Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Deň boja za slobodu a demokraciu s RTVS

BRATISLAVA 16. novembra – Jednotka ponúkne o 15:55 pôvodný televízny film RTVS Žiarlivosť – komédiu z prostredia dediny a JRD v hlavnej úlohe s Júliusom Pántikom, Zdenou Grúberovou a Emilom Horváthom ml.. O 20:30 odvysiela tragikomédiu Báječná léta pod psa, spracovanú podľa úspešného románu Michala Viewegha o manželskom páre, ktorý sa pokúša prežiť absurdity obdobia normalizácie tak slušne ako sa len v neslušnej dobe dalo.

Dvojka venuje 17. novembru celý rad programov. Reportážny dokument Plagáty ´89 priblíži o 10:05 plagátovú tvorbu počas dní Nežnej revolúcie z netradičnej galérie – ulice. Dokument Nežný východ o 10:25 mapuje priebeh Nežnej revolúcie na východe Slovenska a o 11:00 Dvojka uvedie literárno-hudobné pásmo s Karlom Krylom – Slovíčka. Dokumentárny film Nežná ´89 o 14:20 ukáže, ako vyzerali dni, počas ktorých sa zosypal komunistický režim.
Tematický večer otvorí o 20:00 priamy prenos z odovzdávania Cien pamäti národa. Ocenenie si prevezmú štyria významní pamätníci, ktorí odkryjú svoje dramatické osudy. O 21:25 prinesie Dvojka koprodukčný film RTVS Fair Play o mladej atlétke v podaní Judit Bárdos. Diváci o 23:00 budú môcť sledovať exkluzívne predstavenie inscenácie Doktor Macbeth pre televízny záznam RTVS po derniére v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Príbeh hry Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka na doskách vyrozprávajú Anna Javorková, Martin Ťapák, Gabriela Mihalčínová Marcinková a Marián Mitaš. Adriana Kučerová, Oskar Rózsa a Peter Kollár sa neskoro večer predstavia v hudobnom dokumente UNDER MY SPELL – Pocta slobode.

Pamätáte si, čo ste robili 17. novembra 1989? Rádio Slovensko túto otázku položí vo svojej rannej relácii Dobré ráno, Slovensko nielen poslucháčom, ale i študentským aktivistom z novembra 1989 Jánovi Bubeník, Tónovi Popovičovi, či spevákom Petrovi Lipovi, Petrovi Bičovi a Róbertovi Opatovskému. Tematike Nežnej revolúcie sa budú venovať aj publicistické príspevky. Hosťom Nočnej pyramídy bude Jozef Leikert, literát, poet, autor faktografických kníh, vysokoškolský pedagóg a hovorca bývalého prezidenta Rudolfa Schustera.

Aj Rádio Regina upraví v piatok 17. novembra program do sviatočnej štruktúry. V publicistických materiáloch po 10:00 prinesie Regina Západ doteraz nepublikované spomienky Františky Muzikovej a Vojtecha Mikláša o prenasledovaní a väznení za vieru v období komunizmu. Regina Západ a Stred ponúknu o 14:00 premiéru pásma PéTéPáci. Touto skratkou boli označovaní bývalí príslušníci pomocných technických práporov, „trestaní“ prácou za politické názory. O 15:00 odvysielajú všetky tri štúdiá rozhlasové pásmo Samizdat. Reláciu o tajnom vydávaní a rozširovaní kníh a periodík počas bývalého režimu pripravila Martina Bačová a získala za ňu prémiu Literárneho fondu za rok 2016. Večer v Rádiu Regina bude patriť fíčru. O 23:00 uvedie Za červenou oponou: Karla a Laco, v ktorom poodhalí život spisovateľa a vysokopostaveného komunistického funkcionára Ladislava Novomeského, jeho manželka Karla. Tá porozpráva nielen o ich spoločnom súkromnom živote, poznamenaný jeho politickou kariérou, a s tým súvisiacimi vzostupmi a pádmi, ale i spletité vzťahy, skutočné charaktery a pozadie rozhodnutí, ktoré písali históriu.

Ranné ladenie na Rádiu Devín bude v znamení rozhovorov. Česko-slovenská pesničkárska osobnosť Vladimír Merta porozpráva o útrapách prenasledovania totalitným režimom v Československu a slovo dostanú aj doboví aktéri, výtvarník Fero Guldan a Rudo Sikora. Do štúdia príde aj Andrea Puková, ktorá predstaví program Stredoerópskeho fóra 2017. Milovníci rozhlasových hier uvítajú titul Pavla Rankova: Doba, v ktorej žijeme a prvú časť hry Žo Langerovej: Vtedy v Bratislave. Ars litera o 17.00 bude patriť prózam Karela Kryla.

K téme

Zastavme sklerózu multiplex skôr ako ona zastaví nás Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.