Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2012 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

DATALAN dodal špičkové HD štúdio trnavským študentom

BRATISLAVA 17. apríla – Spoločnosť DATALAN je dodávateľom najmodernejšieho multimediálneho HD štúdia, ktoré od marca slúži študentom Fakulty masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. DATALAN tak opäť potvrdil svoju líderskú pozíciu v prinášaní inovácií a moderných riešení pre oblasť vzdelávania a umožnil slovenskej univerzite výučbu, ktorá študentov priblíži k praxi.

Štúdio je vybavené samostatnou réžiou, vysielacím štúdiom, vysielacím pracoviskom, šiestimi strižňami a hlásateľňou. Spoločne s HD štúdiom bola vybudovaná aj multimediálna učebňa, strihové a vysielacie pracovisko a jazykovo-počítačová učebňa. Slávnostné otvorenie multimediálneho HD štúdia sa uskutočnilo koncom marca za prítomnosti rektora UCM. „Naši študenti sú prví na Slovensku, ktorí môžu získavať nielen teoretické vedomosti, ale aj dôležité praktické skúsenosti a pracovať so špičkovou technológiou. Aj vďaka spoločnosti DATALAN urobila naša univerzita veľký krok vpred,“ uviedol rektor UCM Jozef Matúš.
Po prvých dňoch používania a práce v štúdiu poznáme aj reakcie študentov. A sú naozaj pozitívne. Oceňujú najmä potenciál budúceho uplatnenia absolventov. „Po prvej návšteve HD štúdia ma začala FMK baviť. Štúdio je skvelý moderný priestor, v ktorom sa naučíme robiť s profesionálnou technikou, a po škole budeme mať reálnejšiu šancu získať zamestnanie v televízii, či už ako kameramani, zvukári, strihači, ale aj moderátori a režiséri,“ podelil sa s nami o skúsenosť Michal Vítek, študent 1. ročníka. Študentka a členka HD tímu Monika Dojčinovičová je vďačná najmä za možnosť vyskúšať si nahrávanie a strihanie v strižni a v dabingovom štúdiu. „Je to nielen niečo nové a veľmi zaujímavé, ale vďaka štúdiu máme aj priamy príklad toho, ako to naozaj chodí v televíziách.“
V TV štúdiu sú inštalované profesionálne HD kamery so záznamom. Tieto môžu byť tiež používané ako reportážne kamery na nahrávanie príspevkov a výrobu v exteriérovom prostredí. Obrazový výstup zo všetkých kamier je pripojený do video-mixážneho pultu, pomocou ktorého režisér, resp. vyučujúci profesor prepína obraz do obrazového vysielania, pričom má k dispozícii rozmernú monitorovú stenu. Projekty realizované v TV štúdiu môžu študenti ďalej zostrihať a graficky upravovať v strihovom a vysielacom pracovisku a v konečnej fáze reťazca je vysielacie pracovisko, odkiaľ budú výsledné projekty, zrealizované študentmi, vysielané do fakultnej lokálnej televíznej siete. Vysielanie je plne automatizované s možnosťou prepojenia živých vstupov zo štúdia.
„HD štúdio je momentálne najmodernejšie svojho druhu na Slovensku a otvára nám úplne nové možnosti,“ informovala dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Dana Petranová. „Vďaka nemu si študenti vyskúšajú, čo v skutočnosti obnáša televízna práca. Sme radi, že práve naša fakulta vie ponúknuť takéto atraktívne a moderné prostredie pre vzdelávanie.“
Súčasťou dodávky je aj jazykovo–počítačová učebňa so všestranným využitím. V učebni sú inštalované PC stanice pre študentov aj vyučujúceho, tzv. systém multilab, ktorý umožňuje prepojenie všetkých počítačových staníc navzájom s možnosťou posielania obrazových a zvukových informácií smerom od vyučujúceho ku študentom alebo naopak, pričom celý proces je riadený vyučujúcim.
Marek Paščák, obchodný riaditeľ spoločnosti DATALAN, ktorá projekt realizovala, pozitívne hodnotí prínos pre študentov ako aj možnosť implementovať moderné trendy na slovenskú akademickú pôdu. „DATALAN opäť raz prispel k skvalitneniu štúdia na slovenskej univerzite. Modernizácia školstva a zefektívňovanie výučby je jednou z našich priorít a osobne som rád, že nové generácie študentov majú aj vďaka nám podmienky na štúdium porovnateľné so zahraničím.“

O spoločnosti DATALAN, a.s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Vďaka skúsenému tímu odborníkov spoločnosť úspešne zrealizovala rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a OHSAS 18001:2007.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

yv

K téme

Firmy od technológií očakávajú efektivitu, zákazník pozitívnu skúsenosť Viac ako tretina detí na Slovensku by ocenila vzdelávanie v oblasti technológií

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.