Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94966_new project 10 676x444.jpg
21. februára 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Barometer ekologickej transformácie

21.2.2023 – Spochybňovanie zmeny klímy je stále horúcou témou. Čoraz častejšie skúsenosti s „abnormálnymi“ prírodnými javmi poskytujú dôkaz, po ktorom niektorí ľudia volajú dlhodobo, zatiaľ čo iní už niekoľko desaťročí varovanie vedy odmietajú. Zmena klímy je tu.

Zatiaľ čo o rizikách pre planétu a celé ľudstvo panuje zhoda, o riešeniach, ako náš vplyv znížiť, sa stále málo diskutuje a rozdeľujú spoločnosť. Na otázku, či sú zmeny potrebné na vedenie tejto „bitky storočia“ prijateľné pre ľudské spoločenstvá z hľadiska sociálneho, ekonomického a kultúrneho, sa pokúša nájsť odpoveď nový nástroj skupiny Veolia – Barometer ekologickej transformácie. Ojedinelý prieskum verejnej mienky realizovala Veolia v spolupráci s agentúrou Elabe.

Prvý prieskum bol vykonaný v 25 krajinách na 5 kontinentoch, celkom sa výskumu zúčastnilo viac ako 25 000 osôb. Prieskum sa uskutočnil online od 24. augusta do 26. septembra 2022. V každej z 25 krajín bola vybraná reprezentatívna vzorka obyvateľov starších ako 18 rokov. Krajiny boli vybrané s ohľadom na ich demografickú váhu, váhu z hľadiska emisií skleníkových plynov a s cieľom zabezpečiť rôznorodosť politickej a kultúrnej ekologickej histórie. Vybrané krajiny predstavujú takmer 60 % svetovej populácie a 68 % celosvetových emisií skleníkových plynov.

Hlavné zistenia na globálnej úrovni:

67 % obyvateľov sveta si je istých, že náklady na následky zmeny klímy a znečistenie budú vyššie ako investície potrebné na ekologickú transformáciu
60 % obyvateľov sveta je pripravených prijať väčšinu zmien (hospodárskych, kultúrnych, sociálnych), ktoré by masívne nasadenie ekologických riešení vyžadovalo. Avšak s jasnými podmienkami: bez zdravotných rizík, spravodlivé rozloženie úsilia a preukázateľná užitočnosť riešení
56 % obyvateľov sveta je presvedčených, že o riešeniach na zmiernenie znečistenia a klimatických zmien sa dostatočne nehovorí.

Cieľom barometra je vyvolať verejnú diskusiu o klimatickej transformácii, ich riešeniach, možnostiach a prekážkach. „Barometer poukazuje na potrebu hovoriť o konkrétnych riešeniach a krokoch. V médiách sa často hovorí o katastrofách, ale už podstatne menej o tom, čo sa podarilo alebo čo treba urobiť. Ľudia tak nevedia, aké kroky môžu pomôcť znížiť znečistenie a obmedziť zmeny klímy. Preto chceme viac komunikovať ciele a výsledky skupiny Veolia a našim prístupom inšpirovať ďalšie firmy a inštitúcie.“ povedal Pavel Míčka, riaditeľ pre ekologickú transformáciu skupiny Veolia pre zónu strednej a východnej Európy.

Barometer ekologickej transformácie bude skupina Veolia v spolupráci s agentúrou Elabe realizovať každých 18 mesiacov a stane sa tak účinnou spätnou väzbou pre aktivity v tejto oblasti.

Viac informácií nájdete na: www.veolia.sk

Informačný servis

K téme

E-shop Barometer 2023: Slovenské e-shopy medziročne rástli, koncom roka očakávajú vyššie tržby AURES Holdings medziročne zvýšil tržby o 19 %, v prvom štvrťroku predal rekordných 23 231 áut

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.