Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

B. BYSTRICA/BREZNO: Hygienici kontrolovali detské pieskoviská

BANSKÁ BYSTRICA 5. novembra (SITA) – Odborní pracovníci banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) skontrolovali 40 pieskovísk v mestách Banská Bystrica a Brezno. Z toho bolo 15 pieskovísk v správe predškolských zariadení a 25 verejných, prevádzkovaných mestami. Ako ďalej uvádza v tlačovej správe hovorkyňa úradu Mária Tolnayová, na kontrolu mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia odobrali spolu 60 vzoriek piesku. Podľa výsledkov analýz sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom kvalita piesku mierne zhoršila. „Zaznamenali sme deväť nevyhovujúcich vzoriek, čo je 15 percent z celkového množstva. V uplynulom roku bolo zistených o 2,5 percenta nevyhovujúcich vzoriek menej. Všetky nevyhovujúce vzorky boli z verejných pieskovísk a nevyhovovali pre prekročenie najvyššieho prípustného množstva indikátorov mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia,“ konkretizovala výsledky analýzy vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže RÚVZ Katarína Slotová.
V nevyhovujúcich vzorkách boli zistené koliformné baktérie, ktoré indikujú fekálne znečistenie pôdy. Sú častou príčinou hnačkových ochorení, najmä u malých detí, a zápalov močových ciest. Ďalej bola zistená prítomnosť vajíčok larvy Ancylostoma, ktorej zdrojom môžu byť exkrementy psov a mačiek. Do ľudského tela sa dostávajú kožou. Ochorenie sa prejavuje zápalom kože, anémiou a tráviacimi ťažkosťami. Na základe zistených nedostatkov hygienici zakázali prevádzku na piatich pieskoviskách, pretože hrozilo riziko šírenia týchto prenosných ochorení. „Prevádzkovatelia sú podľa platnej legislatívy povinní vykonať potrebné opatrenia. Ich plnenie budeme kontrolovať. V prípade, že k tomu nedôjde, môžeme to hodnotiť ako správny delikt a uložiť pokutu,“ dodala Slotová.
Cielená kontrola dodržiavania hygienických požiadaviek na pieskoviská sa vykonáva v rámci štátneho zdravotného dozoru podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Kontrolu kvality piesku vykonávajú hygienici väčšinou náhodne, pričom zohľadňujú aj niektoré kritériá, ako je napríklad časový odstup od posledného vyšetrenia piesku alebo upozornenie obyvateľov pri podozrení na jeho nevyhovujúcu kvalitu. Ďalším kritériom je aj to, že pieskovisko, z ktorého sa odoberá vzorka piesku na kontrolu mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia, má prevádzkovateľa, a práve jemu v prípade nevyhovujúcej kvality možno nariadiť vykonanie potrebných opatrení.

vh;mt

K téme

V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika. Klientom pripravia liečebný plán na mieru LEKÁR RADÍ: Som kardiovaskulárny pacient: čo mám robiť v čase pandémie?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.