Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89108_cirkus rwanda_web_autor klara vaculikova 1 676x451.jpg
31. októbra 2018 PR správyKultúraFilm a TV od PRservis.skSITA Diskusia()

Cirkus Rwanda mieri spolu s tvorcami na turné do slovenských miest

BRATISLAVA 31. októbra 2018 – Nový slovensko-český film o spoločnej šou európskych a afrických akrobatov Cirkus Rwanda, ktorý odštartoval svoju púť k slovenským divákom na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, mieri teraz na špeciálne turné do štyroch slovenských miest spolu s jeho autormi, režisérom Michalom Vargom a producentom Marekom Novákom.

Turné odštartuje 4. novembra 2018 v bratislavskom Kine Inak v A4 – priestore súčasnej kultúry, kam zavítajú tvorcovia snímku osobne uviesť a rovnako ako aj v ďalších mestách budú po projekcii s divákmi diskutovať. Následne sa 5. novembra presunú do Tabačky Kulturfabrik do Košíc, 6. novembra Cirkus Rwanda predstavia v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku a miniturné zakončia 7. novembra v Eleuzíne v Banskej Štiavnici.

Pre bratislavských divákov je prichystaných od 1. novembra ďalších sedem projekcií v Kine Lumière a to aj  s chutným prekvapením. So zakúpeným lístkom na Cirkus Rwanda totiž dostanú od 1. do 15. novembra 2018 šálku špeciálnej rwandskej kávy v Kafehaus Lumière zdarma. Tiež si budú môcť zakúpiť limitovanú edíciu kávy Cirkus Rwanda s 15-percentnou zľavou.

TRAILER FILMU CIRKUS RWANDA

Príbeh o vzniku spoločného predstavenia perfekcionistických európskych a spontánnych rwandských cirkusových umelcov a o tom, či z tohto stretu vzídu víťazi a či porazení, zobrazuje dva súbory z dvoch kontinentov, ktoré začnú v Rwande a v Česku skúšať a tvoriť, aby vytvorili ozajstný cirkus pre 21. storočie. Ten má reflektovať panujúce stereotypy o Afrike a Európe a prepojiť odlišné kultúry, mentality, viery a nazerania na svet.

Za celou myšlienkou projektu stojí režisér Michal Varga, ktorý chcel vždy nakrútiť film z Afriky a lákala ho aj poetika cirkusu. Keď sa dozvedel o existencii rwandského cirkusového súboru zloženého prevažne zo sirôt v krajine, ktorá je odkázaná na zahraničnú pomoc a kde stále rezonuje tragická minulosť, upozornil na to principála kultového českého súboru Cirk La Putyka Rosťu Nováka. To okamžite získalo jeho pozornosť, trvalo však dva roky, kým sa Rosťa odhodlal do Afriky vycestovať a odštartovať tvorbu spoločného predstavenia. Bál sa malárie aj toho, že spadne lietadlo, alebo že ho zastrelia. Snímka zobrazuje aj to, ako sa obaja lídri súborov, Rosťa aj Eliseé, vyrovnajú s kultúrnym šokom aj ako a či vôbec sa im navzájom podarí skĺbiť európsky zmysel pre presnosť a detail a africkou bohorovnosťou.

VIAC O FILME
http://www.filmtopia.sk/filmy/30/17/cirkus-rwanda/

„Filmom sme chceli reflektovať panujúce stereotypy o Afrike a Európe. Ponúkame divákovi neopozeraný pohľad na oba svety. Myslím si, že prepájanie odlišných kultúr a ľudí má zmysel, aj keď nie vždy taký, aký by sme si na prvý pohľad mysleli. Navyše, počas realizácie filmu sme boli svedkami eskalácie utečeneckej krízy v Európe, a preto si myslím, že film ako Cirkus Rwanda potrebujeme v tomto období aj preto, aby sme sa cezeň pokúsili pochopiť, aký svet nás obklopuje, s akými príbehmi žijú ľudia na druhom konci sveta a prečo sa odlišnosti a inakosti netreba báť,“ povedal Jakub Viktorín, slovenský koproducent snímky zo spoločnosti nutprodukcia. Za slovenskú stranu do projektu vstúpila aj RTVS.

Cirkus Rwanda absolvoval svetovú premiéru na prestížnom festivale v Karlových Varoch v lete, medzinárodnú premiéru mal na áčkovom festivale vo Varšave na jeseň. Do slovenských kín sa dostal po domácej premiére na festivale Jeden svet 12. októbra 2018. Snímku do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Najbližšie projekcie:

Bratislava, Kino Lumiére

30.10. 16:50
31.10. 20:45
1.11. 20:30
2.11. 20:20
4.11. 17:00
8.11. 18:45
9.11. 20:40
11.11. 20:15
13.11. 20:50

Bratislava, Kino Inak v A4

4.11. 20:00

Košice, Tabačka Kulturfabrik

5.11.

Ružomberok, Galéria Ľudovíta Fullu

6.11. 17:00

Banská Štiavnica, Eleuzína

7.11. 18:30

réžia Michal Varga kamera Jakub Jelen strih Alexandra Jonášová zvuk Luka Šuto dramaturgia Jan Gogola ml., Marek Šulík producent Marek Novák / Xova Film koproducenti Alena Müllerová / Česká televize Jakub Viktorin / nutprodukcia (SK) Tibor Búza / Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

dĺžka 75 minút krajina pôvodu Česká republika, Slovenská republika žáner sociálny, human interest svetová premiéra MFF Karlovy Vary 2018

Film vznikol s podporou Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, Rozhlasu a televízie Slovenska, České televize a Organize Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu.

K téme

Hľadáme zdravotných klaunov a klaunky Cirkus plný detských hviezd

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Film a TV

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.