Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Diabetici vytvorili vlastné námestie v Liptovskom Mikuláši

BRATISLAVA 3. júna – Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a XXIV. Diabetologických dní vzniklo v Liptovskom Mikuláši aspoň symbolicky na jeden deň vôbec prvé Námestie diabetikov na Slovensku. Oficiálne otvorenie námestia združilo na jednom mieste lekárov, ľudí s diabetom, pacientské organizácie, známe osobnosti, inovátorov zdravotnej starostlivosti a zástupcov samosprávy. Tí vyjadrili jednotu v boji s diabetom spoločným potiahnutím za lano, ktorým odhalili tabuľku s nápisom ViaDIA – Námestie diabetikov.

Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci s partnermi projektu aj týmto spôsobom upriamuje pozornosť na rastúci problém diabetu a jeho vplyv na celú spoločnosť. „Chceme Slovensku ukázať, že diabetes nie je prekážkou plnohodnotného života, ak človek k nemu pristupuje zodpovedne, pravidelne si sleduje glykémiu, spolupracuje s lekárom a využíva najmodernejšiu liečbu,“ vysvetľuje doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti, a dodáva: „Špeciálne s ohľadom na deti je potrebné zdôrazniť, že deti s diabetom sú úplne rovnaké ako ich rovesníci – môžu športovať, hrať sa a tešiť sa zo života rovnako ako všetky ostatné“.

Každým rokom totiž rastie nielen počet diabetikov, ale aj množstvo mýtov súvisiacich s týmto ochorením. Dlhé roky napríklad pretrvával názor, že deti s diabetom nemôžu športovať. Tento mýtus dnes už neplatí. Diabetes mellitus nielenže nebráni žiť ľuďom aktívny život a robiť všetko, čo robili predtým, než im diagnostikovali cukrovku, ale zároveň sa zistilo, že šport má pozitívny vplyv na samotných diabetikov. „Skúsenosti ukazujú, že šport pomáha deťom povzniesť sa nad chorobu a podporuje pozitívne myslenie. Šport im môže pomôcť rozvinúť talent, zvýšiť sebavedomie a naučiť sebadisciplíne, ktorú si diabetes vyžaduje,“ vysvetľuje docent Martinka. „Jedinou podmienkou je spolupráca s diabetológom, ktorý navrhne vhodný rozsah a spôsob športovania“.

Prepojenie športu s osvetou prinieslo aj symbolické búranie „diamýtov“, keď prítomné deti s diabetom zbúrali 7 najčastejších mýtov týkajúcich sa diabetu. Loptičkami dali najavo to, na čo slová niekedy nestačia. Pod ich hodmi padali ako domčeky z karát nasledovné mýty súvisiace s diabetom:

7 najčastejších mýtov o diabete:
1. Cukrovku dostane len ten, kto konzumuje veľa sladkostí.
2. Diabetik už nikdy nemôže jesť sladké.
3. Cukrovka je starecká choroba.
4. Cukrovka môže byť nákazlivá.
5. Ovocie obsahuje veľa cukru, preto by ho diabetici nemali jesť.
6. Z detskej cukrovky sa vyrastie.
7. Diabetes je prekážkou športu.

„Ako mesto olympijských víťazov chceme podporiť a rozšíriť myšlienku docenta Martinku, že aj keď máte diabetes, môžete žiť plnohodnotný život, môžete športovať a môžete byť takým istým dieťaťom, ako sú vaši rovesníci. Sme radi, že sme mohli ako mesto Liptovský Mikuláš podporiť dobrú vec,“ povedal viceprimátor Liptovského Mikuláša Ing. Jozef Repaský.

OBRAZOM: ViaDIA
https://sita.sk/fotogaleria/47881-viadia-namestie-diabetikov/

Miss s diabetom
Najžiarivejším príkladom plnohodnotného života s diabetom je osemnásťročná Zuzana Hercegová, finalistka Miss Slovensko 2014, ktorá žije s diabetom už 12 rokov. „Do súťaže krásy som sa prihlásila práve preto, aby som ukázala, že aj s takouto diagnózou možno viesť normálny život bez väčších obmedzení,“ prezrádza s úsmevom na tvári mladá diabetička, a dodáva: „Cukrovka by nemala brániť ľuďom plniť si svoje sny.“

Jej slová potvrdzujú aj príklady známych športovcov s diabetom. Na olympijských hrách v Soči súťažil americký bežec na lyžiach Kris Freeman. Vrcholovým športom sa napriek diabetu 1. typu živia aj hokejista Cory Conacher (NHL), hráč amerického futbalu Jay Cutler (NFL) či škótsky futbalový reprezentant Scott Allan. Medzi najlepších slovenských bežcov na lyžiach patrí diabetik Martin Kapšo.

Ukážkou prepojenia diabetu so športom je aj medzinárodný turnaj Junior Cup Diabetes, ktorý je považovaný za neoficiálne Majstrovstvá sveta mladých diabetikov vo futbale. Tohtoročný siedmy ročník sa uskutoční 22. – 24. augusta v holandskom Arnheme za účasti 12 tímov vrátane Slovenska. Viac informácií o turnaji na www.juniorcup-diabetes.com.

Deti a diabetes
Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné ochorenie. Nastáva vtedy, keď pankreas produkuje málo alebo žiaden inzulín alebo keď pankreas síce produkuje inzulín, ale tkaninové bunky tela nevedia na inzulín správne reagovať. Existujú dve najčastejšie formy diabetu, a to diabetes 1. typu a diabetes 2. typu.

Až 90% detí s diabetom má diabetes 1. typu. Je to autoimunitná porucha, kedy pankreas neprodukuje inzulín, ktorý telo potrebuje k premene glukózy (cukru) na energiu. To má potom za následok zvýšenú glykémiu (hladinu glukózy v krvi), čo môže viesť k závažným a dlhodobým komplikáciám ako je slepota, zlyhanie obličiek, kardiovaskulárne ochorenia alebo amputácia končatín. Ich riziko je však možné znižovať pravidelnými vyšetreniami a správnou liečbou. Niektoré z porúch možno odhaliť aj jednoduchými vyšetreniami. Takým je napríklad aj vyšetrenie neurotestom, ktoré môže pacienta upozorniť na riziko tzv. diabetickej nohy.

Diabetes 1. typu je nevyliečiteľným ochorením a diabetici 1. typu sú doživotne odkázaní na liečbu inzulínom. Inzulín si pritom aplikujú buď injekčne prostredníctvom injekčnej striekačky, prípadne inzulínovým perom, alebo inzulínovou pumpou, ktorá dodáva inzulín priebežne a umožňuje tak doplnkové dávkovanie v prípade potreby. Inzulínová pumpa je moderný prístroj menší ako väčšina mobilných telefónov. Do tela diabetika dodáva malé množstvo inzulínu po celý deň, podobne ako to za normálnych okolností robí zdravý pankreas. Pumpa môže byť vo vrecku, pripnutá na opasku alebo skrytá pod oblečením, ako ju nosí napríklad známa slovenská herečka a speváčka Zuzana Haasová.

Na Slovensku má diabetes 1. typu takmer 30 000 ľudí, pričom najviac z nich žije v Košickom kraji (5 508). Ročne u nás pribudne takmer 1 800 nových pacientov s diabetom 1. typu. Ten je charakteristický najmä pre deti a mladších pacientov a nedá sa mu predísť ani úpravou životosprávy.

Úprava životosprávy, najmä zdravá výživa a pravidelné športovanie, však zohráva veľmi dôležitú úlohu pri predchádzaní diabetu 2. typu, ktorý súvisí najmä s obezitou, sedavým spôsobom života a rozvíja sa v dospelom veku. Nárast obezity medzi mladými ľuďmi však spôsobuje, že diabetes 2. typu čoraz viac postihuje aj mladšie ročníky. To je aj dôvod, prečo je potrebné už medzi deťmi zdôrazňovať zásady správneho života a viesť ich aj k pravidelnému športovaniu.

O projekte ViaDIA
Projekt ViaDIA ukazuje, že predpokladom pre plnohodnotný život s cukrovkou je zodpovedný prístup k ochoreniu a dodržiavanie všetkých pravidiel, ktoré si diabetes vyžaduje. „Aby ste mohli viesť plnohodnotný a kvalitný život, potrebujete dostatok informácií,“ zdôrazňuje spoluautor projektu MUDr. Vladimír Uličiansky, a dodáva: „Úspešná liečba cukrovky si vyžaduje, aby sa pacient stal aktívnym spolutvorcom svojej liečby.“ Ďalší autor projektu MUDr. Zbyněk Schröner, PhD., dopĺňa: „Našou snahou je prekonať bariéry, ktoré cukrovka so sebou prináša. Chceme podať pomocnú ruku nielen chorým s cukrovkou, ale aj ich blízkym, aby mohli spolu prežiť zdravší, plnohodnotnejší a kvalitnejší život.“

Generálnym partnerom projektu ViaDIA je spoločnosť Sanofi. „Usilujeme sa zvyšovať povedomie o výskyte diabetu a edukovať širokú verejnosť v snahe zlepšiť starostlivosť a manažment ochorenia na celom svete. Našou snahou je povzbudiť ľudí, aby pristupovali k diabetu aktívne. Chceme ich motivovať ku zdravšiemu životnému štýlu a prispieť tak k zníženiu negatívnych dopadov tohto ochorenia,“ hovorí Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločností Sanofi a Zentiva.

Podujatie organizované Slovenskou diabetologickou spoločnosťou podporili aj Mesto Liptovský Mikuláš a Zväz diabetikov Slovenska.

Viac informácií o živote s cukrovkou a jej prevencii nájdete na www.viadia.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Správne liečení diabetici si počas Vianoc môžu dovoliť vyprážaného kapra Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku. Vyše 200 z nich zachytil projekt Maj svoj cukor pod kontrolou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.