Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89264_78sf juraj valcuha 06 01 2018 © jan.f.lukas  676x419.jpg
16. novembra 2018 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Babij jar Dmitrija Šostakoviča pod taktovkou Juraja Valčuhu

BRATISLAVA 16. novembra 2018 – Vo štvrtok a piatok  22.23. novembra uvedie Slovenská filharmónia, mužská časť Slovenského filharmonického zboru /zbormajster Jozef Chabroň/a ruský bas Petr Migunov pod taktovkou medzinárodne uznávaného  a renomovaného umelca Juraja Valčuhu nie tak často uvádzané dielo Dmitrija Šostakoviča Symfóniu č. 13 b mol Babij jar op. 113. Rozsiahla päťčasťová vokálna symfónia zhudobňuje text  ruského básnika prozaika, filmára a publicistu J. A. Jevtušenka. Septembrové udalosti v Kyjeve roku 1941 na básnika zapôsobili natoľko, že napísal báseň začínajúcu strofou „Nad Babim Jarom pamjatnikov net.“ Kyjevská roklina Babij jar sa stala miestom masakra. Počas dvoch dní tu popravili 33 771 Židov. Šostakovičova symfónia je dialógom sólového spevu /bas/ a mužského zboru s doprovodom symfonického orchestra. Premiéra diela zaznela roku v 1962  vo Veľkej sále moskovského konzervatória.  V prvej časti koncertu je na programe. Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena.

Slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha,  hudobný riaditeľ  Teatro San Carlo v Neapole,  patrí k pravidelným  hosťom posledných sezón Slovenskej filharmónie a  Bratislavských hudobných slávností. Pod jeho taktovkou zazneli v bratislavskej Redute náročné projekty, medzi ktoré patrí napríklad koncertné uvedenie Straussovej opery Elektra v roku 2017. Na tohtoročnom 54. ročníku  BHS uviedol spolu so Slovenskou filharmóniou koncertné predvedenie 1. dejstva Wagnerovej opery Valkýra.

Po piatkovom koncerte, 23. novembra, vás  pozývame na stretnutie s dirigentom a sólistom koncertu, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte vo foyeri Slovenskej filharmónie.

PETR MIGUNOV

Pochádza z Leningradu a je absolventom Petrohradskej Štátnej vysokej zborovej školy so zameraním na zborové dirigovanie. Spev študoval na Petrohradskom konzervatóriu, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium pod vedením prof. Nikolaja Ochotnikova.

Je sólistom Štátneho akademického speváckeho zboru Capella v Petrohrade,

Kde spieval sóla vo Verdiho a Mozartovom Rekviem, Beethovenovej Symfónii č. 9, Bachovej Omši h mol, Rachmaninovovej zborovej symfónii Zvony, Stravinského Svadbe a v ďalších kantátach a oratóriách.

Účinkoval aj v opere a balete Divadla Štátneho konzervatória N. Rimského-Korsakova v Petrohrade, kde stvárnil role ako Mefisto (Gounod – Faust), Kráľ René (Čajkovskij – Jolanta), Gremin (Čajkovskij – Eugen Onegin), Sobakin (Rimskij-Korsakov – Cárova nevesta), Aleko (Rachmaninov – Aleko), Bartolo (Mozart – Figarova svadba), Basilio (Rossini – Barbier zo Sevilly), Don Iñigo (Ravel – Španielska hodinka), Mendoza (Prokofiev – Zásnuby v kláštore).

V roku 2003 debutoval v Boľšom teatri (Veľkom divadle), kde stvárnil viac ako 20 sólových postáv, okrem iného Pimena (Musorgskij – Boris Godunov), Sarasta (Mozart – Čarovná flauta), Sobakina (Rimskij-Korsakov – Cárova nevesta), Deda Mráza (Rimskij-Korsakov – Snehulienka), Kuchárku (Prokofiev – Láska k trom pomarančom), Timura (Puccini – Turandot), Johanna Fausta (Prokofiev – Ohnivý anjel), Collina (Puccini – Bohéma). Pravidelne účinkuje v premiérových predstaveniach Boľšovo teatra, vrátane Verdiho Falstaffa (Pistola), opery Rosenthalove deti Leonida Desiatnikova (svetová premiéra, Rosenthal), Korsakovovej Legendy o neviditeľnom meste Kiteži a panne Fevronii (Princ Jurij), Musorgského Borisa Godunova (Ragnoni), Mozartovho Dona Giovanniho (Leporello), Bergovho Vojcka (Doktor), Verdiho La Traviaty (Doktor Grenvil), Belliniho Námesačnej (Gróf Rodolfo), Borodinovho Princa Igora (Princ Igor), Verdiho Dona Carlosa (Veľký inkvizítor). Zúčastnil sa aj na koncertnom uvedení Debussyho opery Pelleas a Melisanda (Kráľ Arkel) v Čajkovského sále v Moskve.

Spolupracoval s dirigentmi ako Valerij Gergiev, Genadij Roždestvenskij, Michail Pletnev, Jurij Temirkanov, Vladimir Jurowski, Michail Jurowski, Yehudi Menuhin, Vladislav Černušenko, Alexander Vedernikov a s režisérmi ako Jurij Ľjubimov, Eimuntas Nekrošius, Alexander Sokurov, Dmitrij Černiakov, Graham Vick, Francesca Zambello, Pier Luigi Pizzi.

Migunov vystupoval v USA, Holandsku, Belgicku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Grécku, Južnej Kórei a Japonsku. V roku 2003 debutoval v Carnegie Hall a v Lincoln Center v New Yorku a v roku 2004 v Concertgebouw v Amsterdame.

Úspešne sa zúčastnil na mnohých medzinárodných súťažiach, vrátane Medzinárodnej súťaže mladých umelcov v Tokiu (1. cena), Medzinárodnej súťaže G. V. Sviridova v komornom speve (1. cena), 21. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže M. I. Glinku (2. cena a špeciálna cena), Medzinárodnej súťaže W. A. Mozarta v Salzburgu (špeciálna cena). Ocenenia získal aj na súťažiach v Krakove, Medzinárodnej súťaži Voci Verdiane Città di Busseto a Medzinárodnej súťaži E. Obrazcovovej pre mladých operných spevákov (špeciálna cena).

K téme

Sezóna motoriek a skútrov je tu. Vodiči čelia vyššiemu riziku fatálnych nehôd OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.