Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

BANKY: Vklady súkromného sektora pokračovali v septembri v raste

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Vklady súkromného sektora pokračovali v septembri v rastovej trajektórii. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), medzimesačne vzrástli o 1 % a medziročne o 7,5 %. V septembri sa mierne zrýchlil medzimesačný rast vkladov súkromného sektora, čo vyústilo do zrýchlenia medzikvartálnej aj medziročnej dynamiky. K zrýchleniu prispeli najmä firmy, ktorých medzikvartálny rast vkladov dosiahol 5,5 %. V sektore domácností sa ustálil medzikvartálny rast vkladov približne na 2 %, ktorý pretrváva v priemere už od začiatku roka 2015.
Úvery súkromnému sektoru vzrástli v septembri medzimesačne o 0,6 % a medziročne o 8,9 %. Medzikvartálny rast sa zrýchlil na 3,3 %, čo však bolo podľa centrálnej banky len v dôsledku výraznejšieho rastu úverových aktivít v júli. V sektore nefinančných spoločností po stagnácii v druhom štvrťroku prišiel mierny rast úverov v treťom štvrťroku, najmä však vplyvom jednorazového zvýšenia v júli. V ostatných dvoch mesiacoch úvery stagnovali. V septembri po dlhšom čase dlhodobé úvery poklesli, čo by mohlo predstavovať podľa NBS riziko oslabenia investičnej aktivity.
Rast úverov domácnostiam ostal v septembri na úrovni z predchádzajúceho mesiaca, teda 1 %. V treťom štvrťroku sa mierne spomalil rast úverov. Úvery domácnostiam sú naďalej determinované najmä relatívne vysokým dopytom po úveroch na nehnuteľnosti. Mierne sa spomalil rast úverov na spotrebu. Ten odzrkadľuje slabší sentiment domácností o terajších veľkých nákupoch, čo sa odráža vo vyšších úsporách. Nízke nominálne úrokové sadzby sú naďalej so zlepšujúcou sa situáciou na trhu práce hlavným faktorom úverovej expanzie.

dn;br

K téme

Slováci hlasovali o najabsurdnejší bankový poplatok mBank prichádza s vylepšeným internet bankingom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.