Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94413_zber elektrodopadu 3 676x515.jpg
7. decembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Bezplatný odvoz starých spotrebičov už v 10 mestách

7.12.2020 – Získajte pred Vianocami v domácnosti priestor  na niečo užitočnejšie, ako sú nepotrebné spotrebiče. Už v 10 mestách funguje služba zberu elektroodpadu „kuriérskym spôsobom“ – priamo z adresy bydliska. Odvoz si objednajte na www.zberelektroodpadu.sk.

Na Slovensku funguje služba zberu elektroodpadu, ktorá je unikátna v celej EÚ

Tak ako sa venujeme výberu nového spotrebiča, tak by sme sa oň mali správne postarať aj potom, čo doslúži.  V celej EÚ platí, že elektroodpad nesmieme vyhadzovať  do bežného komunálneho odpadu alebo na skládky, aby neznečisťoval životné prostredie. Môžeme ho však zadarmo odovzdať na zberné dvory, do predajní či v rámci zberov, ktoré organizujú samosprávy. Prepravu  spotrebiča na  zberné miesto si však obyvatelia v každej krajine EÚ vrátane Slovenska  musia zabezpečiť svojpomocne. Existuje tiež možnosť pri kúpe nového výrobku využiť službu jeho dovozu spolu s odvozom starého. To už však nemusí byť zadarmo, nakoľko predajca do poplatku zahŕňa väčšinou aj ďalšie služby, napríklad vynášku nového spotrebiča do bytu, jeho inštaláciu či likvidácia obalov z neho.

S veľkými spotrebičmi, akými sú chladnička, sporák, či práčka však máme často problém, ako ich  zaviezť na zberné miesto. Sú ťažké a do bežného osobného auta sa nám často ani nezmestia. V mestách býva tiež nedostatok zberných dvorov alebo sú od osídlených častí ďaleko.

ENVIDOM – Združenie výrobcov spotrebičov pre recykláciu preto prináša na Slovensko službu zberu elektroodpadu jedinečnú v celej Európe. Zadarmo vám vyzdvihneme spotrebič priamo z adresy vášho bydliska. Následne ho odvezieme priamo na ekologickú recykláciu k slovenským spracovateľom. Službu si pritom môžete pohodlne objednať online cez webovú stránku www.zberelektroodpadu.sk.

 V ktorých mestách služba funguje?

Vo všetkých ôsmich krajských mestách, teda v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Prešove, Trenčíne, Trnave a v Žiline a v dvoch okresných mestách – v Pezinku a v Považskej Bystrici. Termíny zberu sú jeden alebo dvakrát za mesiac, v závislosti od mesta.

Ako si službu zber elektroodpadu objednať?

Veľmi jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk. V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať svoje mesto a zvoliť si vyhovujúci termín zberu. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu uzatvárame 2 dni pred konaním zberu.

V online objednávke je potrebné poskytnúť údaje o druhu a množstve spotrebičov, ktoré potrebujete odviezť a kontaktné údaje. V deň zberu treba vyložiť staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na zvonček, aby ste im vchod sprístupnili. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu. Je tiež dôležité nevykladať ich na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači. Tí ich  rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí. Vytvárajú sa tak  čierne skládky a z amatérsky rozobratých spotrebičov môžu do okolia uniknúť látky škodlivé pre životné prostredie (napr. chladivá z chladničiek).

Spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku.  Pri ich odovzdávaní treba dbať aj na ďalšie ochranné opatrenia, akými sú používanie rúšok a rukavíc.

Aké spotrebiče môžete v rámci služby odovzdať do zberu?

Služba objednávania zberu cez www.zberelektroodpadu.sk je zameraná najmä na veľké a ťažké spotrebiče zo skupiny tzv. bielej techniky. Ekologicky, pohodlne a zadarmo sa tak môžete zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj  varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak do zberu nahlásite aspoň jeden takýto väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezieme aj iné menšie spotrebiče, napr. fén, holiaci strojček či hriankovač.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu zatiaľ nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete  počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín tejto služby zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov.

Najbližšie termíny zberu elektroodpadu

Mesto

Najbližšie dva termíny zberu

Objednávku je potrebné vystaviť najneskôr dva dni pred termínom zberu

Banská Bystrica
12.12. 2020, 23.1. 2021

Bratislava 

12.12. 2020, 19.12. 2020

(v závislosti od mestskej časti)

Košice

5.12. 2020, 12.12. 2020

(v závislosti od mestskej časti)

Nitra
19.12. 2020

Pezinok
9.1. 2020

Považská Bystrica
19.12. 2020, 23.1. 2021

Prešov
19.12. 2020

Trenčín
9.1. 2021

Trnava
19.12. 2020, 23.1. 2021

Žilina
12.12. 2020, 16.1. 2021

V roku 2019 sa služba zberu elektroodpadu poskytovala v 4 slovenských mestách (Bratislava, Košice, Trenčín a Žilina). Počas tohto roka sa rozšírila do ďalších 6 miest a dnes sa poskytuje vo všetkých krajských mestách a dvoch okresných mestách.  (Pezinok a Považská Bystrica).

Od začiatku roka až do konca októbra 2020 si odvoz starých spotrebičov pomocou tejto služby objednalo  spolu  3 114 domácností z týchto miest. Vďaka tomu mohol ENVIDOM za 10 mesiacov roka zabezpečiť ekologickú recykláciu  840 kusov chladničiek a mrazničiek, 1 550 kusov veľkých spotrebičov (napr.  sporáky, práčky či umývačky riadu) a až 3 820 kusov ostatných menších spotrebičov (napr. drobné kuchynské spotrebiče, spotrebiče pre upratovanie domácností či osobnú hygienu apod.). Spolu sa tak  viac ako 116 tisíc kilogramov elektroodpadu odviezlo k slovenským spracovateľom. Tam sa z nich najskôr odstránili a ekologicky zlikvidovali škodlivé látky a následne sa z nich mohli získať rôzne druhotné suroviny akými sú železo, meď, hliník a iné kovy či plasty alebo sklo.

Záujem o zber elektroodpadu takouto formou  medzi obyvateľmi rastie. Napriek tomu, že počas prvej aj druhej vlny pandémie koronavírusu musela byť služba dočasne pozastavená na niekoľko týždňov, vo všetkých mestách (BA, KE, TN a ZA), v ktorých sa služba poskytovala, aj v roku 2019 narástol oproti minulému roku počet domácností, ktoré si objednali zber.  Napríklad v Bratislave si službu v roku 2019 objednalo 1 773 domácností a za 10 mesiacov roka 2020 až 2086 domácností. Výrazne tiež stúpol záujem v Žiline, kde si v minulom roku objednalo službu 59 domácností, počas roka 2020 to už bolo 202 domácností. Takáto praktická skúsenosť  je pre spotrebiteľov najlepší spôsob  ako sa naučiť, že aj elektroodpad patrí do zberu. Lebo len tak sa môže dostať na ekologickú recykláciu. Ľudia si potom informáciu o tejto skúsenosti posúvajú medzi sebou ďalej, čím sa zvyšuje celkové povedomie verejnosti o potrebe zberu a recyklácie elektroodpadu.

Informačný servis

K téme

Wolt zvyšuje bezpečnosť svojich kuriérov, prináša nové poistenie Ďakujeme, ste skvelí!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.