Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
102264_ug festivaly adobestock m 676x379.jpg
10. augusta 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Čoraz viac festivalov sa poisťuje, tlačia ich aj klimatické zmeny

10.8.2023 – Ste na festivaloch v bezpečí? Majú aj festivaly poistenie? Inflácia aj klimatické zmeny nútia čoraz viac organizátorov festivalov investovať viac peňazí aj do poistenia. Hoci pre organizátorov veľkých podujatí ako Pohoda či Grape (11. a 12. augusta 2023) je poistenie za škodu a majetok samozrejmosťou, menšie eventy často s poistením váhali. Tento rok ich však do poistenia tlačia nielen rastúce náklady na vybavenie kvôli inflácii, ale aj prudké výkyvy počasia.

„Teší nás, že sme partnerom pre poistenie festivalu Grape už od roku 2018 a tento rok sme sa stali aj partnerom festivalu Pohoda a množstva menších eventov ako napríklad Electronic Beats či dodávateľov festivalov. Organizátori veľkých podujatí už vyžadujú po negatívnych skúsenostiach poistiť nielen všeobecnú zodpovednosť za škodu, ale aj majetok, ako sú stany, technika, zásoby voči nepredvídateľným (vis major) udalostiam, ako sú napríklad prudké zmeny počasia v podobe búrok, záplav či víchrice. Tie sú čoraz častejšie aj vplyvom klimatických zmien. Aktuálnym trendom je poisťovať ako benefit aj celý svoj tím pre prípady rôznych pracovných úrazov. Poistné limity sa v prípade veľkých eventov pohybujú nad päť miliónov eur,“ prezrádza Lukáš Kopanický, odborník z poolu Insurance.sk zo sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave.

Takéto poistenia festivalov pomáhajú organizátorom, umelcom, účastníkom aj dodávateľom lepšie zvládnuť poistné udalosti, ako sú napríklad pád stanu, záplavy, zničenie techniky či požiar v priestore festivalu, na parkoviskách či v stanových mestečkách.

V prípade festivalov sa okrem všeobecnej zodpovednosti za škodu a poistenia majetku dá poistiť aj tzv. event cancellation (zrušenie) na celý festival v prípade živelnej pohromy či teroristického útoku.

Novým trendom je podľa Lukáša Kopanického záujem o poistenie zodpovednosti za škodu a majetkové poistenie aj zo strany organizátorov menších eventov, ako sú napríklad detské festivaly Za 7 horami: „V dnešnej dobe vyššieho právneho povedomia účastníkov festivalov, výkyvov počasia a vysokých nákladov na celé zabezpečenie vystúpenia kvôli inflácii si aj organizátori menších festivalov uvedomujú dôležitosť ochrany prostredníctvom všeobecného poistenia za škodu a majetkového poistenia. Toto rozhodnutie ich môže zachrániť od krachu, vysokých cien za opravy či zdĺhavých súdnych konaní,“ vysvetľuje Lukáš Kopanický.

Poisťovne však odmietajú poistiť festivaly aj akékoľvek hromadné podujatia v prípade prenosu vírusových ochorení, ako je napríklad nákaza koronavírusom.

Informačný servis

K téme

Riešenia založené na perimetri v porovnaní s riešeniami založenými na izolácii Katarína Gillerová a jej nový román Ako vietor

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.