Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Chronické žilové ochorenie: Nečakajte, kým bude neskoro a posvieťte si na zdravie vašich nôh

Nebezpečné kŕčové žily nemusia byť vždy viditeľné. Niekedy ich môžete mať a vôbec o tom nemusíte vedieť. Preto posvieťte si na zdravie vašich nôh a včasnou prevenciou, či liečbou dajte STOP zápalovým procesom v žilách. Práve teraz máte jedinečnú príležitosť.

Pálivý či naopak chladivý pocit v nohách, bolesť, nočné kŕče, ťažké a opuchnuté nohy. Tieto symptómy nám prezrádzajú, že so zdravým našich nôh niečo nie je v poriadku. Ide totiž o prvé štádia chronického žilového ochorenia, ktoré sa objavujú asi u 20 % Slovákov. Tieto zo začiatku neviditeľné varovné signály môžu neskôr prerásť do závažnejšej formy žilového ochorenia. Mnohí z nás ich však zvyknú prehliadať. „I napriek tomu, že príznaky chronického žilového ochorenia sa lekári snažia dostať do povedomia verejnosti, potvrdilo sa, že až 82 % ľudí tieto príznaky ignoruje, podceňuje a považuje ich za normálne,“ hovorí angiologička prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc.

Čo je chronické žilové ochorenie? (CHŽO)

Chronickým žilovým ochorením sa označujú rôznorodé chorobné stavy žilového systému dolných končatín s chronickým priebehom, ktorých pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny. Nejde však len o vážnu zdravotnú komplikáciu, ale tiež o estetický a ekonomický problém, ktorým trpí takmer 80 % Slovákov. Spočiatku môže človek pociťovať len spomínané „ťažké nohy“, tlak v nohách, svrbenie, pálenie, nutnosť vykladať si nohy na stôl, príznaky sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch, pri dlhom státí či cestovaní. Neskôr sa ukážu sieťové žily – metličky (teleangiektázie) alebo rozšírené drobné koncové žily, ktoré môžu prejsť do kŕčových žíl – varixov. Tie sa môžu skomplikovať zápalom, vznikom zrazeniny–trombu, ktorý môže viesť až k pľúcnej embólií a tiež prasknutím varixu a následným žilovým krvácaním! Nakoniec žiadna alebo neodborná liečba môže spôsobiť aj závažné poškodenie kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny a môže vyústiť do vzniku otvoreného vredu predkolenia.

Komu hrozí chronické žilové ochorenie?

Medzi rizikové faktory CHŽO, ktoré nedokážeme ovplyvniť, patrí:

dedičná predispozícia – varixy, vredy predkolenia, žilová tromboembólia či trombofília, ktoré sa objavili u blízkych príbuzných

vek – so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá, v kategórii viac ako 65 rokov troj až štvornásobne oproti 40-ročným

ženské pohlavie – najmä počas obdobia prechodu (klimaktéria)

tehotenstvo – (najmä opakované) a nárast hmotnosti počas neho; priberaniu sa prirodzene nedá vyhnúť, nárast však musí byť kontrolovaný

väčšia výška – prináša väčší tlak vnútri žíl, ťažší transport krvi proti gravitácii

prekonaná žilová trombóza – chorobný vznik krvných zrazenín v srdci a cievach (najťažšie formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú osoby, ktoré v minulosti prekonali na dolných končatinách žilovú trombózu, najmä ak nebola včas a správne liečená)

Medzi rizikové faktory, ktoré môžeme zmeniť, patrí:

nadváha a obezita

nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž – nesprávne posilňovanie, silové športy a časté zdvíhanie ťažkých bremien, chôdza po mestskej dlažbe

nedostatok vlákniny, častá zápcha – na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl

nevhodné oblečenie a obuv – najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch

horúce prostredie – spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť

fajčenie – vedie k zužovaniu a oslabovaniu stien ciev

časté pridlhé sedenie počas cestovania alebo na toalete – zhoršený prietok krvi v žilách nôh v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom pri defekácii

užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba

Ako liečiť chronické žilové ochorenie?

Najskôr treba upraviť životosprávu a životný štýl: „Po rodičoch sme nezdedili len predpoklad k vzniku varixov, ale aj zlé spôsoby života, ako sú nesprávna životospráva, málo pohybu, sedavý spôsob života, nevyhovujúca strava, vedúca k zápche,“ hovorí prof. MUDr. Štvrtinová a dodáva: „Zlozvyky, alebo odbornejšie rizikové faktory, sú pravdepodobne dôležitejším faktorom ako dedičnosť, pretože vplývajú nielen na vznik CHŽO, ale predovšetkým na jeho vývoj do vyšších štádií.“

V prvých štádiách ochorenia pomáha kompresívna liečba pomocou sťahujúcich obväzov a pančúch. Medzi efektívne metódy patrí tiež medikamentózna protizápalová liečba liekmi na predpis od odborníkov, ktorá je vhodná od skorých štádií a pôsobí súčasne na tri dôležité oblasti chronického žilového ochorenia: na žilový systém, lymfatický systém a mikrocirkuláciu.

V prípade, že vzniknú kŕčové žily, je potrebné ich ošetriť chirurgicky. „Aj vďaka včasnej diagnostike a skorej medikamentóznej liečbe klesá počet pacientov v najvyšších štádiách potrebujúcich chirurgický zákrok,“ tvrdí MUDr. František Žernovický, cievny chirurg: „Aj keď je operačný výkon potrebný, netreba sa obávať a odkladať ho zbytočne na neskôr. Dnes v 95 % prípadov vieme chirurgiu varixov riešiť bezbolestne, jednodňovou chirurgiou, bez rezu a celkovej anestézy. Pacient je po výkone mobilný, odchádza domov a na druhý deň môže ísť do práce.“

K chirurgickému zákroku treba pristupovať s rozvahou

MUDr. Žernovický však zdôrazňuje, že k chirurgickým výkonom, ktorý vykonáva chirurg v prostredí operačnej sály, je potrebné pristupovať s rešpektom a rozvahou. Nie každý pacient s varixami potrebuje nutne výkon odstraňujúci veľkú skrytú žilu, to znamená radikálnu operáciu. Je to štep, ktorý nosíte stále pri sebe a jedného dňa vám môže zachrániť život, alebo končatinu. MUDr. Žernovický prirovnáva situáciu k stomatologickému ošetreniu: „Nikto nežiada o vytrhnutie chorého zuba, ale o jeho záchranu. Platíme drahé stomatologické procedúry, ktoré zachránia chorý zub na pár rokov a na druhej strane si spokojne necháme odstrániť veľkú, alebo malú skrytú žilu a stratíme vhodný štep na celý život. Práve toto je dôvod k rozvahe, k uváženej stratégii koho, ako a kedy operovať a koho ešte možno liečiť liekom a kompresiou alebo miniinvazívnou chirurgiou. 36% pacientov, ktorí majú diagnostikovaný reflux – spätný tok do veľkej skrytej žily – nemusí podstúpiť radikálny chirurgický výkon, nakoľko ich koncové chlopne sú funkčné. Práve týchto 36% pacientov nemusí stratiť hodnotný biologický materiál a môžu byť liečení liekom v kombinácii so špecifickou miniinvazívnou procedúrou.“

VeinViewer – najnovšia metóda na Slovensku

Vo Zvolene nedávno po prvýkrát predstavili VeinViewer – najnovšiu metódu vizualizácie žíl prostredníctvom infrakamery, ktorá premieta žilový systém v reálnom čase priamo na kožu. „Identifikuje žilu ktorá spôsobuje rozvetvené metličky a umožní nám cielene ju ošetriť. Žily predstavujúce kozmetický problém sa dajú najefektívnejšie riešiť synergiou lasera, sklerotizácie a pôsobením chladu. Vďaka chladeniu je žila zúžená a samotný zákrok nebolestivý. Do vizualizovanej prívodnej žily sa ľahko vpichuje sklerotizačný roztok a na záver sa zasiahne laserom špeciálnej vlnovej dĺžky,“ spresňuje princíp metódy Cryo-Laser-Sclerotherapy cievny chirurg MUDr. Štefan Munka: „Je to efektívna a bezpečná metóda odstraňovania žiliek bez nežiadúcich reakcií a nutnosti nosenia kompresívnych pančúch.“

Odhaľte chronické žilové ochorenie včas

Prevencia, či včasné odhalenie CHŽO je pre úspešnosť liečby veľmi dôležitá. „Ak chodí pacient pravidelne na preventívne prehliadky k svojmu praktickému lekárovi, ten vie v rámci nej zhodnotiť celkový stav pacienta, vrátane rodinnej, pracovnej anamnézy a rizikových faktorov. Neraz sa pacienti sami nesťažujú, ale keď lekár položí cielené otázky týkajúce sa príznakov, ktoré môžu signalizovať toto ochorenie, sú prekvapení a odpovedajú kladne. Nasleduje vyšetrenie dolných končatín v stoji a v ľahu pohľadom a pohmatom. V prípade akéhokoľvek štádia CHŽO všeobecný lekár odporučí liečbu a návštevu odborníka, s ktorým spoločne stanovia komplexný a účinný liečebný postup, ako aj odporúčania na zmenu životného štýlu,“ upozorňuje na dôležitosť prevencie všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová.

Nenechajte si ujsť príležitosť a posvieťte si na zdravie vašich nôh

Ak vám záleží na zdraví vašich nôh, venujte im pozornosť, ktorú si zaslúžia. V mesiacoch máj až júl sa môže dať každý z vás preventívne, alebo ak už pociťuje príznaky chronického žilového ochorenia, vyšetriť odborníkmi v pojazdnej ambulancii, ktorá zavíta do 46 slovenských miest.

Všeobecný lekár a angiológ budú počas tour pripravení, v čase od 9.00 do 18.00 hod. poradiť, vyšetriť, diagnostikovať a odporučiť správnu liečbu.

Viac informácií o chronickom žilovom ochorení, ako aj presné termíny a mestá, do ktorých príde pojazdná ambulancia (autobus), nájdete na www.opuchnutenohy.sk.

K téme

Odpovede zo srdca – všetko, čo potrebujete vedieť o vysokom krvnom tlaku Union vychádza v ústrety rodičom, o benefit preplatenia liekov možno požiadať už priamo cez mobil

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.