Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
100768_uniqa.jpg
19. januára 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Chystáte sa na lyžovačku? Nezabudnite si poistiť zodpovednosť za škodu, v zahraničí vás môže vyjsť zrážka s lyžiarom draho

19.1.2023 – Prvé mesiace roka Slováci každoročne trávia na lyžiach a okrem tatranských zjazdoviek vyhľadávajú lyžovanie aj v zahraničí. Poisťovne každoročne riešia prípady ťažkých úrazov na svahu následkom zrážky, ktoré nezriedka končia vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Časté sú aj prípady zranení mimo vyznačených trás v rámci strediska či krádež lyžiarskej výstroje. Opäť pripomíname niekoľko rád, na čo si dávať pozor, aby ste sa vyhli škodám a ako ich kryje poistenie.

Lyžovačka na Slovensku a zásah horskej služby

Pokiaľ sa chystáte na lyžovačku na Slovensku, stačí Vám riadne zdravotné poistenie, ktoré kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na zjazdovke. Väčšinu udalostí, ktoré môžu lyžiara či iného dovolenkára stretnúť počas pobytu na Slovensku, kryje tuzemské cestovné poistenie. „Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne alebo sa zraníte,“ pripomína manažérka poistenia osôb UNIQA Eva Trajboldová. Za zásah sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR. Ak ste poistený, náklady do limitu plnenia za Vás uhradí poisťovňa. Tuzemské cestovné poistenie okrem toho hradí náklady pri strate, krádeži či poškodení batožiny, odškodnenie pri trvalých následkoch v prípade úrazu, náhradu storno poplatkov pri nenastúpení na pobyt ako aj zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte inému napr. zrážkou na svahu.

Lyžovačka v zahraničí: Pozor na zodpovednosť za škodu, v Taliansku ju už musíte mať poistenú

Väčšina Slovákov lyžuje v zahraničí na rakúskych či talianskych svahoch. Pokiaľ sa chystáte lyžovať v zahraničí, jednoznačne odporúčame správne nastavené cestovné poistenie (CP) s liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne. Poistený má nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti. V rámci cestovného poistenia nezabudli na poistenie zodpovednosti za škodu. Prax ukazuje, že v zahraničí ľudia veľmi dobre poznajú svoje práva a vedia sa ich dôsledne domáhať až na súdoch. Podľa štatistík sa väčšina prípadov odškodného za zranenie pri lyžovačke týka práve alpských svahov. V Taliansku je dokonca v lyžiarskych strediskách toto poistenie pre lyžiarov a snowboardistov povinné a Taliani ho kontrolujú. Pokiaľ by zistili pochybenia, lyžiar či snowboardista príde na mieste o skipas. Okrem toho bude povinný zaplatiť pokutu vo výške 100-150 Eur.

V rámci všetkých cestovných balíkov s vyšším krytím (okrem základného balíka Basic) je zahrnutá aj poistná ochrana pre neúmyselné škody alebo ujmy na zdraví až do limitu 200 000 EUR.

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní“, upozorňuje Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA.

Klienti, ktorí si uzatvoria zmluvu cestovného poistenia cez akýkoľvek kanál (online, na pobočke alebo v banke ), dostanú automaticky aj certifikát v angličtine, ktorý potvrdzuje rozsah dojednaného poistného krytia. Certifikát je súčasťou zmluvnej dokumentácie, ktorá je zasielaná klientovi e-mailom. V rámci anglického certifikátu je zahrnuté aj potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu, pokiaľ ho ma klient dojednané v poistnej zmluve, ktoré je možné pri kontrole v talianskych lyžiarskych strediskách predložiť. V prípade rodinných alebo skupinových zmlúv vydá UNIQA potvrdenie, v ktorom sú menovite uvedené všetky poistené osoby.

Prípady zranení lyžiarov eviduje UNIQA každoročne. Pády a zranenia pri vystupovaní zo sedačkovej lanovky ale aj prípad, keď počas lyžovačky v Taliansku narazil do cudzinca náš poistený. Zranený lyžiar utrpel niekoľkonásobné zlomeniny a otras mozgu. UNIQA takisto eviduje prípad, keď sa klient na zjazdovke v Rakúsku zrazil s iným zahraničným lyžiarom. Horská služba ho odviezla helikoptérou do nemocnice, kde mu ošetrili a zafixovali zlomenú nohu. Po polroku klientovi prišla výzva od právnika zrazeného lyžiara. Nárokoval si bolestné 35.000 Eur za spôsobenú ujmu.

Ak dôjde k škode alebo ujme na zdraví inej osoby za účasti klienta s poistením zodpovednosti UNIQA, vždy kontaktujte miestnu políciu a zaistite si kontakty na svedkov udalosti.
Urobte si dokumentáciu, nakreslite si plánik miesta nehody
Nikdy nepodpisujte žiadnu dokumentáciu udalosti, pokiaľ textu nerozumiete. Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete.
Na pomoc sa odporúča zavolať asistenčnú službu k cestovnému poisteniu, dostupnú 24 hod denne telefonicky. Odborne erudovaní a jazykovo vybavení pracovníci asistencie k cestovnému poisteniu môžu prevziať komunikáciu a vybavovanie za Vás.
Uschovajte si všetky doklady
Po návrate bezodkladne nahláste poistnú udalosť a poskytnite poisťovni dokumentáciu a súčinnosť

„Klienti sú podľa poistných podmienok povinní škodám predchádzať. Poistenie zodpovednosti sa tak nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a v situáciách, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v navštívenej krajine či konkrétnom stredisku,“ vypočítava najdôležitejšie výluky z poistnej ochrany Eva Trajboldová.

Poistenie kryje aj lyžovačku mimo vyznačených trás s inštruktorom

V cestovnom poistení sú v rámci poistených liečebných nákladov kryté aj bežné zimné športy. Ak ich chcete na amatérskej úrovni vykonávať v rámci organizovaného podujatia či súťažne, je potrebné si ich pripoistiť.

V prípade, že sa chce niekto venovať na dovolenke rizikovým a adrenalínovým športom, mal by si preveriť, ako ich kryje poistenie, ktoré uzavrel. UNIQA už v základnom poistení kryje napríklad vysokohorskú turistiku do 5.000 m.n.m. Klienti majú možnosť pripoistiť si Off- piste, teda lyžovanie alebo snowboarding mimo vyznačených trás v rámci strediska, vykonávané s certifikovaným vodcom alebo inštruktorom. Veľké lyžiarske strediská napríklad v Rakúsku takúto možnosť ponúkajú. Horolezectvo a skialpinizmus nad 5000 m, skitouring bez certifikovaného vodcu alebo nad 5000 m sú vo výlukách z poistenia a nie teda sú poistením kryté.

Covid-19

V cestovnom poistení UNIQA je plne kryté prípadné ochorenie Covidom-19 v akejkoľvek krajine, ktorá nie je Ministerstvom zahraničných vecí medzi zakázanými alebo výslovne neodporúčanými (čo spravidla nesúvisí s covidom, ale skôr s nestabilnou situáciou, vojnovým stavom a pod). Klient v UNIQA neplatí za poistnú ochranu liečebných nákladov pri Covid-19 žiadne prirážky ani sa nemusí pripoistiť.

Pri uzatváraní cestovného poistenia dostane klient automaticky certifikát v angličtine, ktorý potvrdzuje zahrnutie krytia ochorenia na Covid-19 v rámci liečebných nákladov. Niektoré krajiny totiž takéto potvrdenie pri vstupe vyžadujú.

Pre všetkých klientov sa cestovné poistenie automaticky zdarma predĺži, pokiaľ poistený vycestoval v súlade s opatreniami a uviazol v zahraničí v preventívnej karanténe. Poistenie mu bude predĺžené až do doby, kedy bude môcť krajinu opustiť za predpokladu, že nemal inú možnosť návratu. Klienti majú v prípade umiestnenia do karantény v zahraničí nárok na preplatenie nákladov na ubytovanie do limitu 1500 eur, podmienkou je potvrdenie o pozitívnom teste na COVID-19.

Storno poplatky

Poistenie storno poplatkov možné dojednať tak v individuálnom poistení ako aj v rámci zájazdu cez CK. Najčastejšími prekážkami pre vycestovanie sú akútny úraz alebo ochorenie, prípadne ďalšie udalosti, ako je predvolanie na súd, úmrtie blízkej osoby, nezloženie záverečných skúšok, zrušenie svadby, a pod. Uplatnenie storna sa vzťahuje sa aj na preukázané ochorenie covidom-19, ktoré znemožní odchod. Podmienkou je pozitívny PCR test.

Pozor na alkohol na svahu – ak sa zraníte, môžete prísť o plnenie

Poisťovne každoročne upozorňujú lyžiarov, aby si odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu prídete k úrazu oveľa ľahšie. Ak sa pri lyžovačke zraníte, poisťovňa Vám môže znížiť či zamietnuť poistné plnenie – podľa toho, koľko alkoholu v krvi Vám namerajú. Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom – ak sa Vašou vinou zraní, poisťovňa môže vyplatenú škodu od Vás vymáhať naspäť.

Krádež alebo zničenie drahej lyžiarskej výbavy

Ak máte v rámci cestovného poistenia pripoistenú aj batožinu, do limitu plnenia máte kryté napr. ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne napr. pred bufetom na svahu nie sú poistením kryté. Takisto neodporúčame lyžiarom, aby si nechávali lyže v strešnom boxe vozidla, ak sú už ubytovaní napr. v hoteli. V takom prípade nevznikne nárok na plnenie, nakoľko bol klient už ubytovaný a napriek tomu ponechal veci v aute. Samozrejme, ak Vám ukradnú lyže z uzamknutého strešného boxu auta počas cesty na lyžovačku zo stráženého parkoviska, škodu Vám poisťovňa preplatí.

Informačný servis

K téme

Pozor na zrážky na svahu, ktoré vás v zahraničí môžu vyjsť draho. V Taliansku je už poistenie zodpovednosti povinné! Najlepšie podcasty, ktoré menia svet? Rozhovor s organizátormi súťaže Podcast roka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.