Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87046_screenshot_506 676x410.jpg
7. marca 2018 Ekonomika od PRservis.skSITA Diskusia()

CDCP oslavuje prvé výročie v európskej platforme T2S

BRATISLAVA 7. marca 2018 – Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP) je už rok súčasťou jednotného kapitálového trhu EÚ. Zmena so sebou priniesla nové zjednotené postupy, prevádzkový poriadok, cenník, zlacnenie niektorých služieb, ako aj rast profesionality a dôveryhodnosti pre obchodných partnerov z celej Európy. CDCP pred rokom úspešne prešiel na európsku platformu Target 2-Securities (T2S).

Pre CDCP bol vstup do jednotného kapitálového trhu EÚ významným míľnikom v jeho existencii.  Jednotlivé pracovné tímy sa viac ako 4 roky pripravovali na harmonizáciu činností depozitára, najmä na technologickej úrovni, pričom sa zároveň zosúladil aj harmonogram vysporiadania obchodov s cennými papiermi s ostatnými depozitármi zapojenými do T2S. „Prvé výročie vstupu do T2S dokazuje, že centrálny depozitár je dôveryhodným a stabilným partnerom na vysporiadanie obchodov s cennými papiermi. Súčasne to potvrdzuje veľkú profesionalitu našich zamestnancov,“ konštatuje generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CDCP Ing. Martin Wiedermann. Od vstupu do T2S pokračuje proces harmonizácie činností súvisiacich s držbou cenných papierov, na ktorý sa sústreďuje aj pozornosť Európskej centrálnej banky. V prvom kroku sa CDCP zameria na odstránenie lokálnych špecifík ako napr. držba cenných papierov v podielovom spoluvlastníctve spôsobom, pri ktorom dochádza k deleniu cenných papierov.

Nové, lacnejšie a kvalitnejšie služby

V súvislosti s prechodom na spoločnú technologickú platformu európskych depozitárov T2S, nastali zmeny v cenníku služieb. Hoci pribudlo niekoľko poplatkov za nové služby, pri viacerých úkonoch došlo k zaujímavému zníženiu cien. Vyrovnávanie obchodov s cennými papiermi môže vďaka tomu v niektorých prípadoch vychádzať lacnejšie ako v minulosti. CDCP začal poskytovať aj niektoré nové služby ako hold/release mechanizmus, recyklácia nevyrovnaných príkazov, správa o podaní protipríkazu, vysporiadanie v nočnom cykle alebo službu autokolateralizácie, v rámci ktorej Národná banka Slovenska môže poskytnúť účastníkovi CDCP vnútrodenný úver na vysporiadanie obchodu s cennými papiermi. Štandardizovalo sa aj vysporiadanie obchodov medzi dvomi depozitármi, pokiaľ obidva depozitáre sú v T2S. „Skúsenosti s prácou na platforme T2S je možné po jednom roku hodnotiť pozitívne. Vysporiadanie v T2S je rýchle, spoľahlivé a bezproblémové“ uzatvára Mgr. Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky CDCP.

K téme

Centrálny depozitár cenných papierov získal vyšší rating za bezpečnosť poskytovaných služieb Politika LEI “Conformity Flag” ako riešenie v boji s online podvodmi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.