Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
102769_prezentacia vysledkov prieskumu spankovych navykov_matej krejci min 676x451.jpg
19. októbra 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Až 75 % opýtaných v nedávnom prieskume by chcelo lepšie spať, ale iba 36 % pre to niečo robí

19.10.2023 – Až tri štvrtiny opýtaných Slovákov si uvedomujú, že majú problémy s dĺžkou a kvalitou spánku. No len vyše 36 % z nich sa snaží túto situáciu zmeniť. Ukázal to aktuálny zákaznícky prieskum spoločnosti SPP, ktorý skúmal spánkové návyky vyše 1100 respondentov.

Spánku je stále menej

Spánkoví odborníci tvrdia, že rok od roku máme kratší a menej kvalitný spánok. Upozorňujú, že až 90 % duševných chorôb je spojených s poruchami spánku.

Človek, ktorý nemá dostatok odpočinku, je zábudlivý, nekoordinovaný, horšie komunikuje, pomalšie rozpráva, má sklon k agresivite. Môže byť chorľavejší, mať slabšiu imunitu a často pociťovať hlad,“ popisuje negatívne následky chýbajúceho spánku neurovedec a odborník na spánok Tomáš Eichler.

Digitálne technológie neprospievajú

Čas pred spaním nám pravidelne spríjemňujú moderné technológie. Podľa výsledkov prieskumu takmer polovica opýtaných venuje viac ako dve hodiny pred spánkom sledovaniu televízie, zábave so smartfónom či práci na počítači. Podobné množstvo, necelých 50 %, dokonca ani nepovažuje za dôležité tento čas obmedzovať.

Až 66 % účastníkov priznáva, že si mobil berie aj do postele, čo nám podľa expertov na spánok vôbec neprospieva. „Modré svetlo bráni tvoreniu melatonínu, hormónu, ktorý vyvoláva ospalosť a synchronizuje biologické rytmy celého tela. Navyše, mobil v posteli predstavuje mentálny stimul a môže nám brániť v pokojnom spánku,“ vysvetľuje Tomáš Eichler.

„Digitálne technológie sú geniálnym nástrojom, ale akonáhle začnú nahrádzať naše prirodzené správanie, následky na seba nenechajú dlho čakať. Závislosť na technológiách má podobné príznaky ako závislosť na nikotíne, alkohole, gamblerstve,“ dopĺňa psychoterapeut a odborník na digitálny detox, Matěj Krejčí.

Digitálna očista nám pomôže lepšie spať

Prieskum spánkových návykov 2023 bol realizovaný v rámci iniciatívy Digitálna očista od SPP. Je osvetou uvedomelého používania digitálnych technológii, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie a produkujú nezanedbateľnú časť CO2. Digitálna očista ponúka rady a tipy, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu, šetriť energie a v dôsledku toho aj lepšie spať.

„Nie je potrebné vyhodiť z okna telefón, laptop a mobil zároveň. Je to o ich rozumnom používaní. Keď budeme používať digitálne technológie striedmejšie, prejaví sa to aj na spotrebe energií, čo v konečnom dôsledku znamená finančnú úsporu, a najmä lepší pocit. Pomôžeme tak sebe, aj prírode. Ako najväčší dodávateľ energií na Slovensku cítime potrebu túto tému posunúť do popredia,“ vysvetľuje význam iniciatívy Ivana Zelizňáková, riaditeľka odboru marketingu SPP a spoluautorka myšlienky Digitálnej očisty.

Viac informácií, rád a tipov nájdete na stránke www.digitalnaocista.sk.

Informačný servis

K téme

Pri liečbe onkologických ochorení je výživa jedným z kľúčových faktorov André Rieu – Live v Bratislave 2022

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.