Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. mája 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Deti by si vybrali život bez cukrovky

BRATISLAVA 29. mája – Prudký nárast cukrovky na Slovensku je v poslednom období alarmujúci. Diabetes mellitus je jedným z najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení súčasnosti. V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.

Každé 2 minúty zomiera v dôsledku cukrovky jeden Európan. Okrem toho, prostriedky vynakladané na liečbu diabetu v EU predstavujú 10 – 18% z celkových nákladov na zdravotníctvo. Cukrovka je jedno z civilizačných ochorení, ktorými dnes trpí 15 – 30 % svetovej populácie. Podpísalo sa pod to znečisťovanie životného prostredia, moderný životný štýl, zlá životospráva, nevhodná strava, nadmerný stres a nedostatok fyzickej aktivity.

Kým príčiny vzniku diabetu 1. typu nepoznáme a jeho výskyt teda nevieme ovplyvniť, diabetu 2. typu, ktorým trpí 80 – 85% cukrovkárov, vieme účinne predchádzať už v detstve, a to najmä zdravou výživou a aktívnym pohybom. Častou príčinou cukrovky 2. typu je totiž nezdravý životný štýl, obezita a z toho vyplývajúci vysoký krvný tlak.

Cieľ projektu Modrý kruh
Cieľom projektu Modrý kruh je znížiť výskyt choroby účinnou prevenciou diabetu 2. typu, s ktorou treba začať už v mladom veku. Z toho dôvodu je Modrý kruh zameraný na deti základných škôl, ktoré sa hravou a zaujímavou formou dozvedia viac o samotnom ochorení, príčinách vzniku diabetu 2. typu, jeho následkoch, o forme pomoci ľuďom, ktorí majú cukrovku a o možnostiach vyhnúť sa diabetu zdravým životným štýlom.

Deti sú zvedavé, kreatívne, hravé, majú bohatú fantáziu. Práve na tom je postavený projekt Modrý kruh. Pasívne informovanie detí o ochorení na dlhých a pre ne nezaujímavých prednáškach nie je tou správnou cestou. Modrý kruh ich aktívne zapája do poznávania cukrovky, jej príčin, následkov a najmä do vymýšľania a realizácie foriem prevencie. Snaží sa motivovať ich k tomu, aby sa v prvom rade s diabetom oboznámili a v ďalšom kroku o ňom informovali čo najpútavejším a najkreatívnejším spôsobom aj svojich blízkych, kamarátov, rodičov, známych a motivovali ich k lepšiemu prístupu k svojmu zdraviu, k zmene životného štýlu.

Nesprávne životné návyky dospelých sa zákonite prenášajú aj na mladšiu generáciu, čím sa vytvárajú predpoklady pre vznik ochorenia aj u našich detí. Ak tomu chceme predísť, musíme sa zamerať práve na ne, ovplyvniť ich vo veku, keď sa formujú ich životné postoje a zvyky, ich životný štýl, keď sa oboznamujú s fungovaním ľudského tela.

Školy sa do projektu Modrý kruh mohli prihlásiť cez stránku www.modrykruh.sk do 1. apríla 2013. Sami si zvolili aktivitu, spôsob, akým upozornia na nevyhnutnosť zdravého životného štýlu a zvýšia povedomie o príčinách i dôsledkoch cukrovky. Projekt pripravili a zrealizovali s pomocou svojich učiteľov. Tematicky sa mohli zamerať na vyučovacie hodiny – telesná výchova, výtvarná výchova, etická výchova, biológia, hudobná výchova a podobne.

Do celoslovenského projektu sa zapojilo 55 základných škôl. Projekty sa vyhodnocovali v dvoch kategóriách – Žiaci I. stupňa ZŠ a Žiaci II. stupňa ZŠ. Komisia zložená zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti, zástupcov diabetologických sestier a zástupcov spoločnosti NovoNordisk napokon vybrala 10 víťazov. Tí prídu do Bratislavy, aby v hlavnom meste odprezentovali svoje projekty pred ostatnými žiakmi z celého Slovenska, ktorí sa do projektu zapojili ako aj pred širokou verejnosťou.

Stretnutie zúčastnených škôl a slávnostné vyhodnotenie projektu sa uskutoční
1. júna 2013 v obchodnom centre Polus od 14:00 – 18:00 hod. V programe vystúpi tanečné Divadlo elledanse, pre deti sú pripravené balóny a maľovanie na tvár, pre širokú verejnosť meranie cukru v krvi a pre každého zdravé, šťavnaté jablko.

Víťazi projektu

Základná škola Cejkov – Pripravili týždeň aktivít zameraný na kultúru, šport, výtvarnú výchovu, do ktorých sa zapojila aj široká verejnosť – rodičia, zástupcovia obcí. Okrem toho zložili hymnu diabetu a pripravili štyri vzorové hodiny zamerané na propagáciu problematiky diabetu 2. typu.

Základná škola sv. Dominika Savia, Dubnica nad Váhom – Zorganizovali akciu „Jedno jablko denne“ – deň zdravej výživy, „Deň Zeme“ – akcia zameraná na zdravé životné prostredie spojená s pohybom. Napokon to bola športová olympiáda cirkevných ZŠ, spojená s výrobou príveskov s logom Modrého kruhu.

Základná škola s materskou školou Podbiel – Žiaci sa zahrali na novinárov. Spolužiakom rozdali anketové lístky a zisťovali ako sa stravujú. Výsledky vyhodnotili a ich prezentáciu pripravili v grafickom programe. Deti maľovali na textil a predviedli krátke tanečné vystúpenia zamerané na prevenciu proti chorobám.

Spojená škola Tilgnerova Bratislava – V rámci projektu zorganizovali športový deň, na ktorom sa tancovalo, športovalo na niekoľkých stanoviskách a nechýbala ani prednáška o zdravom životnom štýle.

Základná škola Janka Palu, Nemšová – Proti diabetu bojovali „desiatovým týždňom“ – na každý deň žiaci vlastnoručne pripravili inú, zdravú desiatu. V rámci pitného režimu sa celý týždeň podával čaj z byliniek dopestovaných v školskej záhrade. Konala sa aj beseda s mamičkami, ktorých deti majú cukrovku 2. typu, športová olympiáda s rodičmi a žiakmi a vyrobili si „zdravé pexeso“ s motívom ovocia a zeleniny.

Základná škola Abovská, Košice Barca – Žiaci celého druhého stupňa sa zúčastnili behu na 100 metrov pod názvom „Každým krokom ďalej od cukrovky“. Žiaci 7. A triedy vytvorili nástenku s kresbami zameranými na zdravú výživu. Na internetovej stránke školy vytvorili súbor s receptami zdravej výživy pre cukrovkárov.

ZŠ Rozkvet 2047, Považská Bystrica – Počas celého roka organizovali viaceré akcie zamerané na zdravý životný štýl, napríklad „Týždeň zdravého maškrtenia“, zostavovali zdravý jedálny lístok školáka, organizovali športové akcie pod vedením profesionálnych športovcov, zdravé dielne, v ktorých vyrábali chutné nátierky a šaláty.

ZŠ s MŠ Ráztočno – Učitelia s deťmi pripravili malú brožúrku pre rodinu každého žiaka s oznámkovanými potravinami a jedlami, aby aj rodičia vedeli, čo je pre nich zdravé a čo nie. Súčasťou ich projektu sú aj športové aktivity s dôrazom na zdravý spôsob života.

ZŠ Lajosa Tarczyho s VJM Chotín – Ich projekt zahŕňa vytvorenie krátkeho filmu o diabete v troch jazykoch (anglický, slovenský, maďarský), nácvik tanečnej skupiny Modrý kruh, besedu s edukačnou sestrou a diabetikmi, meranie krvného tlaku a glykémie.

ZŠ s MŠ Ľubochňa – Žiaci s učiteľmi pripravili vernisáž výtvarných prác s danou témou pre malých pacientov v Endokrinologickom ústave v Ľubochni so sprievodným projektom a športové dni s partnerskou školou.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

AquaCity Poprad: 20 rokov zážitkov a 20 rokov zábavy Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie PR správy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.