Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Cenu Dionýza Ilkoviča čaká veľké finále

BRATISLAVA 7. novembra 2017 – Porotcovia vybrali mená troch finalistov. Meno víťaza sa dozvieme 8. novembra, počas slávnostného večera v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Odborná porota vybrala mená troch finalistov. Miroslava Kozáka, ktorý na Gymnáziu Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi vedie krúžok Chemickej olympiády, Pavla Kubinca z 1. súkromného gymnázia v Bratislave, ktorý študentov pripravuje na súťaž Turnaj mladých fyzikov a vedúceho fyzikálneho krúžku Jozefa Smreka z michalovského Gymnázia Pavla Horova, ktorý študentov pripravuje na viaceré súťaže. Cena Dionýza Ilkoviča je určená pre pracovníkov za ich prínos pre rozvoj mimoškolskej činnosti v predmetoch matematika, fyzika, chémia alebo informatika.

Cenu Dionýza Ilkoviča vyhlásila slovenská IT spoločnosť PosAm, ktorá dlhé roky podporuje aktivity v oblasti vzdelávania. Nominácie na ocenenie mohol zaslať ktokoľvek – študenti, ich rodičia alebo kolegovia zo školy. Porota z 54 prihlášok vybrala troch finalistov a zvolí aj víťaza. Porote predsedá mladý slovenský vedec, prezident svetovej organizácie Medzinárodný turnaj mladých fyzikov, docent Martin Plesch zo SAV. Ďalšími členmi poroty sú uznávaní odborníci zo slovenských a českých univerzít. „Musím sa priznať, že nás veľmi prekvapilo, o koľkých skvelých osobnostiach sme sa prostredníctvom súťaže dozvedeli. V takýto záujem sme len tajne dúfali. Vybrať finalistov nebolo vôbec jednoduché,“ hovorí docent Plesch. Porota medzi inými kritériami hodnotí napríklad výsledky mimoškolskej činnosti, jej rozsah alebo inovatívny prístup vedúceho. Meno víťaza sa dozvieme počas slávnostného večera 8. novembra 2017 v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Víťaz a finalisti získajú odmenu v celkovej sume 6 000 eur.

CENA POMENOVANÁ PO PROFESOROVI ILKOVIČOVIOcenenie nesie meno významného slovenského vedca. Dionýz Ilkovič v roku 1934 odvodil vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy. Dnes je známy ako Ilkovičova rovnica. Bol vtedy členom tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského. Profesor Dionýz Ilkovič bol nielen významný slovenský fyzik a vedec svetového formátu, ale tiež skvelý učiteľ, ktorého štýl vyučovania sa stal pre jeho študentov a kolegov legendárny.

ORGANIZÁTORI OCENENIAVznik ocenenia iniciovala spoločnosť PosAm. „Medzi desiatkami najrôznejších ocenení, ktoré sa na Slovensku udeľujú, doteraz jedno veľmi dôležité chýbalo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Marián Marek, „mnohí z učiteľov, ale aj nepedagógov, ktorí sa na základných a stredných školách venujú mimoškolskej činnosti zasvätili svoj život odovzdávaniu vedomostí mladým ľuďom, pretože veria, že z nich môžu vyrásť budúci vedci a významné osobnosti. Cena Dionýza Ilkoviča vznikla ako poďakovanie, pocta aj povzbudenie ľuďom, ktorí pracujú v školstve v oblasti prírodných vied.“

V spoločnosti PosAm už dlho vládne presvedčenie, že obchodné pôsobenie v oblasti informačných technológií má mať aj širší spoločenský rozmer. Už dnes sa firma venuje podpore vybraných študentských iniciatív. Študentov stredných škôl sa týkal aj projekt Nemaj na saláme, ktorý cielil na zlepšenie rozhodovania študentov o výbere školy. Podpora talentov a osobností v oblasti prírodných vied je súčasťou misie spoločnosti PosAm.

K téme

Lenka Staňová zo spoločnosti Henkel Slovensko získala prestížne ocenenie HR Talent roka 2024 Odborníčka Grant Thornton upozorňuje: Ak firmy nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu, treba postupovať podľa úpravy DPH pre cestovné kancelárie. Inak riskujú pokutu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.