Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fjb fotka 3 1.jpg
Fats Jazz Band Foto: SF
1. júna 2018 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Bratislavský organový festival

BRATISLAVA 1. júna 2018

19. 6. – 17. 7. 2018

Bratislava, Pezinok

7. ročník medzinárodného organového festivalu, ktorý každoročne rozširuje klasickú dramaturgiu organových recitálov o netradičné projekty v hlavnej úlohe s organom a komorné projekty.  K hlavným cieľom patrí popri kvalitnej ponuke klasických recitálov oslovovanie nového publika.

Festivalová dramaturgia vytvorila pre r. 2018 dva bloky – klasický, zameraný na tradičné publikum organových a klasických koncertov a EXTRA, pre záujemcov o extravagantnejšie projekty, spojenia organu s netradičnými nástrojmi, resp. neklasické projekty.

V hlavnej časti CLASSICAL ponúka festival 4 koncerty: 3 recitály popredných organistov z Rakúska, Poľska a Švajčiarska a koncert 100 YEARS pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR s prominentnou interpretkou českej hudby Věrou Heřmanovou. Organistka bude prvou festivalovou účinkujúcou, ktorá otestuje najnovší bratislavský organ v Katedrále sv. Šebastiána v Krasňanoch.

Mimoriadnou udalosťou bude recitál vynikajúcej slovensko-švajčiarskej organistky Zuzany Ferjenčíkovej, ktorá okrem diel Franza Liszta a Jeana Guillou uvedie v slovenskej premiére vlastnú organovú symfóniu Berg-Symphonie.

Zuzana Ferjencikova
Zuzana Ferjenčíková. Foto: SF

V sekcii BOF EXTRA sa v 3 koncertoch festival zameriava na nové publikum a mladšiu generáciu. Prvýkrát na Slovensku a na objednávku BOF zaznie hudba Fatsa Wallera s využitím organu. Americký spevák a klavirista bol prvým jazzovým hudobníkom, ktorý začal experimentovať s organom. Jeho skladby naštuduje známy súbor starého jazzu Fats Jazz Band a za organom sa netradične predstaví jeden z najvýznamnejších slovenských klaviristov Ladislav Fančovič.

Na koncerte špičkového multižánrového organistu a fenomenálneho improvizátora László Fassanga sa organ ocitne v priestore world music a jazzu a pripomenie dva mimoriadne úspešné koncerty tohto maďarského organistu na BOF. V spolupráci s multiinštrumentalistom Balázsom Dongó Szokolayom budú okrem organu znieť gajdy, píšťalky ale aj saxofón.

Súčasná hudba dostane priestor na koncerte minimal a repetitive music s transkripciami diel Philipa Glassa. Do rámca repetitívnej hudby zapadne aj festivalová objednávka – nové dielo od Petra Zagara a improvizácie organistu Martina Baka. Minimalistickú atmosféru vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu podčiarkne videoprojekcia.

Už tradične sa jedným koncertom predstaví festival aj mimo Bratislavy – v pezinskom Kapucínskom kostole, kde zaznie recitál poľského organistu Bogdana Narlocha.

Bogdan_narloch.jpg
Bogdan Narloch. Foto: SF

Koncertné priestory: Katedrála sv. Šebastiána, Katedrála sv. Martina, Koncertná sieň Klarisky, Veľké koncertné štúdio SRo, Kapucínsky kostol v Pezinku.

Hlavný organizátor: Občianske združenie ORGANYzácia. V spolupráci s RTVS, s Ordinariátom ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR a s Kláštorom kapucínov v Pezinku.

Hlavný partner podujatia: Fond na podporu umenia. Festival podporili: Bratislavský samosprávny kraj, Ars bratislavensis a Hudobný fond.

—————————————————————————————————————————————————-

PROGRAM

Ut 19. 6. Katedrála sv. Martina, 19.00
ORGAN SYMPHONY
Zuzana Ferjenčíková – organ (Švajčiarsko / Slovensko)
Organ ako symfonický nástroj a slovenská premiéra organovej symfónie v autorkinej interpretácii
vstupné 7,- a 5,-

Št 28. 6. Katedrála sv. Šebastiána, 19.00
100 YEARS

Vera hermanova 1.jpeg
Věra Heřmanová

Věra Heřmanová – organ (Česká republika)
Česká a slovenská hudba na novom bratislavskom organe – 100 rokov od vzniku spoločného štátu…
vstupné 5,- a 3,-

Str 4. 7. Koncertná sieň Klarisky, 19.00
SWINGIN´ ORGAN!
Ladislav Fančovič a Fats Jazz Band (Slovensko)
Hudba Fatsa Wallera na organe! S prominentným sólistom a v slovenskej premiére…
vstupné 10,- a 7,-

Ne 8. 7. Pezinok, Kapucínsky kostol, 19.00
OUTSIDE BOF
Bogdan Narloch – organ (Poľsko)
vstupné dobrovoľné
Efektné organové miniatúry na jedinom mimobratislavskom koncerte

Ut 10. 7. Katedrála sv. Šebastiána, 19.00
ORGAN RECITAL
Klaus Kuchling – organ (Rakúsko)
vstupné 5,- a 3,-
Veľké diela organovej literatúry a hudba rakúskych autorov

Ne 15. 7. Slovenský rozhlas, 19.00
ORGAN GOES MINIMAL

Martin bako.jpg
Martin Bako. Foto: SF

Martin Bako – organ (Slovensko)
Skladby Philipa Glassa, premiéra Petra Zagara, improvizácie Martina Baka… Všetko „minimal“, všetko „repetitive“…
vstupné 7,- a 5,-

Ut 17. 7. Katedrála sv. Šebastiána, 19.00
ORGAN FUSION
László Fassang – organ, Balázs Dongó Szokolay – dychové nástroje (Maďarsko)
Výnimočný zjav medzi organistami, multižánrový hráč a excelentný improvizátor László Fassang opäť na BOF a opäť so skvelým hráčom na ľudových nástrojoch i saxofóne
vstupné 5,- a 3,-

Vstupenky v predaji v predajniach Hummel Music na Klobučníckej a Mjuzik LP-CD bazár na Puškinovej ul. a vždy hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

K téme

Hudba Fatsa Wallera na Bratislavskoam organovom festivale DNI STAREJ HUDBY 18 / Florilegium hudobných štýlov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.