Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89893_foto bb_7.pr_ 676x450.jpg
18. februára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Chcem spájať, nie rozdeľovať

BRATISLAVA 18. februára 2019 – Blížia sa prezidentské voľby a čoraz častejšie počúvame, kto všetko chce spájať. Verím, že sa chcete správne rozhodnúť, preto je namieste položiť si otázku, kto v skutočnosti môže spájať a kto o tom môže len rozprávať.

Pred desiatimi rokmi, keď sme sa rozhodli založiť stranu, v ktorej budú spolu Maďari, Slováci, Rusíni, Rómovia, dokonca ďalšie národnosti, sme smelo vyhlasovali, že chceme spojiť národnostné menšiny s väčšinovým národom. Chceme spolu hľadať riešenia na problémy, ktoré trápia občanov bez ohľadu na ich národnosť. Nechápali sme, prečo na nás s údivom hľadia nielen doma na Slovensku, ale aj na medzinárodných a európskych fórach a  pýtajú si od nás rady.

Teraz už viem a po desiatich rokoch vidím, že sme boli veľmi smelí. A dnes som rád. V uplynulých dňoch sa mi dostal do rúk prieskum, kde sa 97 % občanov vyslovilo, že spolužitie Slovákov a Maďarov je dobré. Pred desiatimi rokmi to nebola ani polovica. Som rád, že aj komunálne voľby ukázali, že táto spolupráca funguje výborne. Nebolo to nikdy jednoduché, chce to veľkú dávku trpezlivosti, tolerancie, poznania, chápania a kompromisov. Ale ide to.

Rozprávať o spájaní môže ten, kto už niečo alebo niekoho spojil. Nie proti niekomu, ale pre niečo. Spájať môže ten, kto sa nestotožňuje s politikou založenou na nenávisti. Spájať môže ten,  kto si o sebe nemyslí, že je najlepší a najsprávnejší. Spájať môže ten, kto rešpektuje aj názor druhej strany a dokáže viesť meritórnu a odbornú debatu. Populistické zosmiešňovanie a radosť z toho, ako som mu „naložil“, bráni tomu, aby na prezidentskú stoličku zasadol dôstojný, objektívny, vecný a zrelý prezident.

Preto sa v debatách sústredím aj na to, čo spravím, aby sa polarizácia v spoločnosti zmiernila, aby sa z verejného života vytratil matovičovský štýl komunikácie. Aby sme sa naučili počúvať jeden druhého a rešpektovali sa navzájom. A rád si vypočujem skúsenosti svojich súperov v spájaní myšlienok, ideí, názory občanov Slovenska bez ohľadu na to, koho volia.

(vt)

K téme

Kaufland cez víkend otvoril svoj sedemnásty K Park, do Brezna prišiel aj Separ Leto v neónových farbách. Ako vyzerá unikátna torta inšpirovaná bezdymovou limitkou?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.