Jeho súbor Forced Entertainment sa na Divadelnú Nitru vracia presne po roku a tento raz predvedie divákom hravé fantazírovanie o budúcnosti v podaní dvoch hercov.

Na scénu sa dnes dostane aj flámska choreografka a tanečníčka Lisbeth Gruwez so svojou inscenáciou Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu, v ktorej upozorňuje na nebezpečenstvo samozvaných spasiteľov. Ide o jedno z najpôsobivejších tanečných sól posledných sezón.

Zo slovenského výberu sa ukáže Psota z Divadla Pôtoň, ktorá bola nominovaná na DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny.

Dnešné predstavenia sú už vypredané, ale na zajtrajšok organizátori Divadelnej Nitry navýšili kapacitu lístkov na obe predstavenia.

Diváci si teda ešte stále môžu zakúpiť lístky na poľskú punkovú inscenáciu III Fúrie od uznávaného režiséra Marcina Libera o odvrátených stránkach poľskej histórie.

Slovinskí experimentátori zas prinesú na dosky politickú provokáciu v inscenácii Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ. Jej tvorcovia sa pred pár rokmi premenovali podľa mena slovinského premiéra Janeza Janšu. V ich diele bude hosťovať známa slovenská herečka Zuzana Fialová, ktorá netradičným spôsobom doplní inscenáciu úryvkom z kultovej Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia.

Na záver festivalu, v stredu, na Divadelnú Nitru zavíta slovenská divadelná špička. Divadlo Aréna prinesie na nitrianske dosky inscenáciu Kukura, ktorá je inšpirovaná životom a úvahami zakladateľa a riaditeľa divadla, herca Juraja Kukuru. Na scéne sa predvedú štyria Kukurovia v podaní skvelých mladých hercov a s nadhľadom dlhoročného emigranta pranierujú národnú mentalitu a vzťah ku kultúre.

V rámci sekcie Festival Plus prinesie Slovenské národné divadlo inscenáciu Pohania, ktorej režisér Marián Amsler získal ocenenie DOSKY za najlepšiu réžiu a Božidara Turzonovová získala DOSKY za Najlepší ženský herecký výkon sezóny v tejto inscenácii. Stvárnila babičku Natáliu, ktorá prinesie do života pohanov trochu viery.

Divadelná Nitra počas celého festivalu teší návštevníkov aj Nitranov desiatkami sprievodných podujatí – divadelných, hudobných aj filmových, ktoré sa uskutočňujú v nitrianskych uliciach.

Návštevníci si môžu aj počas festivalu zakúpiť lístky na predstavenia v pokladni Divadla Andreja Bagara v Nitre denne od 10. hod do 17.30 hod. a objednať aj telefonicky na číslach 037/65 24 875, 037/77 21 580, 037/65 24 872.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov MFF Art Film uvedie 36 titulov z rôznych kútov sveta Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.