Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. augusta 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

CARBOSNACK vs. ENDUROSNACK – 2x snack, ale zakaždým inak!

BRATISLAVA 6. augusta – Energie – odkiaľ organizmus v tele čerpá energiu?
V priebehu fyzického výkonu dochádza vždy k spotrebe energie, ktorú organizmus čerpá z niekoľkých zdrojov – cukrov, tukov a bielkovín. Telo pri intenzívnej záťaži hlavne využíva ako zdroje energie sacharidy, a preto by ste ich mali v priebehu aktivity dopĺňať. Pokiaľ totiž dôjde k vyčerpaniu sacharidov, tak prichádza únava, vyčerpanie a dochádza taktiež k predčasnému koncu výkonu.

Primárny zdroj energie – glukóza
Krvná glukóza je primárnym zdrojom energie pre akúkoľvek činnosť, vrátane mozgovej činnosti. Jej vyrovnaná hladina je nevyhnutne potrebná pre kvalitný fyzický, ale rovnako aj pre psychický výkon, ktorý je často limitným aspektom finálneho športového výkonu. Nikdy by ste však nemali konzumovať jednorázovo viac ako 30 g glukózy. Pretože toto jednorázovo skonzumované množstvo môže spôsobiť ťažkosti s trávením alebo hnačku a tým negatívne ovplyvniť váš športový zážitok.

Odkiaľ telo berie energiu, keď je vyčerpaný zásobný svalový glykogén?
Pri namáhavej svalovej práci, keď sa vyčerpá aktuálna rezerva cukru a rezerva voľných mastných kyselín v krvi, treba veľmi rýchlo nájsť ďalší zdroj energie, aby ste mohli v aktivite bez problémov pokračovať. Preto kým dôjde k mobilizácii zásob tuku a glykogénu, telo využíva jednoduchšie zlúčeniny ku „spaľovaniu“. Ako palivo v tomto prípade slúžia špecifické aminokyseliny, ktoré organizmus získava rozkladom svalových bielkovín, čo má za následok poškodenie svalovej hmoty. To sa prejaví jediným následkom – stupňujúcou sa únavou a rapídnym znížením výkonu. Aby k tomuto stavu neprišlo, je dôležité, aby ste mysleli na doplňovanie energie v priebehu vlastného výkonu. A nejde len o riešenie akútnych kríz, ale prevažne o prevenciu – teda preventívne podávanie pozvoľne sa uvoľňujúcich sacharidov. Odporúčame použitie produktu ENDUROSNACK.

Ako na to?
Časť energie vo forme jednoduchých cukrov obsahujú iontové energetické nápoje (napr. ISODRINX). Pravdou však je, že obsah energie nemusí byť pre konkrétny výkon postačujúci. Potom je vhodné doplniť energiu formou energetických gélov alebo tyčiniek.

Medzi koncentrované zdroje energie môžeme zaradiť napr. CARBOSNACK. Je to energetický gél, ktorý obsahuje zmes jednoduchého cukru glukózy (alebo hroznového cukru) a štiepených škrobov z kukurice – tzv. maltodextrínu. Tieto cukry vyžadujú minimálne spracovanie v tráviacom trakte (glukóza žiadne) a sú rýchlo vstrebané do krvi. Vďaka tomu, že nejde len o čistú glukózu, je eliminované riziko črevných problémov, ku ktorým dochádza práve pri zvýšenej konzumácii výrobkov obsahujúcich len čistú glukózu!

Ďalšou veľkou prednosťou CARBOSNACKU je práve jeho gelovitá štruktúra, ktorá zabezpečuje optimálnu vstrebateľnosť a maximálne rýchle dodanie energie. CARBOSNACK je obohatený o dve funkčné aminokyseliny taurín a glycín. Taurín pozitívne ovplyvňuje činnosť mozgu v situáciach energetického vyčerpania a nervosvalový prenos. Glycín je aminokyselina podieľajúca sa na produkcii energie, alebo slúži k produkcii kreatínu v organizme.

CARBOSNACK je teda energetický gél určený pre okamžité riešenie energetických kríz, pre dodanie energie pred nejakým náročným úsekom výkonu a pre náročné intenzívne výkony, kedy je potrebné maximálne podporiť príjem energie, ktorá je okamžite využitá na prácu svalov.

ENDUROSNACK má iné zloženie, a preto je i jeho použitie v porovnaní s CARBOSNACKom iné. ENDUROSNACK je vhodný pre dlhotrvajúce vytrvalostné výkony aerobného charakteru. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu, ktoré je doslova našlapané mnohými funkčnými látkami, podporuje vytrvalostný výkon, ale zároveň bráni poškodzovaniu svalovej hmoty a pôsobí preventívne proti zakysleniu organizmu. Sacharidová zložka obsahuje okrem glukózy tiež špeciálnu isomaltulózu (Palatinose™), ktorá sa pozvoľne, ale dlhodobo vstrebáva a dodáva organizmu postupne veľké množstvo energie bez negatívneho zvyšovania glykémie. Prudké zvyšovanie glykémie v krvi má za následok zvýšenú produkciu hormónu inzulín, ktorého úlohou je udržiavanie stáleho vnútorného prostredia organizmu a je zároveň najsilnejším anabolickým hormónom. Zvýšená hladina inzulínu môže rozkolísať hladinu krvného cukru a následne začne prebytočný cukor premieňať na tuk a ukladať ho do zásob. A v tom prípade sa v organizme začínajú odohrávať úplne
opačné deje (tvorba tukových zásob) ako sú žiadúce počas záťaže (rozklad tukových zásob).

ENDUROSNACK je obohatený o niekoľko funkčných látok. Medzi ne patria i tzv. vetvené esenciálne aminokyseliny BCAA (L-Leucin, L-Isoleucin, L- Valin) v optimálnom pomere 2:1:1, ktoré bránia poškodzovaniu svalovej hmoty počas záťaže. Medzi ďalšie aminokyseliny v produkte ENDUROSNACK patrí taurín a glycín, o ktorých sme sa zmienili už vyššie. V neposlednom rade sú významnou súčasťou L-Alanin a L-Carnosin, látky, ktoré pôsobia proti zakysleniu organizmu. Zvýšená kyslosť vedie vždy k poklesu výkonnosti.

Ako CARBOSNACK, tak i ENDUROSNACK zámerne neobsahujú žiadne minerály, čím nenarúšajú pomery minerálov , keď sa súčasne konzumujú s iontovými nápojmi a sú tak bezproblémovo použiteľné s akýmkoľvek športovým nápojom. Odporúča sa kombinácia so všetkými športovými nápojmi napr. s produktom UNISPORT, ISODRINX či PROFIDRINX.

Viac na www. nutrend.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Letná dovolenka Turecko 2022, načerpajte sily v rozprávkovom Oriente Prežite zimné radovánky v novom dizajnovom hoteli pri Kronplatzi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.