Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89696_foto bb_3.pr_ 676x450.jpg
21. januára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Béla Bugár: Voľba prezidenta nie je strategická hra, ale výsostne demokratický akt

BRATISLAVA 21. januára 2019

RT: To je silné vyhlásenie, pán Bugár. Čo vás k nemu vedie?

Približne pol roka som sa rozhodoval o tom, koho postavíme do prezidentského súboja. Pred ôsmimi mesiacmi sme dospeli k rozhodnutiu, ohlásili sme to verejnosti a odvtedy sa pripravujeme na túto voľbu. Myslím si, že otvorená komunikácia s verejnosťou je nevyhnutným krokom vzhľadom na vážnosť úradu prezidenta. Nielen kandidát, ale aj voliči majú právo sa na túto voľbu pripraviť.

RT: Kde konkrétne vidíte snahu o taktizovanie?

Nemám problém s taktizovaním ako takým. Myslím si však, že ohlasovanie kandidátov na poslednú chvíľu vytvára pocit, akoby niektorým z nich ani nešlo o samotný úrad, ale o napĺňanie straníckych cieľov. Niektorí kandidáti vyhlasujú, že im ide len o zviditeľnenie strany.

RT: Nakoniec sa zoznam môže stále meniť, pretože už od novembra sa objavujú výzvy, aby kandidáti odstupovali v prospech jedného.

Tak sa z voľby prezidenta stáva hra na demokraciu. Konfrontačnú politiku, ktorá vyniesla na vrchol rôznych mesiášov, extrémistov a zaviedla nenávistné spôsoby do verejného diskurzu, priniesli práve tí, ktorí dnes vyzývajú na odstúpenie „demokratických kandidátov“ v prospech straníckymi centrálami určeného najlepšieho, najslušnejšieho kandidáta.  Takto však vznikne „nedemokratický kandidát“.

RT: Stále hrozí, že do druhého kola sa dostanú práve kandidáti, ktorí sa prejavujú extrémistickými a nedemokratickými názormi.

To áno. Ale to sú dve rôzne veci. Poďme teda v kampani vysvetľovať a hovoriť o tom, kto je prečo zlý, resp. dobrý. Lebo ak budeme tvrdiť, že len jeden je dobrý a všetci ostatní sú zlí, robíme to isté, čo títo „extrémistickí“ kandidáti chcú. A dávame im len ďalšie zbrane do boja.

RT: Veríte, že nový prezident bude schopný zmierniť polarizáciu v spoločnosti?

Uvidíme. Každopádne som presvedčený o tom, že prezident nemá byť koaličný ani opozičný, ľavý ani pravý. Len vtedy, keď bude stáť nad spormi a bude vedieť spolupracovať s každým, to dokáže. To však bez politickej skúsenosti a dostatočnej pokory nejde.

(rt)

K téme

Najlepším hraným filmom 29. ročníka MFF Art Film Fest sa stala snímka Dalva, najlepším krátkym filmom 48 hodín 29. ročník MFF Art Film Fest ide do finále

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.