Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. apríla 2014 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Daňová optimalizácia nemôže za znižovanie firemnej dane

BRATISLAVA 30. apríla – Akademické štúdia z austrálskej Školy ekonomiky, financií a marketingu poskytuje hojné dôkazy o tom, že globálny systém firemných daní nie je v oblasti nadnárodnej ekonomiky napriek mnohým tvrdeniam „rozbitý“ a že nie je postupne nahlodávaný alokovaním spoločností v daňových rajoch. Podľa správy Nadnárodné spoločnosti, príjmy bez štátnej príslušnosti a daňové raje, ktorú si objednala ACCA, neexistujú žiadne dôkazy pre tvrdenie, že sa základ firemnej dane napríklad v USA alebo Veľkej Británii znižuje.

Obvinenie korporácií ako Apple, Google alebo Starbucks z agresívneho daňového plánovania vychádza podľa štúdií z implicitného presvedčenia, že korporácie maximalizujú svoju hodnotu voči spoločnosti, iba ak platia dane. A tiež priamo úmerne tomu, koľko daní platia. Avšak korporácie taktiež investujú, vytvárajú pracovné príležitosti a sú lídrami inovácií. Tieto činnosti naopak spravidla nerealizujú v daňových rajoch.

Štúdie preto pokračujú konštatovaním, že nadnárodné spoločnosti predstavujú pridanú hodnotu ako pre hospodárenie svojho štátu, tak pre hostiteľské ekonomiky. Daňové raje pridávajú hodnotu tým, že nadnárodným spoločnostiam umožňujú znížiť daňovú povinnosť a zároveň spätne zvýšiť ich investície v ekonomikách s vysokým zdanením. Nárast daňového zaťaženia by nutne znížil objem týchto investícií, čo by viedlo k redukcii pracovných miest, zníženiu spotreby a menšie inovácie.

Nie je skrátka jasné, či je dobré manipulovať s poverenými úrovňami firemného zdanenia za účelom vyššieho daňového výnosu, keby sa tým zároveň znížil daňový výnos v zahraničných ekonomikách a dosť možno by klesli investície, zamestnanosť a spotreba v tuzemsku.

Správa taktiež konštatuje, že vyspelé ekonomiky čelia fiškálnemu problému, ktorý vytvára prostredie pre daňové úniky. Sinclair Davidson, autor správy a profesor na Škole ekonomiky, financií a marketingu na RMIT v Melbourne, k tomu uvádza: „Argumentuje sa, že základ firemnej dane sa postupne znižuje kvôli agresívnej daňovej optimalizácii nadnárodných spoločností – lenže k tomu akosi nie sú dôkazy. Iste, možno poukazovať na to, že nadnárodné spoločnosti neplatia dane v niektorých jurisdikciách, to avšak nič nevypovedá o skutočnom základe firemnej dane. Ak výnosy z firemnej dane za posledné roky poklesli, tak za to najskôr môžu mizerné podmienky na trhu, a nie agresívna daňová optimalizácia.“

Chas Roy-Chowdhury, šéf daňového oddelenia ACCA, dodáva: „Táto štúdia dosť možno dokazuje, že globálny systém firemných daní nie je rozbitý, napriek tomu však zostávajú otázky ohľadom daňových únikov, znižovania základu dane a tzv. agresívnej daňovej optimalizácie. ACCA v tomto vždy zastávala jednu pozíciu – daňové úniky sú zločin a ACCA zastáva názor, že firmy by v zásade nemali uskutočňovať agresívnu daňovú optimalizáciu. Nadnárodné firmy nesmú zatajovať, akú hodnotu prinášajú svojim akcionárom a spoločnosti ako takej, a všetkým angažovaným musia dať jasne najavo, že im záleží na budovaní udržateľného podnikania. Firmy musia na správu daňových povinností nahliadať ako na súčasť procesu vytvárania dlhodobej hodnoty.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

10 najčastejších chýb, na ktoré by si mali firmy dať pri daňovom priznaní pozor Daňová odborníčka Grant Thornton upozorňuje firmy: Pre kontrolný výkaz za 3. kvartál treba použiť nový formulár

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.