Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90015_gettyimages 919337726 676x451.jpg
5. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Čo je za úspechom Izraela ako národa startupov?

BRATISLAVA 5. marca 2019 – Správa Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti (Global Competitiveness Report) za obdobie rokov 2016 a 2017 ukazuje, že Izrael je po Švajčiarsku druhým najlepším miestom pre inovácie vo svete.

Izrael dosiahol takú renomovanú pozíciu napriek malej veľkosti. S počtom obyvateľov takmer deväť miliónov a rozlohou len niečo viac ako 20 000 štvorcových kilometrov je jediný židovský štát sveta malou krajinou s veľkými úspechmi. Pri chýbajúcom potenciáli krajiny pre ťažbu nerastných surovín či vývoz poľnohospodárskych produktov sa najcennejším majetkom Izraela stal ľudský kapitál. Know-how, zručnosti a inovácie izraelského ľudu zmenili malú krajinu na technologickú veľmoc vďaka exponenciálnemu rastu vyvolaného informačnou revolúciou.

Izrael, nazývaný ako „národ startupov“, má najväčší počet startupov na obyvateľa na svete. Tento úspech je nesporný a naďalej rastie. V uplynulom desaťročí sa tu každoročne zriadilo 700 až 1 000 nových startupov, ktoré boli motivované otvoreným inovatívnym podnikateľským prístupom a technologickou víziou krajiny spolu s veľkou finančnou podporou zo strany vlády a súkromného sektora. Tento dynamický rast je poháňaný vysoko kvalifikovanými talentmi, ktoré pochádzajú z vynikajúcich vzdelávacích inštitúcií v krajine a z výskumu a vývoja vo vládnych a v obranných komunitách vo vojenskej službe a obrannom priemysle. Izrael je zároveň domovom viac ako 350 centier výskumu a vývoja niektorých najväčších svetových nadnárodných korporácií, akými sú napríklad Apple, Google, General Motors, IBM, Intel, Microsoft a Siemens.

Čo priviedlo Izrael k takému úspechu, je „tajným receptom“, ktorý sa mnohé iné krajiny pokúšajú pochopiť, avšak väčšina z nich má šťastie, že sa nemusí zaoberať výzvami, ktoré podstupuje Izrael, aby svoju pozíciu dosiahol. V prvom rade: ako domovina židovského národa sa Izrael vyvíjal z popola holokaustu a konfliktu s arabskými susedmi.

Know-how, zručnosti a inovácie boli veľmi žiadané, pretože mať nepriateľa, ktorý sa neustále pohybuje okolo hraníc, si vyžadovalo silnú obranu. Bez veľkého počtu obyvateľov a hospodárskej schopnosti vybudovať veľkú armádu sa Izrael rozhodol poraziť svojich protivníkov technologickými zručnosťami. Na začiatku sa tieto technologické inovácie udržiavali v tajnosti, aby sa vo vojne využil moment prekvapenia. Niektoré z nich boli rozhodujúce pre zdrvujúce víťazstvá Izraela vo vojnách, ktoré nasledovali po jeho založení. Mladá krajina sa vzhľadom na nedostatok zbraní a náhradných dielov na podporu svojej armády náhlila vybudovať domáci obranný priemysel, čím si zaobstarala know-how, infraštruktúru a dodávateľský reťazec na dosiahnutie sebestačnosti v zbrojárskej výrobe.

Do desiatich rokov Izrael vyrábal bojové stíhačky, námorné lode, hlavné bojové tanky, kanóny a mínomety, riadené strely a muníciu pre všetky tieto zbraňové systémy. Špičková rádiokomunikácia, radary, zručnosti pre kybernetickú vojnu a elektrooptika na nočné videnie poskytli Izraelčanom dôležitú výhodu v kombinovaných vojenských operáciách za simultánneho využitia viacerých zložiek armády či nočných operáciách. Izraelský obranný priemysel vyvinul prvý taktický vojenský počítač, letecké radary a riadené zbrane, ktoré umožňujú bojovým stíhačkám zasiahnuť ciele s vrcholnou presnosťou. Šifrované FHSS rádiové vysielače, ktoré tu boli vyvinuté, umožnili veliteľom viesť cez vojenské rádiá zabezpečenú komunikáciu bez odposluchu nepriateľmi.

V nasledujúcom desaťročí sa hospodársky rast Izraela naštartoval vďaka komerčným spin-off firmám, ktoré vznikli z investícií do obrany. Izraelskí inovátori sa stali globálnymi priekopníkmi v technológiách ako digitálna tlač, mikroelektronika, telekomunikácie a digitálne siete. Enormný nárast dátovej komunikácie a internetu, ktorý nasledoval v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, otvoril izraelským inovátorom nové obzory v oblastiach ako bezpečnosť dát a sietí, digitálna komunikácia a Voice-Over IP (VOIP), okamžité správy, herný priemysel a video komunikácie. Mnohé z týchto prelomových technológií sa rozvíjali z výskumu, vývoja a inovácií, ktorými sa zaoberali mladí branci v technologických jednotkách vojenských a spravodajských organizácií.

Ďalší konflikt formoval izraelský letecký a vesmírny priemysel na nasledujúce roky. V roku 1991, počas vojny v Perzskom zálive, Irak napadol Izrael balistickými raketami, zatiaľ čo Izrael sa pod medzinárodným tlakom zdržal odvetnej reakcie. To podnietilo ďalšie kolo vojenských investícií, ktoré vyústili do unikátneho miestne vyvinutého viacvrstvového obranného systému integrujúceho radary včasného varovania a rakety protivzdušnej obrany ovládané systémami na riadenie boja, ktoré majú eliminovať takúto strategickú alebo taktickú hrozbu.

Know-how získané vďaka týmto náročným okolnostiam zaradil Izrael medzi popredných svetových priekopníkov v leteckom a vesmírnom priemysle, rozvíjajúc vozidlá s odpaľovacími rampami, satelity a satelitné prvky pre vládne, vedecké a komerčné programy v mnohých krajinách. Vo februári 2019 Izrael vyslal na Mesiac lokálne vyvinutú lunárnu pozemnú kozmickú loď, a tak sa stal štvrtou krajinou, čo tento cieľ dosiahla.

Izrael energicky vstúpil do 21. storočia a využil globálne rastúce trendy ako výskum a vývoj v kybernetickom hospodárstve, umelá inteligencia, internet vecí (IoT) a autonómne technológie. Izrael má veľmi pokročilú teoretickú a praktickú aplikovanú vedu s oporou silných investícií a podpory z vládnych zdrojov a zo súkromného sektora. Prítomný tu je aj firmami i vládou podporovaný výskum a vývoj, ktorý je financovaný stovkami miliónov dolárov zo strany vládneho inovačného úradu a výskumno-vývojového oddelenia ministerstva obrany.

Tieto aktivity charakterizujú klastre spoločností, ktoré spájajú veľké, stredné a malé podniky s novo vzniknutými začínajúcimi startupmi, zdieľanie know-how a spoločné iniciatívy pod vedením vlády alebo poskytovanie si služieb navzájom, čo pre tieto klastre vytvára zdravý dodávateľský reťazec. Tento rýchly rast vytvára tlak na žiadané ľudské zdroje na podporu rastúceho priemyslu pomocou zvýšeného prílevu talentov a vyškolených odborníkov. Uspokojenie dopytu je rozhodujúce v krátkodobom horizonte, avšak pre podporu izraelského rastu a prosperity je rovnako dôležitá podpora vzdelávania, mestského rozvoja, zdravotníctva a dopravy. Po splnení tohto cieľa má Izrael potenciál transformovať sa z „národa startupov“ na „smart“ národ (from a Start-Up to Smart-Up nation), napĺňajúc potenciál a dosahujúc ešte lepšie miesta v budúcich rebríčkoch konkurencieschopnosti.

V súčasnosti veľa izraelských startupov a investorov smeruje do strednej Európy vrátane Slovenska, aby využívali dostupné a nevyčerpané schopnosti a zručnosti. S izraelskými spoločnosťami a podnikateľmi tak pracujú na moderných technológiách pre štátny aj súkromný obranný sektor. V súvislosti s podobnými výzvami a limitmi a zdieľajúc spoločné hodnoty musíme v nasledujúcich rokoch zákonite vidieť väčšiu spoluprácu a pokračovať v expanzii nášho ľudského kapitálu pre budúci rast, prosperitu a bezpečnosť.

K téme

Ovládnite svetlo u Vás doma Výluky z poistenia v čase nepokojov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.